Как производить удержания из зарплаты, если ее не хватает для погашения всех требований Какие налоговые последствия возникают, если выдали работникам сельхозпродукцию Как увеличить уставный фонд ООО за счет имущества общества
Қонунчиликдаги янгиликлар
Андижонда иқтисодиёт ва қурилиш институти очилади
Институт давлат олий таълим муассасаси ҳисобланади ва 2020/2021 ўқув йилидан талабаларни ўқитишни бошлайди.
Бўстонлиқ туманида – бошқарувнинг алоҳида тартиби
2022 йил якунига қадар туманда аҳоли бандлигини таъминлаш, туристик, муҳандислик ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилган алоҳида маъмурий-бошқарув тизими жорий қилинди.
Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасидан субсидиялар олувчи шахслар тоифалари кенгайтирилди
Ўзбекистон Республикаси Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан субсидия ва грантлар ажратиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритилди.
Сув танқис ёки тупроғи шўр бўлган ерларда павловния плантациялари барпо этилади
Мебель ва биоёқилғи ишлаб чиқариш саноати учун мазкур дарахтдан ёғоч ва ёғоч қириндили хом ашё ишлаб чиқариш бўйича ҳар бир лойиҳага 100 гектардан кам бўлмаган ер майдони ажратилади.
ФВ тизими оптималлаштирилади
Вазирлар Маҳкамаси 26.08.2020 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бундай вазиятларда ҳаракат қилиш давлат тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги 515-сон қарорни қабул қилди.
«Қизилқумцемент» клинкер ишлаб чиқариш бўйича IV линияни қуради
Мазкур инвестиция лойиҳасининг умумий қиймати 112 639,9 минг евро эквивалентига тенг, амалга ошириш муддати - 2021 йил декабрь ойи.
Олий таълим муассасалари ходимларининг самарали фаолияти моддий рағбатлантирилади
Шунингдек, бир ўқитувчига тўғри келадиган талабалар сони нисбатининг чекланган нормативлари белгиланди.
ТДЮУ магистратурасига ўқишга қандай кириш мумкин
Тошкент давлат юридик университетига Ўзбекистон фуқароларини, хорижий фуқароларни ва айрим тоифадаги абитуриентларни кириш тест синовларисиз қабул қилишни тартибга солувчи бир қатор ҳужжатлар қабул қилинди.
Экспорт қилувчиларнинг суғурта мукофоти компенсацияланади
Экспорт қилувчилар гаров сифатида суғурта хизматларидан фойдаланганда, суғурта мукофоти учун тўлов харажатларини компенсация қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Уларни жойлаштириш фермерларнинг таклифлари, бозор талаблари, ҳудудларнинг табиий иқлим шароити ва сув билан таъминланганлик даражасига асосланади.
Фермер хўжаликларини тугатишда харажатлар компенсацияланади
Тугатилаётган ёки мақбуллаштирилаётган фермер хўжалиги ёки қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи бошқа субъектларга ажратилган ер майдонида сарфланган харажатлар қийматини ҳисоблаш ва қоплаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Президент 113 нафар маҳкумни афв этди
Уларнинг барчаси маҳрум этиш жазосини ўтамоқда, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган.
Оригинал уруғчилик: ушбу соҳа қандай қўллаб-қувватланади
Қишлоқ хўжалиги экинларининг йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган ноёб белги ва хусусиятларга эга маҳаллий навларини қайта тиклаш, сақлаш ва уларнинг оригинал уруғчилигини ташкил этиш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди.
Талабалар атоқли адибларнинг ижодини ўрганади
Шунингдек, атоқли адиблар номидаги махсус стипендиялар ва кўкрак нишонлари таъсис этилади, улар билан тақдирлаш мезонлари ишлаб чиқилади.
Андижон вилоятида технопарк ташкил этилади
У АКТ соҳасида рақобатбардош маҳсулотлар ва хизматларни ишлаб чиқиш, уларни ички ва ташқи бозорларда таклиф этиш билан шуғулланади.
Энг яхши ижодкор ёшларга «Илҳом» мукофоти берилади
Уни шоир ва ёзувчилар ҳаёти ҳамда ижодини ўрганиш, уларнинг асарларини таржима қилиш, шу асосда тадқиқотлар ўтказиш, кино ва саҳна асарлари яратишда энг юқори натижаларга эришганлик учун оладилар.
16 ёшга тўлмаган болаларга – 500 минг сўмдан
Президент 26 август куни аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Давлат молиясини бошқариш оптималлаштирилади
2020-2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси давлат молиясини бошқариш тизимини такомиллаштириш стратегияси қабул қилинди.
Иқтисодий операторларнинг фаолият юритиш тартиби ўзгартирилди
Улар 3 турга бўлинди ва, унга боғлиқ ҳолда, божхона операцияларини амалга оширишда соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларини қўллаш тартиби белгиланди.