Техник кўрикдан ўтиш тартиби ўзгартирилди
Қабул қилинган қўшимча чора-тадбирлар транспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш тартибини такомиллаштиришга қаратилган.
Пиллачилик ва тутчилик ташкилотларининг харажатлари қандай қопланади
Пиллачилик ва тутчилик ташкилотларига тутзорларда сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий қилиш учун сарфланган харажатларнинг бир қисмини қоплаб бериш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
2021 йилда уй-жойга кредитлар қандай тартибда ажратилади
Бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитларини ажратиш орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар қабул қилинди.
МБнинг асосий ставкаси ўзгаришсиз қолдирилди
Марказий банк Бошқаруви 2021 йил 11 мартда асосий ставкани йиллик 14% даражасида ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
ОБМни қайта ишлаш бўйича 6 та янги марказ ташкил этилади
Озон қатламини бузувчи моддалардан фойдаланишни тўхтатиш бўйича миллий дастур тасдиқланди.
Қишлоқ хўжалиги экинлари оқилона жойлаштирилади
Мазкур чора-тадбирлар мавжуд ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва экспорт ҳажмларини янада ошириш мақсадида қабул қилинган.
Доривор ўсимликларни етиштириш илмий-ишлаб чиқариш марказининг вазифалари белгиланди
Илмий-ишлаб чиқариш марказининг асосий вазифалари жумласига доривор ўсимликларни илмий асосда етиштириш ва қайта ишлашнинг ягона стратегиясини шакллантириш ва амалга ошириш ҳам киритилган.
Адлия вазирлигига қўшимча функциялар юкланди
Президентнинг «Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди.
Ўзбекистонда яна учта электр станцияси қурилади
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати, «Aksa Enerji Üretim A.Ş.» (Туркия Республикаси) компанияси ҳамда лойиҳа компаниялари ўртасида тузилган инвестиция битимлари тасдиқланди.
Миллий гвардиянинг ўқув марказлари фаолияти такомиллаштирилади
Миллий гвардиянинг Қорақалпоғистон Республикаси минтақавий ўқув маркази ташкил этилади, Фарғона ва Даштобод ўқув марказлари қайта ташкил этилади.
Маданий мерос объектлари муҳофазаси кучайтирилади
Моддий маданий мерос объектлари ҳисобини юритиш ва муҳофаза қилиш бўйича чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Кам таъминланган оилалар ахборот тизими орқали идентификацияланади
Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда замонавий АКТни кенг жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар қабул қилинди.
Республика хотин-қизлар жамоатчилик кенгаши ташкил этилади
Унинг мақсади - хотин-қизларни ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, уларни қўллаб-қувватлашга доир ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини кенг тарғиб қилиш, таълим ва касбий кўникмалар олишларига кўмаклашиш, хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш.
Мукофотларга маблағлар ажратиш ва тўлаш тартиби тасдиқланди
Ушбу тартиб билан Ўзбекистон Республикасининг орден ва медаллари билан тақдирланган шахсларга бир йўла тўланадиган пул мукофотларини ҳисоб-китоб қилиш ҳамда уларни молиялаштириш манбалари белгиланади.
Қуролли Кучларда тиббий кўрикдан ўтказиш тартиби ўзгартирилди
Ўзгартиришлар Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларида ҳарбий хизматга чақириш тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган.
ННТларнинг доимий вакили институти жорий этилади
2021-2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси тасдиқланди.
Монополияга қарши комплаенс тизимида фаолият қандай амалга оширилади
Тизим фаолияти рақобат тўғрисидаги қонун талабларининг бузилиш хавфининг олдини олиш ва бизнес юритишнинг корпоратив стандартларини жорий этишни таъминлашга қаратилган.
Чет эл фуқароларининг ҳуқуқлари, транспорт ва қишлоқ хўжалиги кооперациялари
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида ушбу соҳаларни тартибга соладиган ҳужжатларнинг лойиҳалари муҳокама қилинди.
Автомобиль йўллари бўйида АЁҚШ қуришга рухсатномани қандай олиш мумкин
Автомобиль йўлларини, йўл иншоотларини, темир йўл кесишмаларини, автомобиль йўллари ва кўчалар бўйида жойлашган АЁҚС, АГТКС ва АГҚСни қуриш лойиҳаларини келишиш бўйича давлат хизматлари кўрсатиш регламенти тасдиқланди.
Абу Муин Насафий мажмуаси дирекцияси ташкил этилади
Мажмуа Қашқадарё вилоятининг Қарши туманида жойлаштирилади, дирекция мақсади аллома меросини ўрганиш ва кенг тарғиб этиш, мажмуа бошқарувини ташкил этиш ва яхшилашдан иборат.
ННТларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича янги чора-тадбирлар тасдиқланди
Ушбу чора-тадбирлар уларнинг фаолияти эркинлигини таъминлаш, ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган.
Чорвачилик тармоқларига қўшимча имтиёзлар берилади
Шунингдек ҚҚС тўловчиси бўлган чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларига субсидиялар ажратилади.
Қашқадарёда туризмни ривожлантиришга 200 млрд сўм ажратилади
Маблағлар туризм салоҳиятига эга ҳудудларнинг муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, оилавий меҳмон уйларини ташкил қилиш харажатларининг бир қисмини субсидиялаш ва бошқаларга сарфланади.
Электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчилар қандай қўллаб-қувватланади
Уларга электротехника ва электромаиший маҳсулотларни экспорт қилишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50%ини қоплашга субсидиялар тақдим этилади.
Техник тартибга солиш соҳасидаги НҲҲлар тизимлаштирилади
Бу ортиқча бюрократик тартиб-таомилларни бартараф этиш, энг аввало, тадбиркорлик фаолиятига нисбатан тартибга солиш юкини камайтиришга қаратилган.
Ўзбекистон мигрантларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида Қозоғистон билан тузилган битимни тасдиқлади
Битим икки давлат ҳудудида миграция жараёнларини тартибга солиш ҳамда ноқонуний миграцияга қарши курашишга қаратилган.
Жисмоний шахсларнинг меъёрдан ортиқча товарлари вақтинча сақлашга жойлаштирилади
Жисмоний шахсларнинг чегара божхона постлари орқали нотижорат мақсадларида олиб кирилаётган белгиланган меъёрлардан ортиқ бўлган товарларга нисбатан амалга ошириладиган тартиб-таомиллар тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Кимлар божхона аудитидан ўтказилади
Божхона аудити товарларнинг божхона назорати остида бўлиши муддати тугаган пайтдан эътиборан 3 йил давомида амалга оширилиши мумкин.