"Ўзбекистон миллий электр тармоқлари"га тегишли объектлар бошқа ташкилотларга берилади
Қорақалпоғистонда, Самарқанд ва Фарғона вилоятларида жойлашган 16 та объект "Иссиқлик электр станциялари" АЖ ва "Ҳудудий электр тармоқлари" АЖга берилади.
Элита шоли етиштириш учун ҳудуд ажратиш - танлов асосида
Суперэлита, элита ва кейинги авлодларга мансуб уруғлик шоли етиштириш учун уруғчилик хўжаликларини танлаш тартиби тўғрисидаги низом қабул қилинди.
Пул маблағлари билан шубҳали операциялар ишга солмай тўхтатиб қўйилади
Риэлторлик ва лизинг хизматлари кўрсатиш, шунингдек лотереялар ташкил этишда ички назоратни тартибга солувчи қатор ҳужжатлар қабул қилинди.
Фуқаролар йиғинлари тўғрисидаги низом тасдиқланди
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди.
Айдар-Арнасой ҳамда Тўдакўл кўллар тизимида рекреацион кўллар ҳудуди ташкил этилади
Ҳудудда жойлаштириш воситаси, экотуристик объектлар, туристик зоналар, соғломлаштириш масканлари, спорт тадбирлари ўтказиладиган майдонлар ва автотураргоҳ барпо этилади.
Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлиги таъминланади
Президент томонидан «Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармон имзоланди.
Иқтисодий жиноятчиликка қарши курашиш чора-тадбирлари кучайтирилди
Биржа аъзолари учун ички назорат қоидаларига қўшимчалар киритилди.
Вазирлар Маҳкамаси аппаратининг ижро этувчи тузилмаси янгиланди
Тегишли қарор Вазирлар Маҳкамаси томонидан қабул қилинди.
Фискал институтга қабул қилиш тартиби тасдиқланди
Қабул қилинган Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан иститутнинг бакалавриат таълим йўналиши кундузги таълим шакли бўйича ўқиш давомийлиги тўрт йилни, сиртқи таълим шакли бўйича беш йилни ташкил этади.
Камондан отишни оммалаштириш чора-тадбирлари белгиланди
Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ушбу спорт тури бўйича жаҳон стандартларига жавоб берадиган спорт базалари очилади.
Маданий мерос масалалари бўйича Халқаро қўмита ташкил этилди
Унинг вазифаси - халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик, моддий маданий мерос объектлари, археологик ва архитектура ёдгорликлари муҳофазаси.
Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг вазифалари белгиланди
Шунингдек Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган Низом билан Агентликнинг ҳуқуқий мақоми, тузилмаси, ҳуқуқлари ва вазифалари белгиланди.
Миллий гвардия хизматчилари учун қандай ўзгартиришлар киритилди
Миллий гвардия ва ДХХ фаолиятини тартибга соладиган бир қатор НҲҲларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Давлат секторида консолидациялашган молиявий ҳисобот қандай тузилади
Ўзбекистон Республикаси бюджет ҳисобининг стандарти (13-сонли БҲС) «Консолидациялашган молиявий ҳисоботлар» лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Криптовалюта. Ички назорат қандай амалга оширилади
Ички назоратнинг мақсади жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қаратилган пул маблағлари билан боғлиқ операцияларни аниқлаш ва олдини олишдан иборат.
Аҳолининг жисмоний тайёргарлик даражаси баҳоланади
Спорт синовларини муваффақиятли топширган шахслар “Жисмоний тайёргарлик даражаси” кўкрак нишонини, шунингдек қатор имтиёзларни оладилар.
МҲХСни ўқитиш бўйича иккинчи онлайн ўқув платформаси ишга туширилади
Масофадан ўқитишнинг янги формати ушбу соҳада узлуксиз малака ошириш имконини беради.
Тошкент вилоятининг туманлари ва шаҳарлари чегаралари ўзгаради
Тошкент вилояти маъмурий-ҳудудий бирликлар чегараларини тартибга солиш анклав ҳудудларни тугатиш ҳамда маҳаллий давлат ҳокимликлари органлари томонидан ҳудуд бошқарувини янада соддалаштиришга олиб келади.
Паррандачиликни ривожлантириш учун субсидиялар ажратилади
Хусусан тадбиркорларга-тухум, парранда гўшти ва маҳсулотларини экспорт қилувчиларга автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50%игача миқдорда компенсация қилинади.
Вазирлар Маҳкамаси фаолияти такомиллаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг ижро этувчи тузилмасида бир қатор бошқармалар ташкил этилади, янги лавозим киритилади.
Мактабгача таълим ташкилотлари тармоғи кенгайтирилади
Болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси паст бўлган 53 та туманда 2 мингта оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолияти йўлга қўйилади. Бунинг ҳисобига 50 минг нафар тарбияланувчилар учун янги ўринлар яратилади.
Ўзбекистоннинг фуқаролигини олиш соддалаштирилди
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида»ги Қонунга қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги 14.06.2021 йилдаги ЎРҚ-696-сон Қонун қабул қилинди.
Шоликорларга субсидиялар бериш тартиби тасдиқланди
Шоли экиш учун сотиб олинган замонавий уруғ сеялкалари ва кўчатлаб экиш ускуналари қийматининг 20%гача қисми Давлат бюджетидан қоплаб берилади.
ТДЮУда талабалар фан ўқитувчиларини танлашлари мумкин
ТДЮУ ҳамда Адлия вазирлигининг юридик техникумларида таълимнинг кредит-модуль тизими жорий этилади.
ТДЮУга ўқишга қабул қилиш суҳбат натижаларига кўра амалга оширилади
ТДЮУ қошидаги академик лицейнинг барча фанлар бўйича юқори натижаларга эга битирувчилари ТДЮУга якка тартибда суҳбат ўтказиш орқали, тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинади.
Гидрометеорология хизмати аълочиларини мукофот кутади
Вазирлар Маҳкамаси "Гидрометеорология хизмати аълочиси" кўкрак нишонини таъсис этди.
Самарқанд вилояти ҳокимлиги тузилмаси янгиланди
Самарқанд вилояти ҳокимлиги бошқарув аппарати тузилмасида Самарқанд вилояти ҳокимининг саноатни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари - «Ургут» эркин иқтисодий зонаси дирекцияси раҳбари лавозими жорий этилади.
2021-2025 йилларда атроф табиий муҳит мониторинги дастури тасдиқланди
Вазирлар Маҳкамаси томонидан «Атроф муҳитнинг ифлосланиш даражасини баҳолаш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги қарор қабул қилинди.