«Метеоинфоком» марказининг вазифалари белгиланди
Улар орасида - гидрометеорология хизматининг технологик инфратузилмасини ривожлантириш, электрон ўзаро ҳамкорликни ташкил этиш ва гидрометеорологик ҳамда сунъий йўлдош маълумотлари билан алмашиш учун ягона телекоммуникация тармоғини яратиш.
Ходимларга эга ЯТТ қандай ҳисоботни топширади
Якка тартибдаги тадбиркор бир нафар ходимга эга. Яқинда ДСҚдан ҳисобот топшириш зарурлиги ҳақида хабарнома келди. Айнан нимани топшириш зарур?
Йўловчи божхона декларациясининг янги шакли қабул қилинди
Хусусан, ЙБДга жисмоний шахслар томонидан олиб кирилаётган ва олиб чиқиб кетилаётган Ўзбекистон Республикасининг нақд валютаси ва (ёки) нақд чет эл валютаси тўғрисидаги маълумотлар акс эттириладиган илова киритилди.
Наманган шаҳри Янги Наманган тумани ҳокимлиги ташкил этилди
Туманда қўшимча штат бирликларини ажратган ҳолда адлия бўлими, давлат хизматлари маркази ва фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари ҳам ташкил этилади.
АКТ соҳасида кадрлар тайёрлаш тизими кенгайтирилади
Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетининг Нурафшон филиали ҳамда унинг Ахборот-ресурс марказида «Электрон кутубхона» ташкил этилади.
Кимлар ёш тадбиркорлар ҳисобланади
Ёш тадбиркорлик субъекти 18 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган ҳамда юридик шахс мақомида ёки таъсисчилари сифатида саноат ёки хизмат кўрсатиш йўналишида инвестиция лойиҳасини амалга ошириш истагини билдирган Ўзбекистон фуқаролари ҳисобланади.
Давлат харидлари: маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга преференциялар
Преференциялар танловда (тендерда) хорижий етказиб берувчилар билан бирга икки ёки ундан ортиқ маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этган тақдирда қўлланилади.
Қорақалпоғистонда маданият ва санъатни ривожлантириш дастури тасдиқланди
У таълим муассасалари фаолияти самарадорлигини ошириш, музейлар, театрлар ва ижодий жамоалар фаолиятини янада ривожлантириш, маданият марказларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва бошқаларни ўз ичига олади.
Хизматлар соҳасининг ривожланганлиги рейтинги жорий этилади
Ушбу соҳасини ривожлантиришга йўналтирилган чора-тадбирлар орасида - аҳолига тайёр бизнес режалар ва лойиҳалар тақдим этиш, касбга ўқитишни ташкил этиш, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш.
"Ўзбекистон Республикаси ўрмон хўжалиги фидойиси" кўкрак нишони таъсис этилди
У билан мамлакатимиз ўрмон хўжалиги соҳасини ривожлантириш, ўрмонларни муҳофаза қилиш, сақлаш ва кўпайтириш, улардан оқилона фойдаланиш борасида салмоқли натижаларни қўлга киритаётган фуқаролар тақдирланади.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларининг энг кам пенсия миқдори белгиланди
Президент томонидан 11 май куни “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларининг моддий таъминотини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
БЮД тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритилди
Хусусан, божхона органининг ташаббуси билан БЮДни бекор қилиш тақиқланган ҳолатлар қайта кўриб чиқилди.
Солиқ тўловчи томонидан ҳисобга қўйиш тартиби бузилганлиги учун қандай санкциялар қўлланилиши мумкин
Ҳуқуқбузарликлар жумласига давлат рўйхатидан ўтмасдан ва солиқ органларида ҳисобга турмасдан тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш, муайян турдаги солиқни тўловчи сифатида ҳисобга қўйиш тартибини бузиш ва бошқа ҳолатлар киритилади.
Қайси кунлар 2021 йилда дам олиш кунлари этиб белгиланди
Давлатимиз раҳбарининг "2021 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида"ги Фармонига ўзгартиришлар киритилди.
Сайловчиларнинг Ягона электрон рўйхатини шакллантириш тартибига ўзгартиришлар киритилди
Хусусан, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази томонидан сайловчилар бўйича қандай ахборотлар тақдим этилиши аниқлаштирилди.
Расмий сайтларда маълумотларни жойлаштириш тартиби тасдиқланди
Ҳужжат бюджет жараёнининг шаффофлигини таъминлаш мақсадида қабул қилинган.
Пенсияга - муддатидан олдин
Алоҳида асосларга кўра меҳнат шартномаси бекор қилинганда ишдан бўшатилган ходимларга муддатидан олдин пенсия тайинлаш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартиришлар киритилди.
Қўшимча дам олиш кунлари белгиланди
Президентнинг “Рамазон ҳайитини нишонлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Нефть-газ соҳаси учун кадрларни тайёрлашда нималар ўзгаради
Нефть-газ ҳамда электр энергетика соҳалари учун малакали кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида Президентнинг қатор қарорларига ўзгартиришлар киритилди.
Қишлоқ хўжалиги техникаси учун эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш кенгайтирилади
Вазирлар Маҳкамаси қишлоқ хўжалиги техникасини ишлаб чиқаришда ишлатиладиган бутловчи ва эҳтиёт қисмлар бўйича саноат кооперациясининг мақсадли параметрларини тасдиқлади.
Қўриқхоналарнинг қўриқланма зоналари майдони тасдиқланди
Вазирлар Маҳкамаси “Муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг қўриқланма зоналарини белгилаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорни қабул қилди.
ФА Энергетика муаммолари институти ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида - республикада энергетика барқарор ривожланишининг келажак стратегиясини ишлаб чиқиш, ўрта ва узоқ истиқболда ёқилғи-энергетика комплексининг ривожланиши ва модернизацияси бўйича дастурларни тайёрлашда иштирок этиш.
Қандай хатланган мол-мулк баҳолаш ташкилоти томонидан баҳоланади
Белгиланишича, баҳоловчи ташкилот автомототранспорт воситалари, кўчмас мулк, дастгоҳ, ускуналар ва бошқаларни баҳолаш учун жалб қилинади.
Ким ички аудитор сертификатини олиши мумкин
Талабгор олий иқтисодий маълумотга, ОТМни битирганидан кейин охирги ўн йилдан камида икки йил бухгалтерия ҳисоби ва аудит, солиқ маслаҳати ва молия соҳасида амалий иш стажига ва бошқаларга эга бўлиши керак.
Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалиги институти ташкил этилади
У Тошкент давлат аграр университетининг Нукус филиали негизида ташкил этилади, унинг фаолиятини Қишлоқ хўжалиги вазирлиги мувофиқлаштиради.
Ҳайдовчилик гувоҳномаларини олиш учун имтиҳонларни ўтказиш хусусий субъектлар томонидан амалга оширилади
Ҳайдовчиликка ўқиётганлар тўғрисида маълумотлар базасини шакллантириш, ўқувчиларнинг давоматини назорат қилиш ва таълим сифатини баҳолаш учун ягона ахборот тизими барпо этилмоқда.
Самарқанд вилоятида “маҳаллабай” ишлаш тизими жорий этилади
“Маҳаллабай” ишлаш марказлари ташкил этилади, уларнинг вазифалари жумласига аҳолини касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш, кредит ҳамда субсидиялар олишда кўмаклашиш ва бошқалар киради.