Маъмурий жарималарни тўлашнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилмоқда
Жарима суммасининг 70%ини 15 кун ичида тўлаган ҳолда қолган 30%ини сўндирмаса бўлади. Тегишли тузатишлар МЖТКга киритилди.
Чет эл юридик шахси: ҳисобга қўйиш учун қандай ҳужжатлар керак бўлади
ҚҲТБТ порталида ДСҚнинг Чет эл юридик шахсларини солиқ органларида ҳисобга қўйишда (ҳисобдан чиқаришда) тақдим этиладиган ҳужжатлар рўйхати ва шаклларини тасдиқлаш ҳақидаги қарори лойиҳаси жойлаштирилган.
Бизнес ва аҳолини пандемия вақтида қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди
Президент томонидан иқтисодиёт тармоқларига коронавирус пандемияси ва глобал инқирозий ҳолатларнинг салбий таъсирини юмшатиш бўйича чоралар-тадбирлар тасдиқланди. Молия вазирлиги ҳужжатнинг асосий тезисларини келтиради.
Пенсия тўловларидаги ҳуқуқбузарликлар мониторингда аниқланади
Давлат пенсияларини тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисида низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Солиқлар суммаси камайдими? Камерал текширув!
ҚҲТБТ порталида Камерал солиқ текширувини ўтказиш тўғрисидаги низом лойиҳаси жойлаштирилган.
ҚҚС қопланишининг асослантирилганлигини камерал текширув тасдиқлайди
Қўшилган қиймат солиғи суммасини қоплаш ва қоплашнинг асослантирилганлиги юзасидан камерал солиқ текширувини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Ирригация ва мелиорация объектларини қуриш учун субсидиялар қандай берилади
Қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган ерларни фойдаланишга киритишда ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш билан боғлиқ харажатларни қоплаб бериш тартиби тасдиқланди.
Ноширлик ва матбаа: нархлар – эркин, лицензиялар ва рухсатномалар бекор қилинади
Президент 16 март куни ноширлик ва матбаа соҳасини ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Пойтахтда “Рақамли Тошкент” дастури амалга оширилади
Президентнинг 17.03.2020 йилдаги “Тошкент шаҳрида рақамли технологияларни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Пойтахт шаҳар йўловчи транспорти тизими оптималлаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг 16.03.2020 йилдаги «Тошкент шаҳар йўловчи транспорти тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 157-сон қарори қабул қилинди.
Фуқаровий ва хизмат қуроли обороти қандай лицензияланади
Фуқаровий ва хизмат қуролини ҳамда унинг ўқ-дориларини ишлаб чиқариш, таъмирлаш ва реализация қилиш бўйича фаолиятни лицензиялаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
1 майдан боғчалар учун тўлов ўртача 15%га оширилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2020 йил учун давлат мактабгача таълим ташкилотларида болалар таъминоти учун ота-оналар тўлови миқдорлари тасдиқланди.
Япония билан визасиз режим шартларига тузатиш киритилди
Ҳукумат томонидан Япония фуқароларига Ўзбекистонга визасиз кириш режимини либераллаштириш тўғрисидаги қарор қабул қилинди.
Экологик xавфсизлик тўғрисидаги умумий теxник регламент қабул қилинди
Вазирлар Маҳкамаси Экологик xавфсизлик тўғрисидаги умумий теxник регламентни тасдиқлади. У расмий эълон қилинган кундан бошлаб 18 ой ўтгач амалга киритилади.
«Бюджет» ўринлар – икки баравар кўпаяди, мутахассисликка алоқаси бўлмаган фанлар – камаяди, контракт 4 га бўлиб тўланади
Президентнинг 2 мартдаги Фармонида 2020 йилда таълим соҳасида амалга оширилиши назарда тутилган режалар ва лойиҳалар акс эттирилган.
Амалдорлар давлат тилида иш юритишга ўқитилади
Ҳукумат томонидан Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари қабул қилинди.
ҚАИРФ томонидан Ўзбекистондаги урология ва гемодиализ клиникалари молиялаштирилади
Қувайтнинг араб иқтисодий ривожланиш фонди Ўзбекистонга «Ўзбекистон Республикасининг урологик ва гемодиализ ёрдамини кўрсатувчи тиббиёт муассасаларни жиҳозлаш» лойиҳасини амалга ошириш учун $23,1 млн эквивалентида қарз беради.
Тошкентда замонавий санъат маркази ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 6.03.2020 йилдаги 131-сон қарорида Марказни ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар назарда тутилган.
Болаларни мактабга олдиндан тайёрлашади
Бу Вазирлар Маҳкамасининг «Болаларни бошланғич таълимга мажбурий бир йиллик тайёрлаш тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида белгиланган.
Мактабгача таълим муассасалари ходимларининг иш ҳақи оширилади
Вазирлар Маҳкамасининг «Давлат мактабгача таълим тизими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш тартибини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Жисмоний тарбия университетида бадминтон кафедраси очилади
Ўзбекистон Республикасида бадминтон спорт турини ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди.
Ким олий даражали «Дўстлик» ордени билан тақдирланади
“Олий Даражали Дўстлик” ордени таъсис этилди, унинг тавсифи ва давлат мукофоти тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Маҳаллий маҳсулот ишлаб чиқарувчилар қўллаб-қувватланади
2020-2021 йиллар учун ички ва ташқи бозорларда харидоргир маҳсулотларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастури тасдиқланди.
Коронавирус тарқалишига қарши чора-тадбирлар қабул қилинди
Вазиятни назорат қилиш, коронавирус инфекцияси кириб келишининг олдини олиш чора-тадбирларини кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов шошилинч йиғилиш ўтказди.
КСЗ ташкил этиш – Халқ депутатлари Кенгашлари қарори бўйича
Кичик саноат зоналари фаолиятини ташкил этишнинг янги тартиби тасдиқланди. Илгари амал қилган тартиб ўз кучини йўқотди.
Биометрик паспорт ўрнига ID-карталар берилади
ИИВ Вазирлар Маҳкамасининг қарорига асосланиб, шахсни идентификациялашнинг янги технологиясини жорий этиш тартиби юзасидан тушунтириш берди.
Болалар 14 ёшдан давлат органларига мурожаат қилишлари – алиментга беришлари мумкин
Президент болалар ҳуқуқларининг қўшимча кафолатларини белгиловчи қонунларга тузатишларни имзолади.
Бизни текширинг, илтимос
10 млрд сўм даромадга эга юридик шахс солиқ монитори ташаббуси билан чиқиши мумкин. У қандай ўтказилиши ҳақида - ДСҚнинг навбатдаги лойиҳаси шарҳида.