Жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш қандай режалаштирилмоқда
Тасдиқланган 2022-2023 йилларда жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш бўйича чора-тадбирлар дастури оилада ва таълим муассасаларида ҳуқуқий тарбияни шакллантириш ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, давлат органлари ва ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирларни назарда тутади.
Тиббиёт ходимларининг маошлари оширилади
Малака тоифаларига боғлиқ ҳолда тиббиёт ходимларининг тариф ставкалари 1,1 ва 1,15 бараварга оширилади.
Маҳаллий маҳсулотлар биржа савдоларига соддалаштирилган тартибда чиқарилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида товар-хомашё биржасида савдоларни ва унда маҳаллий корхоналар иштирокини кенгайтириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлат ва бизнес ўртасида самарали мулоқот тизими қандай ташкил этилади
ҚҲТБТ порталида Президентнинг «Тадбиркорлик субъектлари билан самарали мулоқот тизимини жорий этиш ва уларнинг ҳуқуқий ҳимоясини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилди.
Қон ва унинг таркибий қисмлари билан ишловчи тиббиёт ходимлари эмланади
Вирусли инфекциялар тарқалишига қарши курашиш чора-тадбирлари тасдиқланди, улар орасида - аҳолини вирусли гепатит “В” ва “С” турларига скрининг текширувлари сонини 1 млн нафаргача етказиш.
Ислом тараққиёт банки онкология хизматини ривожлантиришга маблағ ажратиб беради
Ўзбекистон Республикаси ва Ислом тараққиёт банки ўртасида 80 миллион АҚШ доллари микдорида қарз битими имзоланган.
Тадбиркорлик фаолиятини бошлаётган шахсларга субсидиялар берилади
Маблағлар енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатиш, суғориш воситаларини харид қилиш, уруғликлар ва кўчатлар сотиб олиш, ишсиз фуқаролар учун ташкил этиладиган қишлоқ хўжалиги кооперативлари устав фондига улуш сифатида киритиш ва бошқа мақсадлар учун ажратилади.
Солиққа оид ҳуқуқбузарликлар тўғрисида хабардор қилганларга мукофот тўланади
Мукофот нақд пул ёки карталар бўйича тўлов шаклига қараб нархлар сунъий равишда оширилганлиги ёки пасайтирилганлиги, тадбиркорлик фаолияти давлат рўйхатидан ўтмасдан амалга оширилганлиги, қалбаки маркировка қўлланилганлиги ва бошқа ҳуқуқбузарликлар учун белгиланган жарималарнинг 20%ини ташкил этади.
Ўсимликлар ҳимояси соҳаси бўйича мутахассисларга сертификат берилади
Бу хусусий секторда ўсимликлар ҳимояси соҳасида хизмат кўрсатадиган юридик шахслар ходимларининг ва жисмоний шахсларнинг малакасини ошириш ҳамда уларга сертификат бериш тартиби тўғрисидаги Низомда кўрсатилган.