Етим болаларга қўшимча маблағлар ажратилади
Таълим муассасаларида таълим-тарбия оладиган муддатда тўлиқ давлат таъминотида бўлган болаларга уларнинг шахсий харажатлари учун ҳар ойда 2 БҲМ миқдорида пул маблағлари тўланади.
Биотехнологиялар соҳасидаги ишланмалар қандай молиялаштирилади
Президентнинг 25 ноябрдаги қарорида маҳаллий биотехнологияларни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш ва давлат томонидан молиялаштириш механизмлари назарда тутилган.
ОТБ қаттиқ маиший чиқиндиларни тозалашга $60 млн ажратди
Ушбу маблағларга маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш учун махсус техника харид қилинади, мобиль лабораториялар ва сервис марказлари ташкил этилади.
Хоразм вилоятида Сув муаммолари маркази ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 25.11.2020 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Сув муаммолари илмий-тадқиқот маркази фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 744-сон қарори қабул қилинди.
Давлат хизматчиларининг ҳуқуқий саводхонлигини текширишни режалаштиришмоқда
Адлия вазирлиги томонидан ҚҲТБТ порталида Вазирлар Маҳкамасининг “Давлат хизматчиларининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарори лойиҳаси жойлаштирилган.
Доривор ўсимликлар билан янги марказ шуғулланади
Президентнинг 26 ноябрдаги қарори билан Доривор ўсимликларни етиштириш ва қайта ишлаш илмий-ишлаб чиқариш маркази ташкил этилади.
Қишлоқ инфратузилмасини ривожлантиришга – $183,6 млн
Президент томонидан 25 ноябрда «Жаҳон банкининг Халқаро тараққиёт уюшмаси ва Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки иштирокида «Қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш» лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор имзоланди.
«SOS – Ўзбекистон болалар маҳаллалари» фаолияти такомиллаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг 21.11.2020 йилдаги «SOS – болалар маҳаллалари уюшмасининг фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 738-сон қарори қабул қилинди.
2021 йилда солиқ солишда нималар ўзгаради
Молия вазирлиги "Солиқ сиёсатининг 2021 йилга мўлжалланган асосий йўналишларини қабул қилиш муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Қонун лойиҳасига пресс-релизни эълон қилди.
СК, ЖПК ва ЖКга ўзгартиришлар киритилади
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Давлат бюджетининг ярмидан ортиғи ижтимоий соҳага йўналтирилади
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар «2021 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида»ги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар.
Вакциналар ишлаб чиқариш майдончаси ва қатор илмий лабораториялар барпо этилади
Бу давлат раҳбари томонидан 2020 йил 25 ноябрда имзоланган қарорда назарда тутилган.
Давлат божи ва бошқа йиғимлар қандай ҳисобга олинади
Давлат органлари томонидан ундириладиган давлат божи ва бошқа йиғимларнинг бюджет тизимига тушумларини ҳисобга олиш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Солиқчилар ва банклар ўртасида маълумотлар алмашиш тартиби тасдиқланди
Банклар ва солиқ органлари солиқ қарзини ундириш, банк ҳисобварақлари бўйича операцияларни тўхтатиб туришда ўзаро ҳамкорлик қиладилар.
Ходимга ўриндошликни тақиқлаш мумкинми?
Ўриндошлик асосида ишлаш – асосий иш вақтидан ташқари ва ундан озод вақтда меҳнат шартномаси шартларида бажариладиган ҳақ тўланадиган бошқа иш.
Геном бўйича рўйхатга олиш нима ва у нега керак
«Геном бўйича давлат рўйхатига олиш тўғрисида»ги Қонун эълон қилинди.
11 ноябрь – Касаба уюшмалари куни
Ушбу сана 2020 йил 23 ноябрдаги ЎРҚ-648-сон Қонун билан белгиланди.
Ҳудудларда хизматлар соҳасини ривожлантириш вазифалари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ҳудудларда хизматлар ва сервис соҳасини ривожлантириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича қабул қилинаётган чора-тадбирларнинг самарадорлиги юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Таълим тўғрисидаги ҳужжатларнинг намуналари тасдиқланди
Бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим тўғрисидаги дипломлар ҳамда сертификат бланкалари индивидуал QR-код билан таъминланади.
Солиқ мониторинги қандай ўтказилади
Солиқ тўловчилар учун у ихтиёрий ҳисобланади ва олдинги йил учун даромадлари йиллик молиявий ҳисобот маълумотларига кўра камида 10 млрд сўмни ташкил этган юридик шахсларда ўтказилади.
Соғлиқни сақлаш учун – кодекс
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш кодекси лойиҳаси муҳокама учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган.
Сенат томонидан олтита қонун маъқулланди
Парламент юқори палатасининг тўққизинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Қандай товарлар мажбурий маркировкаланади
Рўйхатга тамаки маҳсулотлари, алкоголь ва пиво маҳсулотлари, сув ва салқин ичимликлар, дори воситалари, тиббий буюмлар ва маиший техника киритилган.
Қурилиш фаолияти жамоатчилик учун очиқ бўлади
Тошкент вилоятида синовдан ўтказилган "Шаффоф қурилиш" ахборот тизими бутун Ўзбекистонни қамраб олади.
Агар ходим ишдан бўшатиш тўғрисида огоҳлантириш муддати даврида прогул қилса
Ходим ўз хоҳишига биноан ишдан бўшаш тўғрисида ариза ёзди ва шундан сўнг келаси кундан бошлаб ишга чиқишни тўхтатди. Иш берувчи ҳуқуқбузарга нисбатан қандай чоралар кўриши мумкин?
Органик маҳсулотлар, хом ашёлар ва ўғитларга қўйиладиган талаблар белгиланди
Органик маҳсулотларни ишлаб чиқарувчилар реестри яратилади, Органик ўғитларнинг хавфсизлиги тўғрисидаги техник регламент тасдиқланди.
«Термиз халқаро савдо маркази» ташкил этилади
Ушбу эркин савдо зонаси «Термиз» ЭИЗ ҳудудини қисқартириш ҳисобига тегишли дирекция билан бирга ташкил этилади.
Ёғ-мой маҳсулотлари қандай бўлиши лозим
Ёғ-мой маҳсулотларининг хавфсизлиги тўғрисидаги умумий регламентни тасдиқлаш.