Қишлоқ хўжалиги вазирлигига бир қатор қўшимча вазифалар юклатилди. Улар орасида - ерлар деградацияси жараёнлари билан курашиш бўйича давлат дастурлари ва истиқболга мўлжалланган стратегияларни ишлаб чиқиш ҳамда уларни амалга оширишда иштирок этувчи вазирлик ва идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш.
“Почта алоқаси тўғрисида”ги Қонун кучга кирди
Ҳужжатда почта алоқаси соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари белгиланди - универсал почта хизматларидан фойдалана олишни ва уларнинг сифатини таъминлаш, почта алоқасини халқаро нормалар ва стандартларга мувофиқ ривожлантириш, соҳага ДХШни жорий этиш.
Давлат кам таъминланган ёшларни қўллаб-қувватлайди
Бир марталик моддий ёрдам ажратилади, тадбиркорликка ва касб-ҳунарга ўқитиш харажатлари қопланади, гаровсиз кредит берилади.
Янги «Реклама тўғрисида»ги Қонунда қандай чекловлар белгиланган
Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда ахборот маҳсулотини ёш таснифини кўрсатмасдан реклама қилиш, миллий ва оилавий анъаналарга, ахлоқ ва маънавиятнинг умум қабул қилинган нормаларига зид бўлган шакллар, иборалар ва образлардан фойдаланиш тақиқланади.
2022-2023 йилларда ёшларга оид давлат сиёсатини амалга ошириш дастури тасдиқланди
Дастур “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшлар билан ишлаш, уларнинг бандлигига кўмаклашиш ҳамда ижтимоий фаоллигини янада оширишга оид қўшимча чора-тадбирларни амалга ошириш, тадбир ва лойиҳалар, танловлар, мусобақалар, тўгараклар ва ҳоказоларни тизимли равишда ташкил этишни ўз ичига олади.