Чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳаси ислоҳ қилинади
Таянч пункти профилактика инспекторлари, ППХ ва Миллий гвардия ходимлари экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳуқуқбузарларни маъмурий жавобгарликка тортганликлари учун мукофотланади.
Ихтирочилик фаолияти қандай қўллаб-қувватланади
Ўзбекистон ихтирочилар ва рационализаторлар жамияти ташкил этилади, унинг вазифаларидан бири республика иқтисодиётининг барча тармоқларида ихтирочилик фаолиятини ривожлантиришдан иборат бўлади.
Ёшларнинг АТ соҳасида таҳсил олиши учун таълим кредити ажратилади
Уларнинг миқдори – БҲМнинг 65 бараваригача миқдорда 1 йиллик имтиёзли давр билан 4 йил муддатга.
«Табиат ҳимоячиси» кўкрак нишони таъсис этилди
Кўкрак нишони билан мамлакатимизда экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш борасида салмоқли натижаларни қўлга киритган, қишлоқ хўжалиги соҳасига оид илм-фан ютуқларини амалиётга жорий этиб, улардан самарали фойдаланган фуқаролар тақдирланади.
Ўзбекистон фахрий донорлари учун мукофот миқдори оширилди
Шунингдек, уларга қулай бўлган вақтда йиллик асосий меҳнат таътилига чиқиш, шаҳар жамоат транспортининг барча турларидан бепул фойдаланиш ҳуқуқи ва бошқалар тақдим этилади.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари нимага сарфланади
Жамғарма тадбиркорликни ривожлантиришни, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ва уларнинг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш соҳасида давлат сиёсати амалга оширилишига кўмаклашиш учун ташкил этилди.
Оилавий болалар боғчалари ишига IT-технологиялар жорий этилади
Жумладан, ходимларнинг ишга келиб-кетишини ҳисобга олиш ҳамда тарбияланувчиларнинг давоматини юритиш мобил илова ёрдамида шахсни биометрик идентификация қилиш технологияси орқали амалга оширилади.
«Оқила аёллар» ҳаракати ташкил этилади
Ҳаракатнинг вазифалари жумласига аёллар, айниқса, ёш қизларда оилага ва Ватанга садоқат, фидойилик, ташаббускорлик туйғуларини сингдириш, «одобли қиз» ва «маърифатли она» қиёфасини шакллантиришга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш ҳам киритилди.
ОТБ ичимлик сув таъминоти учун $161 млн ажратди
Ушбу маблағлар Тошкент вилоятининг Ангрен, Бекобод, Олмалиқ, Оҳангарон, Чирчиқ ва Янгийўл шаҳарларида ҳамда Чиноз тумани марказида ўзлаштирилади.
Қонун билан давлат хизматчиларининг мақоми, ҳуқуқлари ва мажбуриятлари белгиланди
Давлат фуқаролик хизмати соҳасидаги давлат органларининг ваколатларини, коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш механизмларини белгиловчи «Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди.
Тадбиркорларни текшириш рўйхатига яна битта қўшимча киритилди
Текширув кўп квартирали уйлардаги жойларнинг ўзбошимчалик билан қайта қурилиши ва (ёки) қайта режалаштирилиши ҳолатларини аниқлашга қаратилган.
Адвокатлик фаолияти учун лицензия – ЯИДХП орқали
Аризани «Лицензия» АТ орқали ҳам бериш мумкин. Адвокатлик фаолияти «Фуқаролик ва иқтисодий суд ишларини юритиш» ҳамда «Маъмурий ва жиноий суд ишларини юритиш» мутахассисликлари бўйича лицензияланади.
Молиявий назорат инспекциясининг вазифалари белгиланди
У бюджет нормативларига риоя қилинишини назорат қилади, бюджет ташкилотлари билан биргаликда профилактика ишларини олиб боради, тизимда коррупция ва бошқа қонунбузарликларнинг олдини олиш бўйича чораларни белгилайди.
