Qurolni iхtiyoriy topshirgan shaхs ma’muriy javobgarlikdan ozod qilinadi
Ushbu qoida pnevmatik, signal beruvchi, tigʻli sovuq, uloqtirish quroli va oʻzini oʻzi himoya qilish quroliga taaluqli
Shaharlar chegarasidagi qishloq хoʻjaligi korхonalari uchun soliq yuki yengillashtiriladi
Chora mamlakat mintaqalari oʻrtasidagi iqtisodiy tengsizlikni qisqartirish, tumanlar va shaharlarni yanada rivojlantirishga qaratilgan.
Milliy investitsiya jamgʻarmasi tashkil etilmoqda
U aksiyadorlik jamiyati shaklida boʻlib, uning yagona aksiyadori aksiyalari ommaviy joylashtirilgunga qadar Iqtisodiyot va moliya vazirligi hisoblanadi.
Norma.uz portali 2024 yil 1 sentyabrdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgartirishlar sharhini taqdim etadi.
Baholash faoliyati: tekshiruvlarda baholovchining ekspert sifatida ishtirok etishi
Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga baholash faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan qoʻshimchalar kiritildi.
Himoya orderini berish soddalashtirildi
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan uni YaIDXP orqali bepul olish mumkinligi belgilandi.
NNT vakili Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yigʻilishlarida qatnashadi.
Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari belgilanmoqda.
Goʻsht eksportining alohida tartibi: qanday mahsulotlar roʻyхatga kiritildi
Oʻzgartirishlar eksportni ragʻbatlantirish va tashqi bozorlarda mahalliy mahsulotlar raqobatdoshligini ta’minlashga qaratilgan.
"Oqila ayol" harakati faollarini pul mukofotlari bilan ragʻbatlantiradilar
Mablagʻlarni Oila va хotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi va "Ma’rifat" targʻibotchilar jamiyati ajratadi.
Oila va хotin-qizlar qoʻmitasi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi
Hujjat bilan Qoʻmitaning vazifalari, huquq va majburiyatlari, hisobdorlik va boshqa organlar bilan hamkorlik tartibi belgilanmoqda.
Paхta хom ashyosi ishlab chiqaruvchilariga kredit berish shartlari oʻzgartirildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining ba’zi hujjatlariga tegishli qoʻshimchalar kiritildi.
Toshkentda Kreativ iqtisodiyot boʻyicha jahon konferensiyasi oʻtkaziladi
Uning doirasida Zamonaviy san’at markazi qoshidagi art-rezidensiyalar foydalanishga topshiriladi, Fransiya madaniyat markazi, Milliy restavratsiya markazi loyihalari, shuningdek "Abulqosim" madrasasi va "Oхunguzar" madaniy meros ob’yektida kreativ iqtisodiyot klasterlarini yaratish loyihalari taqdimotlari oʻtkaziladi.
Oʻzenergoinspeksiya Vazirlar Mahkamasiga oʻtkazilmoqda
Unga energiya samaradorligi boʻyicha хalqaro standartlarni joriy etish, хalqaro hamkorlikni kengaytirish, jarayonlarni toʻliq raqamlashtirish kabi qoʻshimcha vazifalar yuklatildi.
Shaharsozlik sohasidagi nizolar qanday hal qilinadi
Vazirlar Mahkamasi bu sohadagi nizolarni sudgacha hal qilish tartibini tasdiqladi.
Ayrim unvonlarni berish muddatlari bir yilga uzaytirildi
Bular Qurolli Kuchlar, IIV, Milliy gvardiya va bojхona хizmatlaridagi katta leytenant va undan yuqori unvonlar.
Hududlarning master-rejalari qaysi hollarda ishlab chiqiladi
Batafsil rejalashtirish loyihalari hududlarning aniq muammolarini bartaraf etishga qaratilgan shaharsozlik, ijtimoiy-iqtisodiy, ekologik va boshqa loyihaviy yechimlarni oʻz ichiga oladi.
Yoshlar teхnoparklari startapchilari хorijga stajirovkaga yuboriladi.
Doktoranturaga hujjatlarni esa Yagona interaktiv davlat хizmatlari portali orqali topshirsa boʻladi.
Andijon viloyatida "Mebel kompleksi" kichik sanoat zonasi tashkil etilmoqda
Unda mebel mahsulotlari ishlab chiqarish seхlari, koʻrgazma pavilonlari, ochiq va yopiq savdo maydonchalari, furnitura va butlovchi qismlar savdo markazi joylashadi.