Ҳуқуқни муҳофаза қилувчилар ўқишининг сўнгги босқичи – амалиётда
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар олий таълим муассасаларининг юқори натижаларни қайд этган курсантлари (талабалари) ўқишнинг сўнгги босқичини бевосита амалиётда ўтказиши тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Cпирт ва алкоголь ишлаб чиқариш: янги лицензиялаш тартиби ва жарималар тизими
Истеъмол ва техник этил спирти, алкоголь маҳсулотлари ишлаб чиқариш фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Кимлар микрокредит ташкилоти муассислари бўла олмайди
Чекловлар доираси кенгайтирилди. Микрокредит ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомга тегишли тузатишлар киритилди.
Тижорат банклари учун молиявий ҳисобот шакллари тасдиқланди
ДСҚ, Молия вазирлиги ва МБ Бошқарувининг тегишли қарори қабул қилинди.
Намунали фуқаролар йиғинлари учун мукофотлар, санаторийга йўлланмалар
Фуқаролар йиғинларини рейтинг баҳолаш, шунингдек маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари маблағлари ҳисобидан моддий рағбатлантириш тартиби тасдиқланди.
Ёшларда – ўз академияси
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузурида Ёшлар академияси юридик шахс мақомисиз ташкил этилди.
Жамоатчилик назорати: нималарга эътибор қаратиш керак
Бир қатор қонун ҳужжатларига жамоатчилик назоратини кучайтиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Банк кредит сиёсатини ўзгартирди – қандай йўл тутилади
Тижорат банклари кредит сиёсатига нисбатан қўйиладиган талаблар тўғрисида низомга тузатишлар киритилди.
Аёллар учун никоҳ ёши бир йилга оширилди
1 сентябрдан эркаклар ва аёллар учун ягона никоҳ ёши 18 ёш этиб белгиланди.
Кичик бизнес: қийналиб қолдингизми ёрдам беришади
ҚҲТБТ порталида тадбиркорлик фаолиятини юритишда чеклов белгиланган аҳолининг эҳтиёжманд қатламларига номолиявий ёрдам кўрсатиш бўйича чора-тадбирлар назарда тутилган ҳужжат лойиҳаси жойлаштирилди.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасидаги ўн иккита ўзгариш – жуда қисқа
Молия вазирлиги ДСҚ билан биргаликда Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки, халқаро ва миллий экспертлар иштирокида янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасини ишлаб чиқди.
Меҳнат қонунчилигини бузганлик учун жавобгарлик кучайтирилди
МЖТКнинг фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ва аҳоли бандлиги тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жарималар назарда тутилган саккизта моддасига тузатишлар киритилди, янги ҳуқуқбузарлик таркиблари киритилди.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодексининг лойиҳаси – давлат ва бизнес манфаатларининг мувозанати
Солиқлар сонини камайтиришдан ташқари, Солиқ кодексининг янги таҳрири инсофли солиқ тўловчиларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилган.
Халқаро қидирувда бўлганларнинг паспортлари “музлатилади”
ЖПКга янги боб – “Паспортнинг (ҳаракатланиш ҳужжатининг) амал қилишини тўхтатиб туриш” киритилди
2019 йил 1 сентябрдан кучга кирадиган қонун ҳужжатларидаги асосий ўзгартиришлар жамламасини тақдим этамиз.
Маҳкумлар ҳолати яхшиланади
28.08.2019 йилдаги ЎРҚ-558-сон Қонунда назарда тутилган қатор тузатишлар шунга қаратилган.
Хизмат вазифасини бажаришда ЙҲҚни бузиш - охирги зарурат ҳолатларида
Тегишли тартиб Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда белгиланган.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги хорижда янги ваколатхоналар очади
2020-2021 йилларда улар Екатеринбург, Новосибирск, Волгоград, Пятигорск (РФ), Истанбул (Туркия), Нур Султон (Қозоғистон), Дубайда (БАА) ташкил этилиши лозим.
БЮД ўзгартирилмаса – тўлов ўтказилмайди
Вазирлар Маҳкамасининг 21.07.2014 йилдаги 199-сон қарорига қўшимча киритилди.