Газ таъминоти модернизация қилинади
Йил якунида ҳудудларда ер участкаларида жойлашган ҳамда марказий иссиқлик таъминотига уланмаган кўп қаватли уйларда “Табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш” лойиҳаси тўлиқ жорий этилиши ва биллинг тизими ишга туширилиши режалаштирилмоқда.
«Алимент тўловлари» жамғармаси маблағлари нималарга сарфланади
«Алимент тўловлари» давлат мақсадли жамғармаси юридик шахсни ташкил этмаган ҳолда Мажбурий ижро бюросида ташкил этилди.
Бошқарувчи компаниялар электрон реестрга киритилади
Кўп квартирали уйларни бошқариш тизимини такомиллаштириш ва бошқарувчи ташкилотларни молиявий соғломлаштиришга қаратилган чора-тадбирлар тасдиқланди.
Сенатнинг йигирма тўққизинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди
Мажлисда сенаторлар учта ҳужжатни рад этишди.
Мустақил ОТМларни маблағлар билан қандай қўллаб-қувватлашади
Молиявий мустақиллик берилган давлат олий таълим муассасаларида давлат буюртмаси асосида кадрлар тайёрлаш учун молиялаштириш тартиби белгиланди.
Ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим муассасаларида сиртқи ва кечки таълим олиш имконияти яратилди
Бироқ, Адлия вазирлигининг юридик техникумларида бундай таълим шакллари жорий этилмайди.
Инвестицион лойиҳаларнинг лойиҳадан олдинги ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш тартиби ўзгартирилди
Шунингдек, тендер бўйича харид ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш ва давлат харидлари бўйича техник топшириқлар, шартномалар лойиҳалари, лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асосларини экспертизадан ўтказиш учун тўлов миқдори белгиланди.
Президент тадбиркорлар билан муаммоларни муҳокама қилади
Президентнинг тадбиркорлар билан мулоқотига тайёргарликнинг бориши бўйича йиғилиш ўтказилди.
Ўзбекистон ҳудудида хизмат сафарига қандай юборишади
Ходимларни хизмат сафарига юборишнинг янги тартибини белгилайдиган Низом тасдиқланди.
Ўзбекистон консуллиги орқали электрон рақамли имзони олиш мумкин
Хорижда бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари энди электрон рақамли имзо калити сертификатини олиш бўйича давлат хизматидан фойдаланишлари мумкин.
Мустақиллик кунини ўтказишга тайёргарлик бошланди
Байрам доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар, халқимизнинг ҳаёти, қалби ва онгида юз бераётган ижобий ўзгаришларни таъсирчан усулларда ифода этиш амалга оширилади.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги қандай таъминланади
Хусусан, ҳудудларда йўл ҳаракатини самарали ташкил этиш ҳолатини баҳолаш ва маҳаллий ҳокимият органларининг масъулиятини кучайтириш мақсадида республиканинг барча туман (шаҳар)лари бўйича “Хавфсиз йўл” индекси жорий этилади.
Таэквондо секциялари ҳар томонлама қўллаб-қувватланади
Ижтимоий ҳимояга муҳтож ёшлар, меҳрибонлик уйлари тарбияланувчилари, кўп болали оилалар фарзандларини ушбу кураш турига жалб қилиш учун республикада "Таэквондо (WT) ҳамма учун" дастури ишлаб чиқилади.
"Табаррук зиёрат" туризм концепцияси ишлаб чиқилди
Унинг вазифалари орасида – Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар билан туризм соҳасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, зиёрат ва маданий мерос объектларига турларни ташкил қилиш ва янги саёҳат маршрутларини ишлаб чиқиш ва бошқалар бор.
Спорт курашларининг олимпия турларини ривожлантириш дастури қабул қилинди
Унинг доирасида ёшлар ўртасида Президент соврини учун, ўсмирлар ўртасида «Uzbekistan-Grand Prix», катталар ўртасида «New Uzbekistan» халқаро спорт мусобақалари ва бошқалар ўтказилади.