Сув хўжалиги объектлари хавфсизлигини назорат қилиш кучайтирилади
Ушбу назорат Сув хўжалиги объектлари хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекцияси ходимлари томонидан амалга оширилади.
Корпоратив бошқарувчи малака аттестати кимларга берилади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган Низомда устав фондида давлат улуши бўлган жамиятларнинг кузатув кенгаши аъзолари корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга бўлиши лозимлиги белгиланган.
2021 йилда 457 127 та иш ўринлари ташкил этилади
Мазкур прогноз кўрсаткичлари Аҳоли бандлигига кўмаклашиш бўйича давлат дастурига киритилган.
"Ўзбектелеком" АКни модернизация қилиш бўйича лойиҳа бошланади
“Ўзбектелеком" АК халқаро пакетли коммутация марказининг ўтказувчанлик қобилиятини кенгайтириш" лойиҳасини амалга ошириш билан "Winncom Technologies Corp" компанияси (АҚШ) шуғулланади.
Хусусий тадбиркор ЙҲҚ бузилишини аниқлаганлиги учун қанча олади
Тадбиркорлик субъектларига тегишли махсус воситалар орқали қайд этилган ЙҲҚ бузилишидан ундирилган жарима суммасини қандай тақсимлаш белгиланди.
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўртинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Асосий ставка ўзгаришсиз қолдирилди
Марказий банк Бошқаруви асосий ставкани йиллик 14% даражасида ўзгаришсиз қолдирди.
2 та халқаро шартнома тасдиқланди
Улар Афғонистон Ислом Республикасидан Ўзбекистон Республикаси ҳудуди орқали олиб кетиладиган юкларнинг қуруқликдаги транзити тартибини тартибга солади.
Миллий гвардияда хизмат қандай ўталади
Тегишли низом Президент қарори билан тасдиқланди.
"Ўзбек геология қидирув" АЖ ташкил этилади
Унинг вазифалари жумласида - соҳага замонавий ва юқори самарали ускуналарни, илғор техника ва инновацион технологияларни жорий этиш ҳисобига геология соҳасини модернизация қилишга доир чора-тадбирларни амалга ошириш.
Тошкентда - "Евроосиё" халқаро театр санъати фестивали
У икки йилда бир марта ўтказилади.
Янги таҳрирдаги «Давлат харидлари тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Қонуннинг янги таҳририда бенефициар мулкдор, захирадаги ғолиб, харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчисининг аффилланган шахси ва бошқа тушунчалар берилган.
Давлат хизматлари кўрсатиш - фақат сертификат асосида
Тадбиркорлик субъектларига давлат хизматлари кўрсатиш учун сертификатлар аккредитациядан ўтган ўқув марказлари томонидан берилади.
Диний-маърифий соҳа ходимлари моддий рағбатлантирилади
Тегишли Фармон Президент томонидан имзоланди.
Субсидиялар қандай миқдорда ажратилади
Ўзбекистон Республикаси Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан субсидия ва грантлар ажратиш тартиби тўғрисида низомга ўзгартиришлар киритилди.
Миллий гвардия институти Жамоат хавфсизлиги университети этиб қайта ташкил этилади
Университет базавий олий ҳарбий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаси ҳисобланади.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича янги чора-тадбирлар
Улар жумласига кредитлар бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун компенсация тақдим этиш, солиқларни бўлиб-бўлиб тўлаш ҳуқуқини бериш, экспорт қилувчилар учун жарима миқдорларини камайтириш киритилган.
Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил этилади
Белгиланган вазифалардан бири Ёшлар саноат зоналари ҳудудида ишлаб чиқариш майдонлари тақдим этиш орқали ёшларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилишдан иборат.
Ёшлар қандай қўллаб-қувватланади
Ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида қабул қилинган чора-тадбирлар жумласига тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун субсидиялар ажратиш, талабаларга турар ижараси бўйича ойлик ижара тўловини қоплаб бериш ҳам киритилган.
Иқтидорли ёшлар қўллаб-қувватланади
Шу йилдан бошлаб иқтидорли ёшлар учун "Академик ҳаракатчанлик" дастури бошланади ва "Бўлажак олим" танлови ўтказилади.
ИИВ академиясида - икки босқичли олий таълим тизими
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб, ИИВнинг Академиясида олий таълим тизими бакалавриат ва магистратурани ўз ичига олади.
Янги таҳрирдаги «Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Қонун билан фуқароларнинг референдум йўли билан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиш, НҲҲ ижросининг мониторинги ва назоратини амалга ошириш ҳуқуқи белгиланди.
Ижтимоий контракт тизими жорий этилмоқда
Давлат маблағлари ҳисобидан субсидия, грант, нафақа ва бошқа тўловлар ажратилган банд бўлмаган аҳоли билан маҳаллий меҳнат органлари ўртасида ижтимоий контракт тузилади.
Олиб қўйилиши режалаштирилган ер участкалари учун компенсация қандай тўланади
Ер участкаларини компенсация эвазига жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйиш тартиб-таомиллари тўғрисидаги қонун лойиҳаси Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган ва муҳокамага қўйилган.
Солиқ тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун санкциялар ҳақида нималарни билиш лозим
Солиқ тўловчи жавобгарликка тортилиши мумкин бўлган шартлар талайгина. Судларда солиққа оид низоларни ҳал этишда ушбу шартлар эътиборга олиниши мумкин. Ушбу шартларни, шунингдек санкцияларнинг принциплари ва ўзига хос жиҳатларини билмай туриб, уларни қўллаш осон кечмайди.
Бюджет иш берувчининг харажатларини қоплайди
Жорий йилнинг май ойидан бошлаб 2023 йил 1 январгача барча солиқ тўловчилар-юридик шахсларга 25 ёшдан ошмаган шахсларнинг меҳнат ҳақи тўлашга доир харажатлари учун тўланган ижтимоий солиқ суммаси қайтарилади.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронлари пул мукофоти оладилар
Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ҳисобидан уларга ўн икки миллион сўмдан тўланади.
Хотира ва қадрлаш кунини ўтказишга тайёргарлик кўриш бошланди
2 миллионга яқин юртдошимиз жангларда иштирок этиб, уларнинг 500 мингдан ортиғи қаҳрамонларча ҳалок бўлди.