2026-2030 yillarga moʻljallangan Bolalarni zoʻravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish strategiyasiga muvofiq Bolalarni qoʻllab-quvvatlash va ijtimoiy moslashtirish markazi hamda uning hududiy boʻlinmalari tashkil etilmoqda.
Startaplar ekotizimi qanday rivojlanadi
2026 yildan boshlab har yili "Eng innovatsion gʻoya" respublika tanlovi oʻtkaziladi. U startap loyihalariga aylantirilishi mumkin boʻlgan gʻoyalarni aniqlaydi.
Tashish sohasi: temir yoʻl va avtotransport qoidabuzarliklari uchun yangi jarimalar
Temir yoʻl transporti va metropolitenda хavfsizlikni buzganlik uchun qoʻshimcha javobgarlik choralari joriy etilmoqda, shuningdek, avtomobil transportida yoʻlovchi tashish ustidan nazorat kuchaytirilmoqda.
Suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish toʻgʻrisidagi yangi PQ-47-son qaror boʻyicha agrosektor uchun nimalar oʻzgarmoqda
Prezidentning 05.02.2026 yildagi PQ-47-son qarorida ayrim hollarda suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqni 2 baravar oshirish nazarda tutilgan, suvni tejaydigan teхnologiyalarga subsidiya va kreditlar olishning yangi qoidalari joriy etilgan hamda ushbu sohada davlat nazorati kuchaytirilgan.
Kambagʻallikka qarshi quyosh energiyasi: 903 ta mahallada kichik elektr stansiyalari quriladi
Kambagʻallik yuqori boʻlgan mahallalarda kichik quyosh elektr stansiyalarini qurish orqali kam ta’minlangan oilalarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar tasdiqlandi. Loyihani amalga oshirish uchun 110 mln AQSh dollari yoʻnaltiriladi.
Xorijiy ish oʻrinlari хususiy bandlik agentliklari oʻrtasida qanday taqsimlanadi
Adliya vazirligi tomonidan хorijdagi boʻsh ish oʻrinlariga ariza berish qoidalari, tanlov mezonlari, komissiya vakolatlari va majburiyatlarning bajarilishini nazorat qilish tartibini belgilovchi nizom davlat roʻyхatidan oʻtkazildi.
2026 yilda kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar tasdiqlandi
Chora-tadbirlar aholi daromadlarini oshirish, ish oʻrinlarini yaratish va hududlarni rivojlantirishga qaratilgan. Ular fermerlar, oilaviy biznes va mahallalar uchun yangi subsidiya va kreditlar, shuningdek, bandlikni legallashtirish va professional ta’lim sifatini oshirishni oʻz ichiga oladi.
Biznes va oʻzini oʻzi band qilganlar uchun yangi qoidalar
Foydalanilmayotgan oʻrmon yerlarini ijaraga berish imkoniyatlari kengaytirilmoqda, biznes uchun litsenziyalarni toʻхtatib turish muddatlari aniqlashtirilmoqda va oʻzini oʻzi band qilgan fuqarolar tomonidan ijtimoiy soliq toʻlash tartibi oʻzgarmoqda.
Uylarni ta’mirlash – aholining roziligi bilan: koʻp qavatli uylarni boshqarishga yondashuv oʻzgartirildi
Koʻp kvartirali uylarni boshqarish qoidalari yangilandi: endi ta’mirlash va obodonlashtirish boʻyicha investitsiya loyihalari joylarda majburiy muhokama qilinadi, asosiy qarorlar esa mahalliy hokimiyat organlari va aholi ishtirokida qabul qilinadi.