Бегона шахсларни уйдан рўйхатдан чиқариш учун уларнинг розилиги талаб этилмайди
Мазкур чора мулк ҳуқуқининг дахлсизлигини ҳимоя қилишни таъминлашга қаратилган
Талабаларнинг ишлаб чиқариш амалиёти қандай ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамаси Олий таълим ташкилотлари талабаларининг иқтисодиёт тармоқлари корхоналарида ҳақ тўланадиган ишлаб чиқариш амалиётини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлади.
Аҳоли алоҳида чиқинди йиғиш учун махсус пакетлар билан таъминланади
Шунингдек, чиқиндини олиб чиқишда қарзи бўлган абонент электр энергияси учун ҳақ тўлай олмайди.
Божхона ходимларига қандай ижтимоий ҳимоя чоралари берилади
Улар орасида – бир марталик нафақалар, фарзандларга ОТМларга кириш учун тавсиялар бериш ва бошқалар бор.
Сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш давлат томонидан рағбатлантирилмоқда
Президентнинг 05.01.2024 йилда 5-сонли «Қуйи бўғинда сув ресурсларини бошқариш тизимини такомиллаштириш ҳамда сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Ижро ҳужжатлари онлайн тарзда берилади
Шунингдек, фуқаролардан қарздорликлари учун ундирув қаратилиши мумкин бўлмаган энг кам кафолатланган даромад белгиланди.
Баҳолаш ҳисоботларини текшириш: янги қоидалар
Бундай экспертиза натижалари тўғрисидаги маълумотлар эндиликда «Экспертиза хулосаларининг ягона реестри»га киритилади.
НҲҲ экспертизаси: уларнинг рақобатга таъсири қандай текширилади
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан НҲҲ ёки унинг лойиҳаси рақобат учун салбий деб ҳисобланадиган ҳолатлар белгиланади.
2024 йилда солиқлар, йиғимлар ва акцизларда нималар ўзгарди
Norma мутахассислари ижтимоий ва ер солиғи, сув ва ер қаъридан фойдаланувчилар учун солиқлар ва бошқаларнинг ўзгариши бўйича тушунтиришларни тайёрлашди.
Бюджет маблағларини тақсимловчиларнинг бюджет дастурлари қандай шакллантирилади
Дастурни ишлаб чиқишнинг устувор йўналишларидан бири – бюджет маблағларини тақсимловчиларнинг жамоатчилик олдида ҳисобдорлиги.
Кексалар ва ногиронларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш тизими такомиллаштирилмоқда
Ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга давлат томонидан кафолатланган ижтимоий хизматлар ва ёрдам шартнома асосида кўрсатилади.
Ижтимоий ходимлар ногиронлар ва қарияларга ғамхўрлик қилиш шароитларини текширишга ҳақли
Аҳолининг ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилди.
2024 йилда солиқ ва бюджет сиёсатидаги асосий ўзгаришлар
Вuxgalter.uz мутахассислари 28.12.2023 йилдаги ЎРҚ-891-сон «Солиқ ва бюджет сиёсатининг 2024 йилга мўлжалланган асосий йўналишлари қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонун бўйича тушунтиришларни тайёрлашди.
2024 йилги Давлат бюджетининг қабул қилиниши муносабати билан нималар ўзгарди
Президентнинг алоҳида фармонларига киритилган қўшимча ва тузатишлар оила ва хотин-қизларни, мактабгача ва мактаб таълими тизими ходимларини қўллаб-қувватлашга, дарахтларни ҳимоя қилишга қаратилган.
Солиқ ва Божхона қўмиталари ҳар чоракда Қонунчилик палатасида ҳисобот беришади
Ҳисоботлар Давлат бюджети даромадлари прогнози бажарилишига оид бўлади.
Ижтимоий ҳимоя жамғармаси маблағлари қаерга йўналтирилади
Жамғарманинг асосий вазифаларидан бири – «Мурувват» ва «Саховат» интернат-уйлари, кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар, уруш ва меҳнат фахрийлари учун санаторий ҳамда пансионатларда ижтимоий хизматларни ташкил этишдан иборат.
Соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш жадаллаштирилади
«IТ-Меd» давлат муассасаси тугатилмоқда ва унинг вазифалари «Давлат ахборот тизимларини яратиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ягона интегратор – «UZINFOСОМ» МЧЖ зиммасига юкланмоқда.
Минимал ижара ставкалари: 2024 йилда қўллаш тартиби
«2024 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида»ги Қонуни (25.12.2023 й. ЎРҚ-886-сон) билан кўчмас мулк ва автотраспорт воситаларини ижарага берадиган жисмоний ва юридик шахслар учун минимал ижара ставкалари тасдиқланди.
Янги Ягона миллий баҳолаш стандарти тасдиқланди
Уни қўллаш активлар ва мажбуриятлар қийматини баҳолаш бўйича хизматлар кўрсатилганда, баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботни тузишда мажбурий ҳисобланади.
Маъмурий ҳуқуқбузарлик бўйича қабул қилинган қарорга шикоят бериш муддати қисқармоқда
Шунингдек, маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги иш устидан тафтиш инстанцияси судига шикоят бериш мумкин.
140 та корхонага имтиёзли кредитлар берилади
Шунингдек “саноат ипотекаси” тизими жорий этилмоқда.
Айрим товарлар бўйича божхона божининг ноль ставкаси муддати узайтирилди
Чора истеъмол бозорларида асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг барқарорлигини таъминлашга қаратилган.
Оилавий корхоналар 5 нафаргача ходимни ишга олишлари мумкин
Шунингдек, спорт ташкилотларига божхона имтиёзлари тақдим этилмоқда.
Суд инстанциялари зиммасига иш бўйича якуний қарор қабул қилиш вазифаси юклатилмоқда
Фуқаролик процессуал кодексига тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Товар-транспорт юк хатлари – фақат электрон шаклда
2024 йил апрель ойидан йирик солиқ тўловчилар, июлдан эса – бошқа хўжалик юритувчи субъектлар янги тартиб бўйича ишлай бошлайди.
Иқтисодий судларнинг қарорлари устидан тафтиш инстанциясига шикоят юбориш мумкин
Иқтисодий процессуал кодексга киритилган тегишли ўзгартиришлар 01.01.2024 йилдан кучга киради.