«Эл-юрт умиди» жамғармасининг вазифалари кенгайтирилди
Улар орасида - иқтидорли ва истиқболли давлат хизматчиларини излаб топиш, танлаш ва рағбатлантириш, янги авлод кадрларини шакллантириш ва уларни давлат хизматига жалб этишга кўмаклашиш.
Туристлар харажатларини қоплаш режалаштирилмоқда
ВМнинг «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш харажатларининг бир қисмини қайтариш механизмини жорий қилиш чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
АТК соҳасида янги ҚК ташкил этилди
Ўзбекистон Ҳукумати ва «Диджитал Инвест» МЧЖ ўртасида имзоланган ахборот технологиялари ва телекоммуникациялар соҳасидаги лойиҳага доир Инвестиция шартномаси тасдиқланди.
Фуқаролик кодексига нималарни киритиш режалаштирилмоқда
Янги таҳрирдаги Фуқаролик кодекси лойиҳаси муҳокамага қўйилди. Ушбу лойиҳа 1.01.2022 йилдан амалга киритилиши назарда тутилган.
Юридик техникумлар ўқувчилари таништирув амалиётини ўтайдилар
Бу Адлия вазирлигининг юридик коллежлари ўқувчилари томонидан ўқув ва малакавий амалиётни ўташ тартиби тўғрисидаги низомга тузатишлар билан назарда тутилган.
Одам савдосидан жабрланганларни идентификация қилиш тизими тасдиқланди
Дастлабки идентификация ИИВ, Бош прокуратура, ДХХ, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, ТИВ, ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ходимлари томонидан амалга оширилади.
Туризм соҳасида қандай ўзгартиришлар назарда тутилган
Имтиёзларни узайтириш, «оилавий саёҳат таътили», янги авиа ва т/й қатнови ва бошқалар - 9 февралдаги Фармон шарҳида.
Давлат активларини хусусийлаштириш жараёни соддалаштирилди
Президент томонидан 11 февраль куни «Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида»ги Фармон имзоланди.
Қонунчилик ҳужжатларини ижро этиш бўйича давлат органлари раҳбарларининг жавобгарлиги кучайтирилди
Қонунчилик ҳужжатлари ва Ҳукумат топшириқлари ижросини назорат қилиш «Ijro.gov.uz» тизими орқали амалга оширилади.
Назорат хариди қандай ўтказилади
Уларни Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги ОАВдан келиб тушган маълумотлар, жисмоний ва юридик шахслар, давлат органлари ва ташкилотлар мурожаатлари асосида амалга оширилади.
Халқлар дўстлиги куни 30 июлда нишонланади
Мамлакатимизда 130 дан зиёд миллат ва элатлар ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари истиқомат қилиб, 141 та миллий-маданий марказ ва 36 та дўстлик жамияти фаолият юритмоқда.
Қоракўлчиликни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар қабул қилинади
Улар орасида - қоракўлчилик кластерларига ер, имтиёзли кредитлар ажратиш, ер солиғи ставкасини пасайтириш.
Ҳарбий хизматга навбатдаги чақирув эълон қилинди
Президент томонидан “Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг муддатли ҳарбий хизматга навбатдаги чақируви ҳамда белгиланган хизмат муддатини ўтаб бўлган муддатли ҳарбий хизматчиларни қуролли кучлар резервига бўшатиш тўғрисида” қарор қабул қилинди.
Президент сайлови санаси ўзгартирилди
Шунингдек, «Референдум якунлари ҳамда давлат ҳокимияти ташкил этилишининг асосий принциплари тўғрисида»ги Конституциявий қонун, «Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида»ги Қонун ва Сайлов кодексига тузатишлар киритилди.
МҲХСни жорий этиш - бухгалтерлик вазифаси эмас
Корхонада МҲХСни жорий этган ҳолда нимадан бошлаш лозим ва муқаррар нимага дуч келишга тўғри келади?
Банкларнинг ички аудитига қўйиладиган янги талаблар ишлаб чиқилмоқда
Марказий банк томонидан янги таҳрирдаги Тижорат банкларининг ички аудитига қўйиладиган талаблар тўғрисидаги низом лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Йўл ҳаракати қоидабузарликларини назорат қилиш хусусий секторга ўтказилиши режалаштирилмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг «Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасига хусусий секторни жалб этишга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Қорақалпоғистонда «Судочье-Акпетки» давлат буюртма қўриқхонаси ташкил этилади
Унинг вазифаси - қирғоқ ландшафтлари, каналлар, сув атрофида яшовчи қушлар, ноёб ва йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган балиқлар, йиртқич қушлар ва сут эмизувчи ҳайвонларни сақлаб қолиш ҳамда уларни қайта тиклаш.
Суд тизими тузилмаси Конституцияда мустаҳкамланди
Президент томонидан «Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги Қонун имзоланди.
Мамлакатда ва хорижда «Multibrand» дўконлар тармоғи ташкил этилади
Президент томонидан 8 февраль куни «Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарор имзоланди.
Ипотека кредитлари – янги тартиб бўйича
Бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашнинг янги тартибини белгилайдиган низом тасдиқланди.
Қурилиш соҳасида давлат харидлари тартиби ўзгартирилди
Янги схема бўйича электрон тендерни ўтказиш учун тендер ҳужжатларининг умумий ва техник қисмини тақдим этиш зарур эмас, тендер ҳужжатларининг комплекс экспертизаси эса фақат товарлар ҳажмини баҳолаш бўйича ўтказилади.