Карантин остидаги маҳсулотлар учун рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатларни беришда ушбу маҳсулотлар фитосанитария ҳолатини ўрганиш мақсадида мутахассисларни хорижий мамлакатларга юбориш заруратини аниқлаш мезонлари ва юбориш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Хитой Ўзбекистон ҳудудлари хавфсизлиги учун $1 млрд ажратади
Ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўмитанинг бешинчи мажлиси якунларига кўра эришилган келишувларни амалга ошириш режаси қабул қилинди.
Ўзбошимчалик билан қурилган иморатни қандай қонунийлаштириш мумкин
Ўзбошимчалик билан қурилган иморатларни қонунийлаштириш бўйича бир марталик акция тугалланди. Бироқ турли сабабларга кўра тақдим этилган имкониятлардан фойдаланишга улгурмай қолганлар ҳам бор. Ваколатли органларнинг рухсатномасисиз қурилган иморатга мулк ҳуқуқини ҳозирги кунда қандай олиш мумкинлигини кўриб чиқамиз.
Бизнесни ким ва нима кўпроқ безовта қилмоқда
Адлия вазирлиги “Адлия тадбиркорга дўст” лойиҳаси доирасида бизнес-субъектларининг аноним сўровларини ўтказади.
1 октябрдан бошлаб банкоматлар валюта беришни тўхтатади
Марказий банк жисмоний шахсларнинг халқаро тўлов карталаридан нақд пул маблағларини ечиб олиш тўғрисида хабар эълон қилди.
63 компаниядаги давлат улуши сотилади, 295 субъект тугатилади
Бу Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 сентябрдаги 800-сон қарорида назарда тутилган.
Солиқлар яна ўзгарди - нима қилиш лозим?
Президент “Ўзбекистон Республикаси солиқ сиёсатини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонни имзолади. Энг муҳим ўзгартиришлар ҚҚС, ЯИТ ва фойда солиғига тегишли.
ФВВ бўлинмалари қандай пуллик хизматлар кўрсатади
ФВВ Молия вазирлиги билан биргаликда фавқулодда вазиятлар органлари ва тузилмалари томонидан юридик ва жисмоний шахсларга кўрсатиладиган пуллик хизматлар рўйхатини тасдиқлади.
Кимларга III, II ва I даражали сержант унвони берилади
Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташ тартиби тўғрисидаги янгиланган низом тасдиқланди.
ОТМ контрактини 15 октябргача тўлаш мумкин
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги 2019/2020 ўқув йилида контракт учун тўлов ўтказишнинг белгиланган муддати узайтирилиши ҳақида эълон қилди.
Бухоро вилоятида 7 та янги КСЗ ва 2 та кластер ташкил этилади
2019-2023 йилларда ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг прогноз параметрлари белгиланди.
Автомобилларга ёқилғи қуйиш станцияларида кечаю кундуз ишлайдиган санузеллар бўлиши лозим
Йўл бўйи ва туристик инфратузилмани янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинди.
«Ўзархив» агентлиги ва бир қатор давлат архивлари қайта ташкил этилади
Илгари Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида фаолият юритган «Ўзархив» агентлиги мақоми оширилди.
Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни битта орган бошқаради
Президент иқтидорли ёшлар билан ишлаш, истеъдоди ва салоҳиятини рўёбга чиқариш учун уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган ягона ва самарали тизимни яратишга доир Фармон ва қарорни имзолади.
Маҳаллий фармацевтикага GxP зарур амалиётлар талаблари жорий этилади
Бу Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 18 сентябрдаги 788-сон қарорида назарда тутилган.
Ўқиганлик, иш стажи ва иш ҳақи ҳақидаги архив маълумотномалари – онлайн
2020 йил 1 июнга қадар архив иши соҳасидаги қатор давлат хизматларини Давлат хизматлари марказлари ва ЯИДХП орқали кўрсатишни бошлайдилар.
2020 йилдан “Шаффоф қурилиш” тизими ва геопортал жорий этилади
Президентнинг 20.09.2019 йилдаги ПҚ-4464-сон қарорида қурилиш соҳасига АКТни кенг жорий этиш назарда тутилган.
Самарқандда ШҲТ-2022 ни ўтказишга тайёргарлик ишлари бошланди
Ҳукумат 2022 йилда Самарқандда Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Саммитини ўтказишга тайёргарлик ишларини молиялаштириш тартибини белгилади