НҲҲнинг қўлланилиш тартиби сўровга кўра тушунтирилади
7.09.2017 йилдаги ЎРҚ-443-сон “Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисида”ги Қонун “Халқ сўзи” газетасида эълон қилинди
Товарларнинг 42 та гуруҳи божхона божларидан, 8 та гуруҳи акциздан озод этилди
Президентнинг 4.09.2017 йилдаги ПҚ-3254-сон “Ўзбекистон Республикасида ташқи иқтисодий фаолиятни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди
Инвестицияга сарф-харажат қилганда имтиёзлар қандай қўлланади?
Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси ва Давлат божхона қўмитасининг қўшма қарори (рўйхат рақами 2918, 2017 йил 25 август) билан Маблағларни инвестицияга йўналтирувчи юридик шахслар томонидан имтиёзларни қўллаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Суд қарорига кўра ишга тикламаганлик учун – 5 йилгача озодликдан маҳрум қилинади
6.09.2017 йилдаги ЎРҚ-442-сон "Суриштирув институти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Қонун билан ЖКнинг 148-моддасига тузатишлар киритилди
Диптранспорт ҳайдовчиларига камералар бўйича жарима солиш бошланади
ТИВ, ИИВ ва Олий суд Ўзбекистон Республикасида аккредитация қилинган хорижий давлатлар дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари, шунингдек уларга тенглаштирилган ташкилотлар ходимларига нисбатан йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун маъмурий жавобгарлик чораларини қўллаш ҳақида йўриқномага тузатишлар устида ишламоқда
Бухгалтерияда электрон ҳужжат айланиши: ютуқ ва муаммолар
Ўзбекистон тадбиркорлари ҳануз бирламчи ҳужжатларни қоғоз кўринишида алмашади. Ҳисобварақ-фактурага муҳр ва имзо қўйиш учун контрагентлар курьерлардан фойдаланади. Иш юритишда бундай амалиётдан қандай халос бўлиш мумкин?
Корпоратив транспорт ҳайдовчилари ҳар 2 йилда малака оширишади
Вазирлар Маҳкамасининг 4.09.2017 йилдаги 693-сон «Ўқитишнинг инновацион усулларини жорий этиш йўли билан ҳайдовчиларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, шунингдек малакасини ошириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги қарори имзоланди
8 сентябрь куни Тошкент шаҳри марказида кўчалар тўсилади
Ўзбегим миллий қадриятлари фестивали ўтказилишида йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш мақсадида Тошкент шаҳрида барча турдаги транспорт воситалари ҳаракати чекланади
9 қаватли турар жой биноларида газ қозонлари, ётоқхоналарда эса газ плиталари ўрнатишга рухсат берилди
Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига - ШНҚ 2.08.01-05 “Турар жой бинолари”га ўзгартиришлар киритди
Қандай солиқ тўловчилар ҳалол солиқ тўловчилар деб топилади?
ҚҲТБТ порталида Солиқ кодексининг 22, 54 ва 354-моддаларига ўзгартиришлар ва қўшимчаларни ўз ичига олган қонун лойиҳаси эълон қилинди
Бузилаётган уй мулкдорлари қандай ҳуқуқларга эга
Ушбу шарҳда давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларини олиб қўйишда бузилаётган уйлар мулкдорлари томонидан энг кўп бериладиган саволларга жавоблар акс этган
Кимё саноатининг асосий корхоналари маҳсулотлари «Ўзкимёимпэкс» МЧЖ орқали экспорт қилинади
Президентнинг 29.08.2017 йилдаги ПҚ-3246-сон “Кимё саноати ташкилотларининг экспорт-импорт фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори имзоланди
Лойиҳа бошқарувининг ягона тизимини жорий этиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш ишини котибият таъминлайди
Президентнинг 22.08.2017 йилдаги Ф–5030-сон фармойиши билан Ўзбекистон Республикаси Лойиҳа бошқарувининг ягона миллий ахборот тизимини жорий этиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг Котибияти тўғрисидаги низом тасдиқланди
1 январгача бепул фойдаланинг, марҳамат!
