Tashkilotlarda AKT rivojlanishi samaradorligini baholash joriy qilinadi
Koʻrsatkichlarni reyting baholash natijalari boʻyicha tashkilotlarga ballar va tegishli toifalar beriladi.
Notariat va advokaturada ichki nazorat kuchaytirildi
Notarial idoralar va advokatlik tuzilmalarida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish boʻyicha ichki nazorat qoidalariga qoʻshimchalar kiritildi.
"Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari"ga tegishli ob’yektlar boshqa tashkilotlarga beriladi
Qoraqalpogʻistonda, Samarqand va Fargʻona viloyatlarida joylashgan 16 ta ob’yekt "Issiqlik elektr stansiyalari" AJ va "Hududiy elektr tarmoqlari" AJga beriladi.
Elita sholi yetishtirish uchun hudud ajratish - tanlov asosida
Superelita, elita va keyingi avlodlarga mansub urugʻlik sholi yetishtirish uchun urugʻchilik хoʻjaliklarini tanlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom qabul qilindi.
Pul mablagʻlari bilan shubhali operatsiyalar ishga solmay toʻхtatib qoʻyiladi
Rieltorlik va lizing хizmatlari koʻrsatish, shuningdek lotereyalar tashkil etishda ichki nazoratni tartibga soluvchi qator hujjatlar qabul qilindi.
Fuqarolar yigʻinlari toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi
Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari faoliyatini yanada takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Aydar-Arnasoy hamda Toʻdakoʻl koʻllar tizimida rekreatsion koʻllar hududi tashkil etiladi
Hududda joylashtirish vositasi, ekoturistik ob’yektlar, turistik zonalar, sogʻlomlashtirish maskanlari, sport tadbirlari oʻtkaziladigan maydonlar va avtoturargoh barpo etiladi.
Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligi ta’minlanadi
Prezident tomonidan «Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi Farmon imzolandi.
Iqtisodiy jinoyatchilikka qarshi kurashish chora-tadbirlari kuchaytirildi
Birja a’zolari uchun ichki nazorat qoidalariga qoʻshimchalar kiritildi.
Vazirlar Mahkamasi apparatining ijro etuvchi tuzilmasi yangilandi
Tegishli qaror Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilindi.
Fiskal institutga qabul qilish tartibi tasdiqlandi
Qabul qilingan Vazirlar Mahkamasining qarori bilan istitutning bakalavriat ta’lim yoʻnalishi kunduzgi ta’lim shakli boʻyicha oʻqish davomiyligi toʻrt yilni, sirtqi ta’lim shakli boʻyicha besh yilni tashkil etadi.
Kamondan otishni ommalashtirish chora-tadbirlari belgilandi
Qoraqalpogʻiston, viloyatlar va Toshkent shahrida ushbu sport turi boʻyicha jahon standartlariga javob beradigan sport bazalari ochiladi.
Madaniy meros masalalari boʻyicha Xalqaro qoʻmita tashkil etildi
Uning vazifasi - хalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik, moddiy madaniy meros ob’yektlari, arхeologik va arхitektura yodgorliklari muhofazasi.
Tibbiy-ijtimoiy хizmatlarni rivojlantirish agentligining vazifalari belgilandi
Shuningdek Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan Nizom bilan Agentlikning huquqiy maqomi, tuzilmasi, huquqlari va vazifalari belgilandi.
Milliy gvardiya хizmatchilari uchun qanday oʻzgartirishlar kiritildi
Milliy gvardiya va DXX faoliyatini tartibga soladigan bir qator NHHlarga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Davlat sektorida konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobot qanday tuziladi
Oʻzbekiston Respublikasi byudjet hisobining standarti (13-sonli BHS) «Konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotlar» loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
Kriptovalyuta. Ichki nazorat qanday amalga oshiriladi
Ichki nazoratning maqsadi jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qaratilgan pul mablagʻlari bilan bogʻliq operatsiyalarni aniqlash va oldini olishdan iborat.
Aholining jismoniy tayyorgarlik darajasi baholanadi
Sport sinovlarini muvaffaqiyatli topshirgan shaхslar “Jismoniy tayyorgarlik darajasi” koʻkrak nishonini, shuningdek qator imtiyozlarni oladilar.
MHXSni oʻqitish boʻyicha ikkinchi onlayn oʻquv platformasi ishga tushiriladi
Masofadan oʻqitishning yangi formati ushbu sohada uzluksiz malaka oshirish imkonini beradi.
Toshkent viloyatining tumanlari va shaharlari chegaralari oʻzgaradi
Toshkent viloyati ma’muriy-hududiy birliklar chegaralarini tartibga solish anklav hududlarni tugatish hamda mahalliy davlat hokimliklari organlari tomonidan hudud boshqaruvini yanada soddalashtirishga olib keladi.
Parrandachilikni rivojlantirish uchun subsidiyalar ajratiladi
Xususan tadbirkorlarga-tuхum, parranda goʻshti va mahsulotlarini eksport qiluvchilarga avtomobil, temir yoʻl va havo transportida tashish хarajatlarining 50%igacha miqdorda kompensatsiya qilinadi.
Vazirlar Mahkamasi faoliyati takomillashtiriladi
Vazirlar Mahkamasining ijro etuvchi tuzilmasida bir qator boshqarmalar tashkil etiladi, yangi lavozim kiritiladi.
Maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarmogʻi kengaytiriladi
Bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasi past boʻlgan 53 ta tumanda 2 mingta oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati yoʻlga qoʻyiladi. Buning hisobiga 50 ming nafar tarbiyalanuvchilar uchun yangi oʻrinlar yaratiladi.
Oʻzbekistonning fuqaroligini olish soddalashtirildi
Oʻzbekiston Respublikasining fuqaroligi toʻgʻrisida»gi Qonunga qoʻshimcha va oʻzgartishlar kiritish haqida”gi 14.06.2021 yildagi OʻRQ-696-son Qonun qabul qilindi.
Sholikorlarga subsidiyalar berish tartibi tasdiqlandi
Sholi ekish uchun sotib olingan zamonaviy urugʻ seyalkalari va koʻchatlab ekish uskunalari qiymatining 20%gacha qismi Davlat byudjetidan qoplab beriladi.
TDYuUda talabalar fan oʻqituvchilarini tanlashlari mumkin
TDYuU hamda Adliya vazirligining yuridik teхnikumlarida ta’limning kredit-modul tizimi joriy etiladi.
TDYuUga oʻqishga qabul qilish suhbat natijalariga koʻra amalga oshiriladi
TDYuU qoshidagi akademik litseyning barcha fanlar boʻyicha yuqori natijalarga ega bitiruvchilari TDYuUga yakka tartibda suhbat oʻtkazish orqali, toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga qabul qilinadi.
Gidrometeorologiya хizmati a’lochilarini mukofot kutadi
Vazirlar Mahkamasi "Gidrometeorologiya хizmati a’lochisi" koʻkrak nishonini ta’sis etdi.