«Хавфсиз ва равон йўл» умуммиллий дастури тасдиқланди
Унинг доирасида автомобиль йўллари инфратузилмаси такомиллаштирилади, трассаларда ҳаракатни бошқариш тизими ва жамоат транспорти рақамлаштирилади, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш бўйича тарғибот-ташвиқот ишлари кучайтирилади.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш учун кредитлар ажратилади
Улар тадбиркорликни йўлга қўйиш ёки ривожлантириш, ҳунармандчиликни молиявий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, аҳолига қўшимча даромад манбаи яратиш ва уларнинг бандлигини таъминлаш учун йўналтирилиши мумкин.
Янги пул белгилари муомалага чиқарилади
Марказий банк 2022 йилнинг 15 июлидан бошлаб янги кўринишдаги номинал қиймати 200 000 сўм бўлган банкнот шаклида пул белгилари муомалага чиқарилиши тўғрисида маълум қилади.
Нефть ва газ соҳасида Таълим-ишлаб чиқариш кластери ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида – таълим, илм-фан ва ишлаб чиқаришни ўзаро интеграциялаш, ўқувчи ва талабаларни ишлаб чиқариш амалиётига кенг жалб қилиш, нефть ва газ соҳаси учун мутахассислар ва илмий кадрларни тайёрлаш бор.
Қорақалпоғистонда аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш фаолияти кенгайтирилади
Соғлиқни сақлаш вазирлигида Оролбўйи минтақасида тиббий хизмат бўйича вазирнинг ўринбосари лавозими жорий этилади, болалар санаторийси, тиббиёт марказлари, маҳалла тиббиёт пунктлари ташкил этилади.
Хусусий нотариал фаолияти: қоидалар ва амалга ошириш тартиби
Ҳукумат томонидан хусусий нотариал фаолиятни тартибга солишга йўналтирилган қатор ҳужжатлар қабул қилинди.
Солиқ маслаҳати соҳасини тартибга солиш Солиқ маслаҳатчилари палатасига ўтказилмоқда
Олий Мажлис Сенатининг йигирма саккизинчи ялпи мажлиси ишида Ҳукумат аъзолари, вазирлик ва идоралар вакиллари, Сенат ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Ўзини ўзи банд қилган шахслар йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланиши мумкин
Автотранспортни бошқариш учун ишончномалар электрон шаклда расмийлаштирилади, фуқаролар ва юридик шахслар ўртасидаги транспорт ижараси шартномаларини нотариал тасдиқлаш талаб қилинмайди.
Нукусда технопарк ташкил этилади
Халқаро стандартларга мувофиқ энергия тежамкор экологик хавфсиз ишлаб чиқариш қувватларини барпо этиш «Нукус» технопарки фаолиятининг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади.
Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитасининг ходимларини махсус жамғарма рағбатлантиради
Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитасининг функция ва вазифаларини белгилайдиган бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тасдиқланди.
2022-2026 йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожланиш стратегияси тасдиқланди
Унинг вазифаларидан бири - инновацион фаолиятни давлат томонидан қўллаб-қувватланиши орқали инновацион фаол ташкилотлар улушини ошириш.
Пахта ҳосилдорлигини оширганлик учун субсидия берилади
Тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни ошириш бўйича агротехник тадбирлар учун ердан фойдаланувчиларга ҳар бир гектар майдонга 1 млн сўм субсидия берилади.
Сенатнинг XXVIII ялпи мажлиси 8 июлда бўлиб ўтади
Бу ҳақдаги қарор Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлисида қабул қилинди.
Нодавлат спорт-таълим муассасаларини қандай қўллаб-қувватлашади
Белгиланган чоралар орасида - совриндор бўлган спортчилар томонидан ташкил этилган нодавлат спорт-таълим муассасаларига давлат тасарруфида бўлган зарур бино ва иншоотларни ижара тўловларисиз тақдим этиш бор.
