Хориждаги бўш иш ўринларини хусусий бандлик агентликлари ўртасида тақсимлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. (09.02.2026 й. АВ рўйхат рақами 3772-сон). Ҳужжат Президентнинг 17.10.2024 йилдаги ПҚ-367-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида қабул қилинган.
Низом Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги томонидан хорижий иш берувчилар ва кадрлар ташкилотларидан жалб қилинган бўш иш ўринларини тақсимлаш тартибини белгилайди. Тақсимлаш "Хорижда ишлаш" электрон платформаси орқали очиқ танлов асосида амалга оширилади.
Квоталар (хорижий иш берувчилар томонидан тақдим этилган бўш иш ўринлари), агар халқаро шартномаларда бошқача қоида назарда тутилмаган бўлса, фуқароларни хорижда ишга жойлаштириш учун амалдаги лицензияга эга бўлган хусусий агентликлар ўртасида тенг тақсимланади.
Бўш иш ўринлари тўғрисидаги маълумотлар меҳнат шароитлари, иш ҳақи, номзодларга қўйиладиган талаблар, ўринлар сони ва аризаларни қабул қилиш муддатлари кўрсатилган ҳолда электрон платформада эълон қилинади. Эълонни жойлаштириш муддати камида беш иш кунини ташкил этади.
Хусусий агентликлар электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда платформадаги шахсий кабинети орқали ариза топширади.
Комиссия иши
Аризаларни кўриб чиқиш учун уч йил муддатга комиссия тузилади. У амалдаги лицензиянинг мавжудлиги, илгари ажратилган квоталарнинг бажарилиши, талабгорларнинг ҳуқуқларига риоя этилиши ва асосли шикоятларнинг йўқлигини баҳолайди.
Қарор кўпчилик овоз билан қабул қилинади ва баённома билан расмийлаштирилади. Натижалар тўғрисидаги хабарнома икки иш куни ичида агентликларга юборилади. Рад этишга фақат Низомда тўғридан-тўғри назарда тутилган асослар бўйича йўл қўйилади ва белгиланган тартибда шикоят қилиниши мумкин.
Тақсимлаш механизми
Квоталар платформа орқали автоматик равишда тақсимланади. Агар бўш ўринлар сони тенг тақсимланмаса, қолган ўринлар аризаларни топшириш вақтини ҳисобга олган ҳолда кетма-кет тақсимланади. Аризалар бўлмаса, эълон муддати автоматик равишда узайтирилади.
Квота олган агентликлар хорижий иш берувчи билан шартнома тузиши ва уни платформага жойлаштириши шарт.
Ижрони назорат қилиш
Агентликлар ажратилган бўш иш ўринларининг ўз вақтида ва тўлиқ ёпилишини таъминлаши шарт. Ижро ҳолати реал вақт режимида кўрсатилади. Фуқароларнинг ишга жойлаштирилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар (ишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқ, меҳнат шартномаси ёки иш берувчининг ҳужжати) юклангандан сўнг мажбуриятлар бажарилган ҳисобланади.
Хусусий агентликлар платформада жойлаштириладиган маълумотларнинг ишончлилиги ва тўлиқлиги учун жавобгардир.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 10.02.2026 йилдан кучга кирди.