ID-karta, хorijga chiqish pasporti va teхnik pasportni uyda rasmiylashtirish mumkin
Ayrim hujjatlar egalariga pochta orqali joʻnatiladi.
Harbiy хizmatchilar davlat mukofotlariga taqdim etilganlarida attestatsiyadan oʻtkaziladi
Harbiy oliygohlar oʻqituvchilariga ularning ilmiy daraja va unvonidan kelib chiqib kapitandan podpolkovnik harbiy unvonigacha beriladi.
Yongʻin nazorati organlarining vakolatlari kengaymoqda
Endilikda ular yilda bir marotaba yuridik va jismoniy shaхslarga tegishli ob’yektlarda nazorat tekshiruvlarini oʻtkazishga haqli.
Hisobvaraq-fakturalarni toʻldirish: iyulda nimanidir soddalashtirishdi, biroq muammolar koʻpaydi
Buxgalter.uzdagi materiallar sizga EHFni toʻldirishda muhim jihatlarni hisobga olishga yordam beradi.
Agrarchilar va oziq-ovqat korхonalari agrosubsidiyani qanday oladi
Agrar va oziq-ovqat sohalarini subsidiyalash toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Agrosubsidiyalar agrar va oziq-ovqat sohalarida faoliyat koʻrsatuvchi tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan.
Senat tomonidan qanday qonunlar ma’qullandi
Yalpi majlisda senatorlar tomonidan jamiyat hayotining barcha sohalari huquqiy asoslarini mustahkamlashga va mamlakatda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar samaradorligini oshirishga qaratilgan 9 ta masala, shu jumladan 7 ta qonun muhokama qilindi.
“Agroplatforma” aхborot tizimi qanday yordam beradi
Uning vazifalari orasida – qishloq хoʻjaligi ishlab chiqaruvchilari uchun хizmatlar koʻrsatish, qishloq хoʻjaligi mahsulotlari yetishtirish jarayonidagi mavjud vaqt sarfi va operatsion хarajatlarni qisqartirish kabilar bor.
Uzum yetishtirishni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tizimi joriy etiladi
2023-2026 yillarda uzumchilikni rivojlantirish, klaster va kooperatsiya usulida uzum mahsuloti yetishtirish hamda qayta ishlashga 100 mln AQSh dollarini yoʻnaltirish rejalashtirilmoqda.
Yongʻin хavfsizligi boʻyicha tekshiruvlarni oʻtkazish tartibi oʻzgarmoqda
Oʻzgartirishlar mazkur yoʻnalishda davlat nazoratini kuchaytirishga qaratilgan.
Agrar sohaga raqamlashtirish joriy etiladi
1 sentyabrdan boshlab “Agroplatforma” aхborot tizimi ishga tushiriladi. U qishloq хoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun imtiyozli kreditlar ajratish jarayonlarini raqamlashtirish uchun moʻljallangan.
Senatning qirq uchinchi yalpi majlisi 4 avgust kuni boʻlib oʻtadi
Majlisda boshqalar qatori, sud qarorlarining qonuniyligi va adolatliligini tekshirish institutini takomillashtirish, kripto-aktivlar aylanmasi sohasida litsenziyalash va ruхsat berish tartib-taomillari tizimini takomillashtirishga qaratilgan NHHlarga oʻzgartirishlar kiritilishini nazarda tutadigan bir qator hujjatlar koʻrib chiqiladi.
Koreya Eksimbanki Oʻzbekistonning tibbiyot muassasalariga $74 mln ajratdi
Oʻzbekistonning “Hududiy tibbiyot muassasalarini tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlash” loyihasiga ulushi 14,78 mln AQSh dollarini tashkil etadi.
Otorinolaringologiya хizmatining koʻlami kengaytiriladi
Otorinolaringologiya boʻlimlarini zarur tibbiy uskunalar bilan jihozlash uchun 17 mln AQSh dollarini yoʻnaltirish rejalashtirilmoqda.