Қурбон ҳайити 9 июлда нишонланади
Президент томонидан “Қурбон ҳайитини нишонлаш тўғрисида”ги қарор имзоланди.
1 июлдан нималар ўзгарди
Norma.uz портали 2022 йил 1 июлдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳини тақдим этади.
Қишки спорт турларини ривожлантириш бўйича чоралар тасдиқланди
2026 йил Италияда бўлиб ўтадиган XXV қишки Олимпия ва XIV Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёргарлиги бошланди. Бунга ҳар йили 15 млрд сўм ажратилади.
Ёқилғи-энергетика ресурсларига янги тарифлар белгиланди
Бюджет ташкилотлари, ёқилғи қуйиш шохобчалари, иссиқлик электр станциялари ва бошқа юридик шахслар учун газ ва электр энергиянинг нархлари оширилмоқда.
Ижтимоий ёрдам комплекс асосда кўрсатилади
Маҳаллаларда ижтимоий хизматларни жорий қилиш бўйича республика штаби ташкил этилади. Унинг вазифалари орасида - оилаларни иқтисодий ночор аҳволдан чиқариш ва меҳнат орқали барқарор даромад манбаи билан таъминлаш чораларини кўриш бор.
Жазони ўтаб бўлган фуқаролар моддий қўллаб-қувватланади
Туман (шаҳар) ҳокимлари раҳбарлигидаги идоралараро доимий комиссиялар собиқ маҳбусларнинг тадбиркорлик, меъморчилик, ҳунармандчилик каби йўналишлардаги лойиҳаларини молиялаштиришга маблағлар ажратади.
Ер муносабатларида нималар ўзгарди
Ер участкаларини олиб қўйиш тартиб-таомиллари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритилди.
«Ватан таянчи» Жамғармасининг маблағлари нимага сарфланади
Жамғарма Президентнинг «Ватан таянчи» болалар ва ўсмирлар ҳарбий-ватанпарварлик ҳаракати фаолиятини ташкил этиш тўғрисида» қарори билан ташкил этилган.
Автомобилларни ТКдан ўтказиш муддатлари қайта кўриб чиқилди
Энди енгил автомобилларнинг орқа ён ойналари тусини ўзгартириш учун рухсатнома олиш шарт эмас, олд ён ойналари тусини ўзгартириш учун тўлов миқдори белгиланди.
Комплекс тадбиркорлик лицензияси шартномаларини давлат рўйхатидан ўтказиш соддалаштирилди
Франшизинг шартномаларини рўйхатдан ўтказиш ҳамда уларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича маъмурий регламент тасдиқланди.
Маҳаллий ОАВни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тасдиқланди
Уларга солиқ ва божхона имтиёзлари берилади, энг яхши материалларни кенг жамоатчилик томонидан аниқлаш учун электрон платформа ишга туширилади, даврий босма нашрларга обуна учун кешбэк жорий этилади.
Низомий номидаги ТДПУга молиявий мустақиллик берилади
Университетнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан камида 15 нафар малакали хорижий мутахассислар жалб қилинади, шунингдек халқаро эътироф этилган ОТМлар билан ҳамкорликда камида 3 та қўшма таълим дастури ташкил этилади.
10 та педагогика ОТМ ташкил этилди
2-4-босқич талабалари учун ҳафталик ўқув машғулотлари "4+2" тартибида олиб борилади. Дарсларнинг 4 куни ОТМда, 2 куни мактабгача ва умумий ўрта таълим муассасаларида амалиёт ўташ тартибида олиб борилади.
Конституцияда нимани ўзгартириш режалаштирилмоқда
“Менинг Конституциям” порталида Президентнинг ташаббуси билан ишлаб чиқилган ва Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан биринчи ўқишда қабул қилинган Конституцияга тузатишлар киритиш тўғрисидаги Конституциявий қонун лойиҳаси умумхалқ муҳокамаси учун эълон қилинди.