Президент томонидан 2020 йил 3 июнда ПҚ-4739-сон тегишли қарор имзоланди.
Нотариуснинг қўшимча хизматлари қанчага тушади
Адлия вазири нотариуслар томонидан амалга ошириладиган ҳуқуқий ва техник тусдаги қўшимча ҳаракатлар учун ундириладиган тўловларнинг максимал миқдорларини тасдиқлади.
Сувдан фойдаланувчилар учун суғориш мавсумида лимитлар белгиланади
Вазирлар Маҳкамасининг 1.06.2020 йилдаги «2020 йил ёзги мавсумида экин майдонларини сув билан ишончли таъминлаш ва сув танқислигининг олдини олишга қаратилган кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида»ги 344-сон қарори қабул қилинди.
Халқаро рейтинг ва индекслар: давлат органлари раҳбарларига КPI белгиланди
2 июнь куни Президент томонидан Ўзбекистоннинг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш, давлат органларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисидаги Фармон имзоланди.
Қўшиб юбориш, қўшиб олишга ва акцияларни, улушларни олишга доир битимларга олдиндан розилик бериш осонлашди
Товар ва молия бозорларида монополияга қарши тартибга солиш соҳасидаги давлат хизматларини кўрсатишнинг айрим маъмурий регламентлари тасдиқланди.
Нодавлат тиббиёт ташкилотларига – божхона имтиёзлари
Президентнинг 30.05.2020 йилдаги «Нодавлат тиббиёт ташкилотлари томонидан тез тиббий ёрдам хизматларини кўрсатиш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш тўғрисида»ги ПҚ-4737-сон қарори қабул қилинди.
Автотранспортнинг вазни ва габаритлари назорат қилинади
Чоралар автомобиль йўлларини сақлаш, автомобиль йўлларининг таъмирлараро муддатларгача бузилишининг олдини олишга қаратилган.
Солиқчиларнинг ҳужжатларни тақдим этиш тўғрисидаги сўровномасига 5 кун ичида жавоб бериш керак
ДСҚ Камерал солиқ текширувини ўтказиш тўғрисида низомни (29.05.2020 йилда 3236-сон билан рўйхатдан ўтказилган) тасдиқлади. Ҳужжат СК 138-моддасига мувофиқ ишлаб чиқилган.
Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиши учун махсус комиссия тузилди
Вазирлар Маҳкамаси унинг вазифалари ва функцияларини белгиловчи, комиссиянинг ишлаш тартибини тартибга солувчи Низомни тасдиқлади.
Ногиронлиги бўлган кексалар учун туристик йўлланма қиймати тўлаб берилади
I гуруҳ ногиронлиги бўлган кексалар учун бепул саёҳат уюштириш бўйича имтиёз Вазирлар Маҳкамасининг 28.05.2020 йилдаги 340-сон қарори билан тасдиқланди.
Улуш киритиш асосида қуриш масалалари тартибга солинди
Президентнинг 27.05.2020 йилдаги «Кўп квартирали уйларни улуш киритиш асосида қуриш жараёнини тартибга солиш чора-тадбирлари ҳақида»ги ПҚ-4732-сон қарори қабул қилинди.
«Мурунтов» кони электр энергияси билан таъминланади
I босқич конларни электр энергияси билан таъминлаш инвестиция лойиҳаси капитал қўйилмаларнинг умумий қиймати эквивалентда $113 755 мингни ташкил этади.
Бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида қандай ўзгаришлар бўлади
Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг асосий вазифалари, фаолият йўналишлари ва ваколатлари белгиланди.
Олмалиқ КМК рангли ва қимматбаҳо металлар ишлаб чиқаришни кенгайтиради
Бу Президентнинг 2020 йил 26 майдаги ПҚ-4731-сон қарорида назарда тутилган.
Музейларда «очиқ эшиклар куни», ҳудудларда қўғирчоқ театрлари ташкил этилади
Маданият соҳасидаги янгиликлар Президентнинг «Маданият ва санъат соҳасининг жамият ҳаётидаги ўрни ва таъсирини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонида назарда тутилган.
Маданият вазирлиги тузилмаси ўзгартирилди
Президентнинг 26.05.2020 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Кўкрак нишони, орден ва медаль таъсис этилди
26 май куни Президент томонидан «Меҳр-саховат» кўкрак нишони, «Саломатлик» ордени ва «Соғлом турмуш» медалини таъсис этиш тўғрисидаги ҳужжатлар имзоланди.
Театрлар ва музейлар монетизация қилинади
Унда гид-таржимон, маркетолог ҳамда театр ва музейларнинг хизматларини монетизация қилиш бўйича мутахассис лавозимлари жорий этилади, бу Вазирлар Маҳкамасининг 23.05.2020 йилдаги 325-сон қарорида белгиланган.
Давлатнинг молиявий ёрдами билан туризм тикланмоқда
Президент томонидан 28 май куни пандемиянинг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги Фармон имзоланди.
Дон сақлаш корхоналари учун янги нормалар белгиланди
Бошоқли дон майдонлари ва омборларига бўлган талабларни, уларни инспекция қилиш тартибини белгилайдиган иккита низом тасдиқланди.