3 ой муқаддам тест режимида Бухгалтерлар малакасини баҳолаш тизими bir.uz ишга туширилган эди. Тестдан жорий йилнинг 1 сентябригача бепул фойдаланиш мумкин эди. Фойдаланувчиларнинг кўплаб илтимосларига биноан Тизимдан бепул фойдаланиш имконияти 2018 йилнинг 1 январига қадар узайтирилди
Бизнес учун янги микрокредит маҳсулотлар жорий этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 22.08.2017 йилдаги 655-сон қарори билан Фаолиятини бошлаётган тадбиркорлар учун микромолиявий хизматлардан фойдаланиш жойлари, уларнинг кўлами ва ҳажмларини кенгайтириш бўйича 2017 — 2020 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастури тасдиқланди
Мобиль алоқа ва интернет учун сўмда ҳақ тўланади
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида барча мобиль алоқа операторлари ва интернет-провайдерлар раҳбарлари билан учрашув бўлиб ўтди. Мажлисда Президентнинг ПФ-5177-сон “Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони қабул қилиниши муносабати билан хизматлар тариф сиёсатини тартибга солиш вазифалари муҳокама қилинди
АКТ суд тизими ишини жадаллаштиради
Президентнинг 30.08.2017 йилдаги ПҚ–3250-сон қарори билан 2017–2020 йилларда судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш дастури тасдиқланди
Конвертация очилишининг алоҳида масалалари аниқлаштирилди
Президентнинг 2.09.2017 йилдаги “Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига шарҳ эълон қилинди
Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекцияси лицензияловчи органга айланади
Президентнинг 16.08.2017 йилдаги ПҚ–3221-сон қарори билан Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекциясининг асосий вазифалари ва фаолияти йўналишлари, тузилмаси ҳамда молиялаштириш манбалари белгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг ижро этувчи аппаратида янги департаментлар пайдо бўлди
Президентнинг 21.08.2017 йилдаги ПҚ–3226-сон «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ижро этувчи тузилмасига қисман ўзгартиришлар киритиш тўғрисида»ги қарори эълон қилинди
Ўзбекистон конвертацияни очади
Президентнинг 2.09.2017 йилдаги ПФ-5177-сон “Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони имзоланди
Инвестиция воситачисини тугатиш – қимматли қоғозлар топширилганидан сўнг
Давлат рақобат қўмитаси ҳузуридаги Қимматли қоғозлар бозорини мувофиқлаштириш ва ривожлантириш маркази бош директорининг буйруғи (рўйхат рақами 1108-4, 2017 йил 22 август) билан Қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачисининг фаолияти тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Электрон газета: янги имкониятлар
«Солиқ ва божхона хабарлари»+«Норма маслаҳатчи» ёки «Налоговые и таможенные вести»+»Норма» газеталарининг электрон версиясига обуна бўлинг ва янги имкониятлар ва афзалликлардан тўлиқ фойдаланинг!
Инфратузилмавий облигациялар эгалари реестрга киритилади
Давлат рақобат қўмитаси ҳузуридаги Қимматли қоғозлар бозорини мувофиқлаштириш ва ривожлантириш маркази бош директорининг буйруғи (рўйхат рақами 1911-4-сон, 2017 йил 22 август) билан Акциялар эгалари реестри ва корпоратив облигациялар эгалари реестри тўғрисидаги низомга тузатишлар киритилди
Ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг мақоми оширилди
Президентнинг 30.08.2017 йилдаги ПФ–5174-сон «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекциясини ташкил этиш тўғрисида»ги фармони имзоланди
Norma.uz портали ўқувчиларига табрик
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари бизнинг ўқувчиларимизга табрик билан мурожаат қилишди
Тадбиркор ҳаётини енгиллаштирувчи мобиль иловалар
Фойдали ва керакли иловалар билан “жиҳозланган” телефон шахсий ёрдамчидек гап. Учрашув ҳақида эслатади, режаларни ёдга солади, керак бўлса сметани ҳам ҳисоблаб бериб, ходимлар ўртасида вазифаларни тақсимлайди
Омбудсман фуқароларнинг шахсий қабулини ўтказади
29.08.2017 йилдаги ЎРҚ–441-сон «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги Қонун «Халқ сўзи» газетасида эълон қилинди