Суғурта хизматларини кўрсатиш таннархига киритиладиган харажатлар таркиби белгиланмоқда
Суғурта хизматлари таннархи таркибига учта қўшимча махсус харажатлар киради
Жаҳон брендлари билан ҳамкорлик қилаётган маҳаллий ишлаб чиқарувчилар 1 миллион АҚШ доллари миқдорида грант олади
Шунингдек, уларга халқаро стандартларни жорий этиш, экологик сертификатлаш ва мувофиқлик бўйича сертификатлаш, ҳамда мутахассисларнинг малакасини ошириш бўйича харажатлар қопланади.
Судлар Халқ депутатлар кенгашлари олдида ҳисобот беришмайди
Шу билан бирга улар жамоатчиликни ҳар чоракда ўз фаолиятлари бўйича хабардор қилишади.
Ўзбекистонда факторинг ташкилотлари ташкил этилади
Уларнинг фаолияти Марказий банкда нобанк кредит ташкилоти сифатида реестрда ҳисобга олиш рўйхатидан ўтгандан сўнг амалга оширилади.
Бухоро вилоятининг туристик лойиҳалари имтиёзли кредитлар билан қўллаб-қувватланади
Президент қарори билан тадбиркорлик инфратузилмасини яхшилаш ва лойиҳаларни молиялаштиришни мувофиқлаштириш бўйича ишчи гуруҳ тузилди.
Кузда иш ҳақи, пенсия ва нафақлар оширилади
Тегишли фармонни Президент 2024 йил 12 августда имзолади.
“Пробация тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди
Шунингдек, Жиноят кодексида ахлоқ тузатиш ишларини озодликдан маҳрум қилиш жазосига алмаштириш асоси ўзгармоқда.
Аҳолининг ижтимоий эҳтиёжманд тоифалари ва ижтимоий хизматлар классификаторлари тасдиқланди
Шахснинг аҳолининг ижтимоий эхтиёжманд тоифасига мансублиги унинг ёзма аризасига кўра текширилади.
Таълим, фан ва ишлаб чиқариш интеграциялаштирилади
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг вазифалари ва функциялари белгиланди.
Юридик шахсларга СТИРни бириктириш регламенти тасдиқланмоқда
СТИРни бириктириш бўйича сўровни текширишнинг энг узоқ муддати – 1 иш куни.
Энергия тежаш масалалари қандай тартибга солинади
Президент мунтазам энергоаудит ўтказиш, ёқилғи-энергетика ресурсларининг белгиланган сарф нормаларига қатъий риоя қилиш, энергияни тежаш соҳасида халқаро стандартларни қўллаш ва бошқаларни белгилайдиган Қонунни имзолади.
Электр энергиясини ишлаб чиқариш учун хусусий сектор лицензия олиши лозим
Бунда қуввати 5 МВтдан ортиқ бўлган гидроэлектр станцияларининг камида 25% давлат мулки бўлиши шарт.
Маҳаллаларда аҳоли муаммоларини аниқлашнинг янги тизими жорий этилмоқда
Ягона сўровнома асосида фуқаролар муаммоларини ўрганиш фуқароларнинг мурожаатлари асосида, "эшикма-эшик" юриш натижалари бўйича ва бошқа ҳолларда ўтказилади.
"Марказий Осиё" саноат ҳамкорлиги халқаро маркази" эркин иқтисодий зонаси ташкил этилмоқда
Унинг ҳудудида фақат Ўзбекистон ва Қозоғистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш сертификати назорати остида сотилади.
Ер амнистияси эълон қилинди
Тегишли қонун 2028 йилнинг 1 январига қадар амал қилади.
Осма йўллар қурилишига субсидиялар берилади
Улар Давлат бюджетидан 2025 йил 31 декабргача фойдаланишга топширилиши ва йўллар узунлиги камида 500 метр бўлиши шарти билан ҳар 500 метр йўл учун 1 млрд сўм миқдорида ажратилади.