Бюджет ташкилотлари, тиббиёт ходимлари ва ўқитувчиларга – олис туманларда ишлаганлик учун қўшимча тўловлар
Президент томонидан 11 январь куни «Олис ҳудудлардаги бюджет ташкилотларига малакали мутахассисларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор имзоланди.
Иқтисодий ишларни кўриб чиқиш тартиб-таомилига ўзгартиришлар киритилди
Энди инвестициявий низолар бўйича ишлар ҳамда рақобатга оид ишлар иқтисодий судда кўриб чиқилади.
Назорат тартибида иш юритиш бекор қилинди
Президент томонидан «Жиноят ишлари бўйича суд қарорларини қайта кўриш институти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-процессуал кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонун имзоланди.
Солиқ тўловчиларнинг солиқ хавфи даражалари аниқланди
Вазирлар Маҳкамаси Солиқ хавфини бошқариш ва юқори даражадаги таваккалчилик тоифасига мансуб солиқ тўловчиларни (солиқ агентларини) аниқлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлади.
Ер ости сувларидан фойдаланишга оид рухсат этувчи ҳужжатларни бериш тартиби ўзгартирилди
Гидрогеологик хулоса, ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш, улардан ёки уларни махсус истеъмол қилиш учун рухсатнома бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламентлари қабул қилинди.
Аёлларга тадбиркорлик билан шуғулланишда кўмак кўрсатилади
Халқ банки бўлимлари 150 БҲМгача миқдорда кредитларни 6 ойгача имтиёзли давр билан 3 йилдан кўп бўлмаган муддатга МБнинг асосий ставкаси бўйича ажратади. Кредитлар Халқ банкининг филиаллари томонидан 6 ойгача имтиёзли давр билан 3 йилдан кўп бўлмаган муддатга ажратилади.
Наманган вилоятининг 3 та туманида қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга доир чора-тадбирлар тасдиқланди
Президент қарори билан Наманган вилоятининг Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларини боғдорчилик ва узумчилик йўналишларига ҳамда сабзавот, картошка, дуккакли ва мойли экинларга ихтисослаштириш белгиланди.
Экспортни рағбатлантириш агентлигининг функциялари кенгайтирилди
Энди у тижорат банкларига экспорт билан боғлиқ савдо операциялари ва экспортолди молиялаштириш кредитлари учун Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиявий ресурслар ажратишга кўмаклашади.
К.Беҳзод номидаги институтга малакали кадрлар жалб этилади
Институтнинг янги вазифалари ҳам белгиланди, улар орасида - ўқитишнинг мақсадли тизимини шакллантириш, атоқли ижодкор-рассомларнинг «ўқув-ижодий устахонаси» тизимини жорий этиш.
Маҳалла ходимлари олий маълумот олиши мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг «Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Дресс-кодга риоя этилмаганда ишдан бўшатиш мумкинми
Компания ходимаси ишга лозим даражада кийиниб келмайди, бу ҳолат мунтазам давом этмоқда. Кийиниш одобини бузганлиги учун унга қандай чораларни қўллашимиз мумкин? Раҳбар уни ишдан бўшатишни талаб қиляпти.
2021 йил учун жамоа шартномаси умумий макети ишлаб чиқилди
Хусусан, макетга «Коронавирус ёки бошқа юқумли касалликлар туфайли жорий қилинган карантин чоралари даврида ходимларга бериладиган имтиёз ва кафолатлар» деб номланган янги бўлинма киритилган.
Бош вазир ўринбосарининг лавозим мажбуриятлари ўзгартирилди
Бош вазирнинг инвестициялар ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича ўринбосарининг фаолияти инвестиция ва ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошириш, ЭИЗ ва КСЗни ривожлантириш билан боғлиқ масалаларни ҳал этишга йўналтирилган.
Автомобиль ташувларини назорат қилишда нима ўзгаради
Вазирлар Маҳкамасининг “Автомобиль ташувларини назорат қилиш тартиби тўғрисида низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
ЙҲҚ бузилишига доир маъмурий ишларни кўриб чиқиш тартиби ўзгартирилди
ЙҲҚнинг бузилишига доир маъмурий ишларни кўриб чиқиш тартиби тўғрисидаги йўриқнома маъмурий ҳуқуқбузарликлар охирги зарурат ҳолатида содир этилган деб ҳисобланадиган ҳоллар билан тўлдирилди.
Совуқ сув бўйича тарифлар оширилади
«Toshkent shahar suv ta’minoti» МЧЖ 24 январдан ичимлик суви ва шаҳар канализациясидан фойдаланганлик учун тарифлар оширилишини маълум қилди.
Замонавий мактаблар қурилиши қандай назорат қилинади
Умумий ўрта таълим муассасаларини қуриш ва уларда монтаж ишларини амалга оширишни тартибга солувчи низом қабул қилинди.
Ўз эҳтиёжлари учун қурилишда ҚҚС юзага келадими
ҚҚС тўловчиси бўлган корхона ўз эҳтиёжлари учун ўз кучи билан таъмирлаш пардозлаш ишларини бажарди. Бундай вазиятда ҚҚС ҳисоблаш зарурми?
4 ва ундан ортиқ боласи бўлган оила - кўп болали оила
Кам таъминланган ва кўп болали оилалар томонидан уй-жой олиш ва уларга қорамол бериш тартибларига ўзгартиришлар киритилди.
6 январь куни Тошкент шаҳрида Олий Мажлис Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
1 январдан нима ўзгарди
Шу йил бошидан кўп сонли НҲҲ ва амалдаги ҳужжатларга тузатишлар кучга кирди. Norma.uz портали 2021 йил 1 январдан кучга кирган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришларнинг шарҳини тақдим этади.
ҚҚСни қайтаришда нимани ўзгартиришни режалаштиришмоқда
Давлат солиқ қўмитаси ҚҚС суммаларини қайтариш тартибига ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасини ишлаб чиқди.
Экспорт қилувчиларга давлат томонидан ёрдам кўрсатиш давом эттирилади
Экспорт қилувчиларга молиявий кўмак, аввалгидек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан кўрсатилади.
«Ғалаба боғи» мажмуаси Жамғармаси маблағлари нималарга сарфланади
Мудофаа вазирлигининг «Ғалаба боғи» ёдгорлик мажмуасини ривожлантириш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Денов тадбиркорлик институти моддий жиҳатдан қўллаб-қувватланади
Институтга собиқ Сариосиё агросаноат касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотларини берилади.
Тиббиёт ходимлари аттестациядан очиқ-ошкора ўтказилади
Аттестация жараёни аудио ва видеоёзувларда қайд этиб борилади, шунингдек онлайн тартибда Соғлиқни сақлаш вазирлигининг расмий веб-сайтида трансляция қилинади.
Қандай хизматлари учун ўқитувчиларга қўшимча устама тўланади
Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини моддий рағбатлантириш тартиби тўлдирилди.
IMEI-кодни рўйхатдан ўтказиш тартибига қандай ўзгартиришлар киритилди
Хусусан, «GSMA (Global System for Mobile Communication Association)», «импорт қилувчи», «қора рўйхат» тушунчаси кенгайтирилди ва тўлдирилди.