Ягона миллий баҳолаш стандарти янгиланади
Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг «Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандартини тасдиқлаш тўғрисида»ги буйруқ лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
«Ўзбекистон – 2030» стратегияси: асосий ғоялар
Стратегиянинг асосий ғоялари – Ўзбекистоннинг барқарор иқтисодий ўсиш орқали даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторидан ўрин олиши, аҳоли талабларига ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган таълим, тиббиёт ва ижтимоий ҳимоя тизимини ташкил қилиш ва бошқа масалалардан иборат.
Юридик шахслар учун энергия ресурслари тарифлари ўзгариши мумкин
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Вазирлар Маҳкамасининг «Ёқилғи-энергетика соҳасида бозор механизмларини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳасини ишлаб чиқди. Жамоатчилик муҳокамаси 23.09.2023 йилгача давом этади.
Оналар ва болалар саломатлиги маркази ташкил этилмоқда
Ҳудудий перинатал марказлари, «Она ва бола скрининг» марказлари негизида унинг филиаллари ташкил этилади.
Инвесторлар учун айрим давлат хизматлари махсус иқтисодий зоналар дирекциялари томонидан кўрсатилади
Улар қаторида – инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш, иштирокчиларни рўйхатга олиш ва улар билан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ижара шартномаларини имзолаш тадбирлари бор.
Давлат ҳисобидан жалб этилган адвокатлар учун тўлов ҳақи миқдорини табақалаштириш режалаштирилмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг «Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатадиган адвокатларни жалб этиш ва уларга ҳақ тўлаш тартиби тўғрисида низомни тасдиқлаш ҳақида»ги қарор лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида қандай ўзгаришлар юз беради
Хусусан, унинг тузилмасига Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси ўтказилади.
Президентнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти якунлари: корхоналар қандай молиявий қўллаб-қувватланади
Президентнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича «йўл харитаси»да тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар назарда тутилган.
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги майнинг учун рухсатнома беради
Рухсатномасиз фаолият учун БҲМнинг 150 баравари миқдорда жарима қўлланилади.
Мақом санъати соҳасидаги арбоблар устамалар билан қўллаб-қувватланади
Устамалар республика ҳудудларида ва хорижий давлатларда гастроль концерт-томоша тадбирларида қатнашганлик, мумтоз мусиқа йўналишида мақом намуналарига хос асарларни яратганлик ва уларни нотага олганлик ва бошқалар учун ҳисобланади.
Президентнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти бўйича солиқ тизимида нималар ўзгаради
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича Йўл харитаси тасдиқланди.
Собиқ маҳбусларнинг иш берувчиларига бир маротабалик субсидия тўланади
Субсидияни олиш учун камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бўлими ёки ЯИДХП орқали мурожаат этиш лозим.
Олиб чиқиб кетиладиган нақд хорижий валютаси миқдори оширилмоқда
Шунингдек, божхона ходимлари декларация тўлдириш бўйича тавсиялар берадилар.
Реклама жойи паспорти ЯИДХП орқали берилади
Шунингдек «Ташқи реклама» рақамли мониторинг электрон тизими ишга туширилмоқда.
«Ибратли оила» кўкрак нишони билан кимлар мукофотланади
Кўкрак нишони оилаларга Халқаро оилалар куни байрами арафасида тантанали тарзда топширилади ва уларга БҲМнинг 4 баравари миқдорида бир йўла тўланадиган пул мукофоти берилади.
«Халқ саломатлиги посбони» кўкрак нишони таъсис этилди
Кўкрак нишони билан мамлакатимизда соғлом турмуш тарзини умуммиллий ҳаракатга айлантиришга муносиб ҳисса қўшган фуқаролар тақдирланади.
Тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилувчилар учун кредитлар ҳажми икки бараварга оширилади
Бу Президентнинг «Тўқимачилик саноатини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармонида назарда тутилган.
Давлат хизматларини жойларга чиққан ҳолда кўрсатиш тартиби белгиланди
Ўзгалар ёрдамига муҳтож қариялар, соғлиғининг ҳолатига кўра мустақил ҳаракатланиш имконияти чекланган ҳамда I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга давлат хизматлари кўрсатилганлиги учун тўлов ундирилмайди.