2018 йил 17 октябрдан бошлаб Ўзбекистон жисмоний шахслар томонидан товарларнинг 21 турини давлат чегарасининг автойўл (йўловчи), темир йўл ва дарё ўтказиш пунктлари орқали божсиз олиб кириш даврийлигини кескин оширди (ВМнинг 16.10.2018 йилдаги 828-сон қарори)
Cув, электр ва газ учун тўлов муддати ўтказиб юборилса – шу заҳоти тармоқдан узиб қўядилар
16.10.2018 йилдаги ЎРҚ–500-сон Қонун билан Уй-жой кодексининг 134-моддасига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди. Кодекс илгари қабул қилинган қонуности ҳужжатларнинг нормаларини ўзида жамлади
Ўзбекистон шаҳарларида «Ақлли шаҳар» технологиялари жорий этилади
ҚҲТБТ порталида «Ақлли шаҳар» концепцияси лойиҳаси, шунингдек уни амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар дастури муҳокама қилинмоқда
Ифлослантирганлик учун компенсация: 2019 йилдан янгича ҳисобланади
Вазирлар Маҳкамасининг 11.10.2018 йилдаги 820-сон қарори билан чиқиндилар жойлаштирилганлиги ва атроф табиий муҳит ифлослантирилганлиги учун компенсация тўловларининг базавий ставкалари, шунингдек ҳисоб-китобларнинг янги тартиби тасдиқланди
Тез тиббий ёрдам тизими автоматлаштирилади
Уяли алоқа операторлари томонидан абонент рақамидан фойдаланганлик учун тўланадиган тўлов суммасининг 19%и – тез тиббий ёрдамни ривожлантиришни молиялаштиришнинг қўшимча манбаси. Тадбиркорлар “103” хизматини такомиллаштириш бўйича дастурни амалга оширишда фаол иштирок этишлари мумкин
Ижара шартномаси солиқ идорасида қандай ҳисобга қўйилади
Давлат солиқ қўмитасининг қарори (11.10.2018 йилда 3077-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Кўчмас мулк ижара шартномаларини солиқ органларида мажбурий ҳисобга қўйиш тартиби тасдиқланди
Ирина Киселева: «Режада – «бош бухгалтер» мутахассислиги бўйича bir.uz аттестатини олиш
bir.uz бухгалтерлар малакасини баҳолаш тизими кўмагида олган билим ва аттестатни амалда қандай қўллаш мумкин? «Ҳисоб рақамлар бўйича бухгалтер» мутахассислиги бўйича аттестация имтиҳонини муваффақиятли топширган пойтахтдаги Cotton Textilе корхонаси бош бухгалтери Ирина Кисилева бу борадаги фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашди
Бизнесга – янги божхона имтиёзлари
Президентнинг 15.10.2018 йилдаги «Тадбиркорлик учун шарт-шароитлар яратишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ–3970-сон қарори имзоланди
Банкларнинг очиқ валюта мавқеи: қоидаларга тузатиш киритилди
Марказий банк Бошқарувининг қарори (11.10.2018 йилда 1497-3-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан Очиқ валюта мавқеини юритиш қоидаларига ўзгартиришлар киритилди
АКТни ривожлантириш жамғармаси қандай лойиҳаларни молиялаштиради
Ҳукумат ахборот-коммуникация технологияларини жорий қилиш ва ривожлантириш бўйича устувор лойиҳаларнинг ҳудудий манзилли рўйхатларини шакллантириш ва молиялаштириш тартибини тасдиқлади (ВМнинг 12.10.2018 йилдаги 821-сон қарори)
Пластик карталардаги маълумотларни янги дастурий таъминот ҳимоя қилади
Ягона умумреспублика процессинг маркази Литванинг ASHBURN International компанияси ишлаб чиққан TransLink.iQ дастурий таъминотини жорий этади
Инвестиция кодекси ўрнига қонун қабул қилинади
«Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида»ги Қонун ушбу соҳага оид бирхиллаштирилган ҳужжатга айланади. Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ҳужжатнинг Концепциясини ишлаб чиқди
Дори-дармонлар – корхона харажати, йўл карточкаси эса – ходим даромади
Корпоратив пластик карта бўйича харажатлар бухгалтерлар учун кўпинча бош оғриғи бўлади. Корхона ва ходимларнинг харажатларини чалкаштириб юбормаслик учун қандай йўл тутиш керак? 18 октябрь куни «Norma» профессионал ривожланиш марказида бу борада батафсил йўриқномаларни олиш мумкин