Ўрмон фонди ерларини ижарага олувчилар давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Ўзбекистон Республикасида ўрмон хўжалиги тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси тасдиқланди.
Карантин – интизомий жазо муддатини кечиктириш учун сабаб эмас
Ходим март ойида узрли сабабсиз бир неча кун ишга чиқмади. Уни интизомий жазога тортишга улгуришмади, сабаби у тушунтириш хати беришни чўзиб юборди.
Давлат муассасалари учун хат-хабарларни етказиб беришнинг ягона тизими яратилди
Тизим фаолият механизми онлайн режимда ҳар бир жўнатма ҳақидаги маълумотни кузатиб имконини беради.
Автомобиль ойналарини қорайтириш яна арзонлаштирилди
Тегишли тузатишлар Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 9 октябрдаги 635-сон қарорида келтирилган.
2021 йил учун қандай дам олиш кунлари режалаштирилган
ҚҲТБТ порталида Президентнинг “2021 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги Фармони лойиҳаси жойлаштирилган.
Ҳисоб-китобларнинг клиринг тизимига тузатишлар киритилди
Хусусан, Клиринг тизими иштирокчиларининг мажбуриятлари кенгайтирилди, тизимга уланиш шартлари ўзгартирилди, вакиллик ҳисобварақларидаги ликвидликка доир талабларни бажармаганлик учун тижорат банкларига нисбатан чеклов чоралари белгиланди.
Энергия самарадорлигини ошириш бўйича лойиҳалар янги жамғарма томонидан молиялаштирилади
Янги жамғарманинг вазифалари орасида - бинолар ва кўп квартирали уйларда энергия самарадорлигини ошириш, шу жумладан, иссиқлик ҳимоясини яхшилаш бўйича лойиҳаларнинг ТИАни тайёрлаш, энергия аудитини ўтказиш.
Тошкент шаҳрида А.И. Герцен номидаги РДПУ филиали ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида - мактабгача таълим, коррекцион педагогика соҳаларида тадқиқотлар ўтказиш, ўқув жараёнига масофавий таълим технологияларини жорий этиш.
Ишларни вахта усулида ташкил этиш – янги Низом асосида
Вазирлар Маҳкамаси узоқ масофада жойлашган ва муҳим аҳамиятга эга бўлган объектларда қурилиш-монтаж ишларини вахта усулида амалга оширишни тартибга солувчи низомни тасдиқлади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми қандай ўтказилади
2020 йилдан бошлаб доимий асосда ҳар икки йилда йилнинг октябрь-ноябрь ойларида ушбу тадбирни ўтказиш назарда тутилмоқда.
IT-мутахассислар кўпаяди
Президентнинг қарори билан IT-индустрия соҳасида таълим тизимини янада такомиллаштириш, илмий тадқиқотларни ривожлантириш ва уларни интеграция қилиш чора-тадбирлари белгиланди.
«Рақамли Ўзбекистон–2030» стратегияси қабул қилинди
Стратегияни амалга ошириш доирасида кенг миқёсдаги чора-тадбирлар комплекси режалаштирилган. Бу ҳақда батафсил – шарҳимизда.
ЖК мусодара тўғрисидаги моддалар билан тўлдирилмоқда
ҚҲТБТ порталида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган қонун лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Қатағоннинг тарихий даврини ўрганиш давом этади
Президент томонидан 8 октябрь куни “Қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармойиш имзоланди.
Меҳнат жароҳати сабабли етказилган зарар қандай тўланади
Ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодиса натижасида ходим меҳнат жароҳати олди. Унга қандай тўловлар тўланиши лозим, етказилган зарар учун тўловни ҳисоб-китоб қилиш чоғида иш ҳақининг қандай турларини ҳисобга олиш зарур.
Экспортни ривожлантириш ва инвестицияларни жалб қилиш билан махсус комиссия шуғулланади
Шунингдек, комиссиянинг вазифаларига ҳудудларда саноат кластерларини ташкил этиш ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, олий даражадаги ташрифлар давомида имзоланган ҳужжатларни амалга ошириш юзасидан тасдиқланган "йўл хариталари"нинг ижросини назорат қилиш ҳам киради.
Шартнома тузаётганда қандай қилиб «тузоққа» тушиб қолмаслик мумкин
Шартнома лойиҳасини ишлаб чиқаётган тараф, одатда, уни имкон қадар ўз фойдасини кўзлаб тузади. Бошқасига зарар етказган ҳолда бир тарафнинг фойдасини кўзлайдиган шартларни қандай аниқлаш мумкин, бундай вазиятда нима қилиш лозим?
Яширин иқтисодиётни қандай қисқартиришади
Жамият ва давлатдан яшириладиган яширин иқтисодий фаолият ҳисоб ва солиқ солишдан ташқари бўлади, ҳам жамиятга, ҳам виждонли бизнесга зарар келтиради. Унинг даражасини пасайтириш, тадбиркорлик фаолиятини юритиш учун тенг рақобат шароитларини яратиш учун Президентнинг “Яширин иқтисодиётни кескин қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида”ни фармони лойиҳаси тайёрланди.
Туризм соҳасида тадбиркорлар харажатларининг бир қисми компенсация қилинади
Хусусан, жойлаштириш воситаларини қуриш, янги санитария-гигиена талабларига мувофиқлаштириш, айланма маблағларни тўлдириш ва бошқалар учун берилган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисми қопланади.
Банклараро тўловларни амалга ошириш тартиби ўзгартирилди
МБ Бошқарувининг қарори билан Марказий банкнинг банклараро тўлов тизими орқали электрон тўловларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Катта бўлмаган ЙТҲни ДЙҲХХсиз расмийлаштириш таклиф қилинмоқда
Тегишли қонун лойиҳаси Ички ишлар вазирлиги томонидан тайёрланган ва муҳокама учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Уй-жой кодекси янгиланади
Уй-жой кодексининг янги таҳрири лойиҳаси муҳокама учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
АЖ: менежмент жавобгарлиги ва ахборотни очиб бериш
«Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Қонунга тузатишлар киритилди.
Қонунларда – гендер тенглиги
Бир қатор қонунларга гендер тенглиги ҳамда аёлларни тазйиқ ва зўравонликдан қўшимча ҳимоя қилишга қаратилган тузатишлар киритилди.
Каботаж ва эко-инспекторларга тўсқинлик қилганлик учун жарима жорий этилади
МЖТКга тегишли ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритилди ва уч ой ўтгач кучга киради.
Чет эл фуқароларини рўйхатга олиш тартиби соддалаштирилди
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни, шунингдек республиканинг бошқа ҳудудларида доимий яшайдиган шахсларни рўйхатга олишни тартибга солувчи 3 та ҳужжат тасдиқланди.
Тошкентда KfW маҳаллий бюроси очилади
Президент томонидан Ўзбекистон Ҳукумати ва ГФР Ҳукумати ўртасида имзоланган Тошкент шаҳрида Иқтисодиётни қайта тиклаш бўйича кредит институтининг (KfW) маҳаллий бюросини ташкил этиш тўғрисидаги битим маъқулланди.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар айланмаси соддалаштирилди
Участкаларни инвестиция шартномаси ёки ДХШ шартномаси асосида ижарага беришга, шунингдек иккиламчи ижарага беришга рухсат берилди.