Жиноятларни ҳисобга олишдан яширганлик учун жавобгарлик кучайтирилди
20.07.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ–485-сон Қонунни таҳлил қилишда давом этамиз
Тадбиркорлик субъектига нисбатан жиноят иши Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят ёки Тошкент шаҳар прокурори розилиги билан қўзғатилади
Қора металл парчалари ва чиқиндилари билан ишлаш қоидаларини бузганлик учун жарима солинади
20.07.2018 йилдаги ЎРҚ–485-сон Қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс 2191-модда билан тўлдирилди. Унда қора металл парчалари ва чиқиндилари билан ишлаш қоидаларини бузганлик учун жазо чоралари назарда тутилган. Илгари бу рангли металлар, уларнинг парчалари ва чиқиндиларига дахлдор бўлган
Инновацион тадқиқотларни молиялаштириш кенгайтирилади
Илмий тадқиқотларга давлат бюджети харажатларини босқичма-босқич ошириш ва уларни ЯИМнинг 1%игача етказиш дастурини қабул қилиш режалаштирилмоқда. ҚҲТБТ порталида муҳокама қилинаётган Президентнинг «2021 йилгача Ўзбекистонни инновацион ривожлантириш стратегияси тўғрисида»ги фармони лойиҳаси инновацион фаолиятни молиялаштиришни такомиллаштиришга йўналтирилган бошқа нормаларни ҳам ўз ичига олган
Коммунал хизматлар ҳақини тўламаслик қандай оқибатларга олиб келади?
Кейинги йилда қонун ҳужжатларига коммунал хизматлар истеъмолчиларининг тўлов интизомини мустаҳкамлашга доир янги нормалар киритилди. Бундан тегишли хизматларнинг эслатишига ўрин қолдирмай, ўз вақтида тўлаш керак деган хулоса чиқариш мумкин
Жиноий жавобгарликка тортиш муддатлари қисқартирилди
20.07.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ–485-сон Қонун эълон қилинди
Айрим қазилмаларни қазиб олишда ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ оширилди
Президентнинг 29.12.2017 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг 2018 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва Давлат бюджети параметрлари тўғрисида»ги ПҚ–3454-сон қарорига 14-иловага тегишли ўзгартиришлар киритилди
Тошкентда ядро энергетикаси ва иссиқлик физикаси соҳасида кадрлар тайёрланади
Президентнинг 20.07.2018 йилдаги «Тошкент шаҳрида «ММФИ» миллий тадқиқот ядро университети» федерал давлат автоном олий таълим муассасасининг филиалини ташкил этиш ва унинг фаолиятини ташкиллаштириш тўғрисида»ги ПҚ–3875-сон қарори имзоланди
«Ота-оналар университети» фарзанд тарбиясида муаммоси бўлган оилалар билан шуғулланади
Вазирлар Маҳкамасининг 19.07.2018 йилдаги 554-сон қарори билан Фуқаролар йиғини ҳузуридаги «Ота-оналар университети» жамоатчилик тузилмаси тўғрисида намунавий низом тасдиқланди
Атом энергетикасини ривожлантириш жамғармаси ташкил этилди
Президентнинг 19.07.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида»ги ПҚ–3870-сон қарори эълон қилинди
2019 йилдан электрон ҳисобварақ-фактуралар мажбурий бўлиши мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг «Солиқ маъмуриятчилигида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини қўллашни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилди
Энергия сервис шартномаси қандай тузилади
Вазирлар Маҳкамасининг 18.07.2018 йилдаги 551-сон қарори билан Энергия сервис хизматлари кўрсатиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Маъмурий ишлар бўйича судьялар сони оширилди, бошқа судларда эса қисқартирилди
Президентнинг 19.07.2018 йилдаги ПФ–5487-сон Фармони билан штатдаги суд ходимлари, шу жумладан судьялар сони қайта тақсимланди. Президентнинг 21.02.2017 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ–4966-сон Фармонига тегишли ўзгартиришлар киритилди