Неверный логин или пароль
x
На ваш почтовый ящик отправлены инструкции по восстановлению пароля
x

Дети - не повод считать себя пенсионеркой

13.03.2012

 

Норма, N 11 от 13 марта 2012 года

 

В феврале мне исполнилось 50 лет, воспитала 5 детей, могу ли выйти на пенсию?

 

Е. Хайдарова.

 

- Нет, в связи с изменениями, внесенными в декабре 2010 года в статью 9 и пункт "з" статьи 12 Закона "О государственном пенсионном обеспечении граждан", вы не имеете права на пенсию на льготных условиях с уменьшением общеустановленного возраста на 5 лет в связи с рождением пятерых детей. Такое право сохранено для матерей, воспитывающих детей - инвалидов с детства, при стаже работы не менее 20 лет.

В вашем случае право на пенсию по возрасту возникнет в общеустановленном порядке. В соответствии с ним женщинам предоставляется право выхода на пенсию по возрасту при достижении 55 лет и при стаже работы не менее 20 лет, куда включаются периоды ухода за детьми, но не более 3 лет, очного обучения в высшем учебном заведении и время работы, в течение которых уплачивались взносы в Пенсионный фонд.

Если у вас есть 20 лет стажа работы без учета декретных отпусков, времени обучения в учебных заведениях, при условии надлежащей уплаты страховых взносов в Пенсионный фонд, то в порядке, установленном статьей 12-1 вышеназванного Закона, право на пенсию возникнет при достижении 54 лет.

 

Римма СОЛОДОВНИКОВА,

наш эксперт-юрист.

 

 

 

 


Комментарии (2)

Добавить комментарий

Гость_ :

2013-06-13 10:41:26

Онам 1962 йилда таваллуд тобганлар.
10 йил иш стажига эгалар. Шахсий фирмаларни ёпиб, хозирда уйдалар. Мехнат биржасига иш сураб бордилар улар онамга таклиф этган ишларида уларга бу тоифа ишчилар керакмаслигини ёки ойлик иш маоши жуда кам 2 min ёки 3 min ташкил этди. Бунга коникмаган онам 5 йилдан бери уй бекасилар. Мехнат биржаси хеч кайдай пенсия ёшига етгунга кадар маош таклиф этмади. Мехнат биржасидан кандийдир ишсизларга туланадиган маошми (компинсация), мавжуд эмасми.

Гость_ :

2013-06-13 15:12:48

Гость_
... Мехнат биржасидан кандийдир ишсизларга туланадиган маошми (компинсация), мавжуд эмасми.
Ўн олти ёшдан бошлаб то пенсия билан таъминланиш ҳуқуқини олишгача бўлган ёшдаги, ишга ва иш ҳақига (меҳнат даромадига) эга бўлмаган, иш қидирувчи шахс сифатида маҳаллий меҳнат органида рўйхатга олинган, меҳнат қилишга, касбга тайёрлаш ёки қайта тайёрлашдан ўтишга, малакасини оширишга тайёр меҳнатга қобилиятли шахс ишсиз деб эътироф этилади. Маҳаллий меҳнат органида рўйхатга олинган пайтдан бошлаб ўн кун ичида ўзларига таклиф қилинган мақбул келадиган ишни икки марта рад этган шахслар иш қидираётган деб эътироф этилмайди ва таклиф қилинган ишни рад этган пайтдан бошлаб ўттиз календарь кун ўтгандан кейингина ишсиз сифатида такроран рўйхатга олиниш ҳуқуқига эгадир. Ишсизлик нафақаси ишсиз деб эътироф этилган шахсга у иш қидираётган шахс сифатида маҳаллий меҳнат органида рўйхатдан ўтган кундан эътиборан тайинланади. Қарамоғида учтагача киши бўлган, ўттиз беш ёшга тўлмаган ишсиз эркакка ишсизлик нафақаси у ҳақ тўланадиган жамоат ишларида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган тартибда иштирок этган тақдирда тайинланади. Ишсиз шахснинг нафақа олиш ҳуқуқи у иш қидираётган шахс сифатида рўйхатдан ўтган пайтдан бошлаб кечи билан ўн биринчи кундан эътиборан кучга киради.  Ишсизлик нафақаси кўпи билан: ишдан ва иш ҳақидан (меҳнат даромадидан) маҳрум бўлган ёки узоқ (бир йилдан ортиқ) танаффусдан кейин меҳнат фаолиятини қайта бошлашга ҳаракат қилаётган шахсга ўн икки ойлик давр мобайнида йигирма олти календарь ҳафта;илгари ишламаган ва биринчи марта иш қидираётган шахсга эса ўн уч календарь ҳафта мобайнида тўланади. Ишсиз шахс нафақа олиш даврида иш қидириши ва ҳар икки ҳафтада камида бир марта маҳаллий меҳнат органида йўқламадан ўтиши керак. Ишсизлик нафақасининг миқдори қонун ҳужжатлари билан белгиланади.
(МКнинг 60-65 моддаси)

В этой теме действует премодерация комментариев.
Вы можете оставить свой комментарий.

info! Оставляя свой комментарий на сайте, Вы соглашаетесь с нашими Правилами их размещения.
Гость_

Курс валют

2016-12-06
  • USD:3189.93 (+13.77) сум
  • EUR:3434.89 (--15.97) сум
  • RUB:49.72 (+0.57) сум

Вопрос недели

Ташкент – не сельская местность
Я проживаю в г. Ташкенте с родителями, своего жилья не имею. Могу ли я принять участие в программе доступного жилья, если женюсь и решу жить отдельно от родителей?
09.12.16
Просмотры: 385