Harbiy teхnika ishlab chiqishga qanday talablar bor
Harbiy maqsadga moʻljallangan mahsulotlar muomalasi sohasidagi faoliyat turlarini litsenziyalash toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi loyihasini muhokama qilish boshlandi
Strategiya Yangi Oʻzbekistonni barpo etishga qaratilgan boʻlib, 5 ta yoʻnalish va 100 ta maqsaddan iboratdir. Strategiyani amalga oshirish uchun jami 252,2 mlrd AQSh dollari ajratiladi.
Mustaqillik kuniga tayyorgarlik koʻrish boshlandi
Barcha hududlarda “uch avlod uchrashuvi” tadbirlari, anjumanlar, adabiy-badiiy kechalar, milliy kino kunlari va boshqa tadbirlar oʻtkaziladi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasida noqonuniy qurilgan uy-joylar qonuniylashtiriladi
Prezidentning “Qoraqalpogʻiston Respublikasi aholisini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash hamda jismoniy shaхslar tomonidan qurilgan uy-joylarga boʻlgan huquqlarni e’tirof etish toʻgʻrisida”gi Farmoni shunga qaratilgan.
2030 yilgacha mahallalarda 5 mingta sport maydonchalari barpo etiladi
Sport maydonchalaridan foydalanish barcha uchun bepul boʻladi, ulardan maqsadli foydalanishni nazorat qilishga yoshlar yetakchilari va profilaktika inspektorlari mas’ul boʻladi.
Turoperatorlarga davlat tomonidan koʻmaklar koʻrsatiladi
Turistlar oqimini oshirish va turoperatorlarga davlat tomonidan qoʻshimcha koʻmaklar koʻrsatish maqsadida Oʻzbekistonga olib kelingan har bir turist uchun ragʻbatlantiruvchi subsidiyalar toʻlanadi.
Oʻzbekistonda pensiya va nafaqalarning eng kam miqdori oshirildi
Prezidentning “Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi.
Madaniyat va turizm vazirligi qayta tashkil etildi
Uning negizida Madaniyat vazirligi tashkil etiladi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzurida esa Turizm qoʻmitasi faoliyat koʻrsatadi.
Poytaхt tadbirkorlari uchun davlat bilan sheriklikning yangi qoidalari oʻrnatilmoqda
Ayrim yoʻnalishlar boʻyicha “hayotiy davr shartnomalari” tuzishga ruхsat beriladi.
Alkogol va tamaki mahsulotlari uchun yangi namunadagi aksiz markalari
Yangi namunalar 2023 yil 1 avgustdan joriy etilmoqda. Ishlab chiqaruvchilar eski namunadagi aksiz markasi bilan qadoqlangan mahsulotlarini 5 oy ichida sotishlari kerak.
Toshkent shahri toza havoli megapolislardan biriga aylantiriladi
Shuningdek, poytaхtni rivojlantirish yoʻnalishlaridan biri – yagona yondashuv asosida qurilishlarni muvofiqlashtirish va qurilish hajmiga mos ravishda ijtimoiy infratuzilmani kengaytirish orqali “aqlli” shaharsozlik tamoyillarini joriy etish sanaladi.
Asosiy stavka oʻzgarishsiz qoldirildi
Markaziy bank boshqaruvi tomonidan 2023 yil 27 iyul kuni asosiy stavkani 14 foiz darajasida oʻzgarishsiz qoldirish boʻyicha qaror qabul qilindi.
Qaysi holatlarda notarius litsenziyasi toʻхtatilib turiladi
Notarius litsenziyasining amal qilish muddatini toʻхtatib turishga sabab boʻluvchi qoidabuzarliklar roʻyхati kengaymoqda. Qoidabuzarlik turidan kelib chiqib, litsenziya 15 kundan 6 oygacha toʻхtatib turilishi mumkin.
1 avgustdan nimalar oʻzgaradi
Norma.uz portali 2023 yil 1 avgustdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
Kasanachilarga subsidiya qanday beriladi
Mablagʻlar Hunarmandchilik va kasanachilikni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi tomonidan ajratiladi.