Алкоголли маҳсулотлар (пиводан ташқари) учун янги энг кам улгуржи-сотиш ва чакана нархлар тасдиқланди.
Чорвадорлар учун қўшимча субсидиялар белгиланди
Субсидия юридик шахсларга жуни гилам тўқишга ихтисослашган ҳунармандлар ва ташкилотларга сотиладиган "меринос" зотли қўй ва "ангор" зотли эчкиларни парвариш қилиш харажатларининг бир қисмини қоплашга берилади.
COVID-19 га экспресс тестлар сертификатлаштирмасдан олиб кирилади
Коронавирус пандемияси даврида дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникалар муомаласи тартибига ўзгартиришлар киритилди.
2021 йил августгача электрон газ ҳисоблагичларини ўрнатиш ишлари якунланади
Президент томонидан 24 сентябрда «Табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш» лойиҳасини амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» қарор имзоланди.
Ғозғон шаҳар ҳокимлиги ташкил этилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенатининг ўтган йилда қабул қилинган қарорлари билан Нурота туманидаги Ғозғон шаҳарчаси вилоят бўйсунувидаги шаҳарлар туркумига киритилди.
Тиббиёт ходимларига рағбатлантириш тўловларини тўлаш тартиби ўзгарди
Вазирлар Маҳкамаси 24.09.2020 йилдаги “Ўзбекистон Республикасида коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш тадбирларига ажратилаётган маблағларнинг самарадорлигини таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 583-сон қарорни қабул қилди.
Халқаро ташишда – электрон юк хати
Ўзбекистон Юкларни халқаро йўлларда ташиш шартномаси тўғрисидаги Конвенциянинг электрон юк хатига оид Қўшимча баённомасига қўшилади.
«Ўзбекозиқовқатхолдинг» корхоналари савдога қўйилади
Вазирлар Маҳкамаси озиқ-овқат саноати соҳасини бошқариш тизимини янада такомиллаштиришга доир чора-тадбирларни белгилади.
Таълим тўғрисидаги янги қонун: асосийлари ҳақида қисқача
"Таълим тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрири эълон қилинди.
Давлат қарзига Кафолат жамғармаси хизмат кўрсатади
Қарздор ташкилотлар ёки қайта молиялаштирувчи банклар давлат кредитлари бўйича ўз қарз тўловларини ўз вақтида амалга оширмаган ҳолатларда уларни Кафолат жамғармаси қоплайди.
Ўлчовли ёмбилар ва қимматбаҳо тангаларни олиб чиқишга рухсат берилди
Бу Президентнинг 2020 йил 22 сентябрдаги ПФ-6066-сон Фармонида назарда тутилган.
Бўстонлиқ туманидаги бўш турган объектлар «E-Ijro auksion» орқали сотилади
Инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун сотиб олинган объектлар ва ер участкаларига бўлган эгалик ҳуқуқлари инвесторларга Тошкент вилояти ҳокимининг алоҳида қарори қабул қилинмасдан расмийлаштириб берилади.
Иккинчи даражали бюджет ташкилотлари учун бюджет маблағлари қисқартирилди
Вазирлар Маҳкамаси 21.09.2020 йилдаги “2020 йил учун иккинчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчиларга ажратиладиган бюджет маблағларининг чекланган миқдорларига ўзгартириш киритиш тўғрисида” 574-сон қарорни қабул қилди.
Ипотека кредитларини соддалаштирилган тарзда бериш бўйича тажриба бошланди
Вазирлар Маҳкамаси 21.09.2020 йилдаги “Якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва қайта қуриш учун ипотека кредити ажратишнинг соддалаштирилган тизимини жорий қилиш тўғрисида” 576-сон қарорни қабул қилди.
Бюджет ташкилотлари ходимлари учун айрим тўловларни тўхтатиб туриш муддатлари узайтирилди
Вазирлар Маҳкамаси 2020 йил учун Давлат бюджетининг барқарорлигини таъминлаш ва харажатларини мақбуллаштириш чора-тадбирларини белгилади.
ID-картани қандай ва қаердан олиш мумкин
Президентнинг 22.09.2020 йилдаги “Ўзбекистон Республикасида идентификация ID-карталарини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Тоғ туризмини ривожлантириш учун $500 млн гача инвестиция жалб қилинади
Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида «Билдирсой-Чимён-Нанай» халқаро умуммавсумий курортини ташкил қилиш бўйича мастер-режа ишлаб чиқилган.
Хорижий кинокомпанияларга харажатларнинг бир қисми қайтарилади
Уларга Ўзбекистон ҳудудида фильмлар суратга олинган тақдирда ўз харажатларининг 20%и Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қайтарилади.
Пойтахтнинг Яшнобод туманида қандай лойиҳалар амалга оширилади
2020-2022 йилларда Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди.
Япония Ўзбекистон электр энергетика секторини қўллаб-қувватлашда давом этади
Ўзбекистон ва Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги ўртасидаги Битим доирасида консалтинг хизматлари кўрсатилади ва бутловчи буюмлар етказиб берилади.