Мажбурий рақамли маркировка қўйилган товарлар савдосида нималар ўзгаради
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан Солиқ қўмитасига бундай товарларнинг чакана савдосини назорат қилиш топширилди.
93 та ташкилотда раҳбарлар фаолияти KPI асосида баҳоланади
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан ижро этувчи ҳокимият органлари ҳамда хўжалик бирлашмалари раҳбарлари фаолиятини KPI асосида баҳолаш тартиби белгиланмоқда
Сифат бошқаруви тизимини жорий этиш учун субсидиялар берилади
Сифат бошқаруви тизимини жорий этиш ва бунга мутахассисларни жалб қилиш бўйича харажатларни қоплаш тартиби Вазирлар Маҳкамаси қарори билан тасдиқланди.
"E-saylov" ахборот тизими қандай ишлайди
У Марказий сайлов комиссияси ва сиёсий партиялар, депутатликка номзодлар ва ОАВлари ўртасидаги ахборот алмашинувини таъминлашга йўналтирилган.
Тармоқларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларидан қандай фойдаланилади
Улар тадбиркорларга ишлаб чиқариш, экспорт ва брендлар учун грантлар ва субсидиялар бериш, мутахассисларни жалб қилиш, кўргазмаларда иштирок этиш, маҳаллий брендларнинг ички ва ташқи бозорлардаги сотувини ривожлантириш ва бошқа мақсадларга йўналтирилади.
Тадбиркорларнинг рентабеллик даражасига қўйиладиган талаблар юмшатилди
Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритилди.
Президент ҳузурида Иқлим кенгаши ташкил этилади
Унга иқлим ўзгариши билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича ягона давлат сиёсатини шакллантириш ва амалга ошириш механизмларини такомиллаштириш вазифаси юкланади.
Иш берувчиларга зўравонликдан жабрланган аёлларни ишга қабул қилиш мажбурияти юкланиши мумкин
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги "Аҳоли бандлиги тўғрисида"ги қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонун лойиҳасини ишлаб чиқди. Лойиҳа жамоатчилик муҳокамаси учун ҚҲТБТ порталига жойлаштирилган.
Конституциявий суд қонун бўйича шарҳ берди
Шарҳ Конституциявий судга шикоят бериш муддатлари билан боғлиқ.
Фавқулодда вазиятларда гидротехника иншоотларидаги зарарни қандай қоплайдилар
Вазирлар Маҳкамаси гидротехник иншоотлардан фойдаланишда авария вазияти юзага келиши натижасида фуқароларнинг мол-мулкига, соғлиғига ва (ёки) мол-мулкига, шунингдек атроф-муҳитга етказилган зарарни қоплашнинг минимал миқдорларини тасдиқлади.
Хавфли юклар транзити учун рухсатнома электрон шаклда берилади
Вазирлар Маҳкамасининг 21.02.2002 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси ҳудуди орқали махсус юклар ва ҳарбий таркибларнинг транзитини давлат томонидан тартибга солиш ва назорат қилиш тўғрисида»ги ВМҚ-62-сонли қарорига ўзгартиришлар киритилди.
Овчилик гувоҳномаси махсус курсларда ўқигандан сўнг берилади
Овчилик гувоҳномаси берилганлиги тўғрисидаги маълумот паспорт ёки идентификацияловчи ID-картага интеграция қилинади.
Микромолиявий ташкилотлар қандай исломий молиялаштириш хизматларини кўрсатадилар
Бундай хизматларни кўрсатиш учун уларнинг таркибида исломий молиялаштириш масалаларини мувофиқлаштирувчи махсус кенгаш ташкил этилади.
Заргарлик соҳасини ривожлантириш учун қўшимча чоралар тасдиқланди
Улар орасида - қўшимча солиқ ва божхона имтиёзлари, заргарлик буюмлари сотилишини назорат қилиш тизимини ўзгартириш, қимматбаҳо металларни сотишда тўловни кечиктириш.
Республика руҳий саломатлик марказининг вазифалари белгиланди
У соғлиқни сақлашнинг барча даражаларида руҳий саломатликни таъминлаш йўналишидаги ишларни мувофиқлаштиради ва назорат қилади.
Операция ва реанимация хоналаридаги видеоёзувларни бир йил сақлаш талаби жорий этилмоқда
Шунингдек хусусий тиббиёт муассасалари учун ходимлар бўйича қўшимча талаблар белгиланмоқда.
Қайси ҳолатларда монополияга қарши курашиш органи иш қўзғатмасдан кўрсатма беради
Рақобат тўғрисидаги қонунчилик бузилганда молиявий санкция миқдори суд томонидан белгиланади.
Асосий ставка пасайтирилди
Марказий банк бошқаруви асосий ставкани 0,5 фоиз бандга пасайтириш ва йиллик 13,5% даражасида белгилаш тўғрисида қарор қабул қилди.
Иссиқхона хўжаликларига ишлаш учун хорижий мутахассисларни жалб қилишга субсидиялар ажратилади
Маблағлар Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги хизматлари агентлигининг Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармасидан ажратилади.