Оролбўйида экологик инновациялар жорий қилинади
Минтақада “драйвер” кластерлар ташкил этилади, экотизимларни бошқаришнинг самарали усуллари, айниқса, табиий ресурсларни тежовчи самарали янги технологиялар жорий қилинади.
Маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва саноат кооперациясини кенгайтириш дастури қабул қилинди
Дастур йўналишлари орасида - йирик инвестиция лойиҳалари бўйича халқаро тендерларда маҳаллий маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқарувчиларнинг қатнашишини таъминлаш.
Озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига субсидиялар ажратилади
Виночиликни ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан 20 млрд сўм миқдоридаги маблағлар Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ-овқат таъминоти жамғармасига ўтказиб берилади.
Тўқимачилик соҳасини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилади
У Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан ажратиладиган маблағлар, пахта ип-калаваси ва трикотаж матони олиб чиқишда ундириладиган йиғимлар, халқаро молия институтлари ва хорижий ташкилотларнинг грантлари ҳисобидан шакллантирилади.
Ўзбекистоннинг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури қабул қилинди
У мамлакатимизнинг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини яхшилаш, қишлоқ ва маҳаллаларни янада обод қилиш, қулай тадбиркорлик ва инвестиция муҳитини шакллантиришга йўналтирилган.
Давлат кадастрлари палатасининг функциялари кенгайтирилди
Шунингдек, Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритилди.
Тадбиркорлик инфратузилмаси қандай ривожлантирилади
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузурида тадбиркорлик инфратузилмасини ривожлантириш жaмғapмaлapи ташкил этилмоқда.
Фармацевтика тармоғига имтиёзлар берилди
Маҳаллийлаштириладиган фармацевтика маҳсулотларини кафолатли харид қилиш механизми жорий этилади.
“Заковат” ўйини ғолиблари ОТМга имтиҳон синовларисиз қабул қилинади
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб интеллектуал ўйинларнинг республика босқичида ғолиб бўлган ўқувчи ёшлар ва талабалар учун йил давомида ҳар ойда бериладиган "Заковат" стипендияси таъсис этилади.
Хорижий тилларни ўрганишга - 15 млрд сўм
Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлигининг бюджетдан ташқари жамғармасига бир марталик молиявий кўмак Халқ таълими соҳасидаги ислоҳотларга кўмаклашиш жамғармаси томонидан амалга оширилади.
«Улуғбек» жамғармаси истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлашни кенгайтиради
Истеъдодли йигит-қизлар жамғарма томонидан ташкил этиладиган курсларда бепул таҳсил олади. Шунингдек, «Истеъдодли ёшлар ахборотномаси» илмий-амалий электрон журнали ҳамда «Мирзо Улуғбек ворислари» электрон портали ташкил этилади.
“Бухоро агро” ЭИЗдаги иссиқхоналарга имтиёзлар берилди
Уларга кредитлар бўйича муддатлар узайтирилади, фоиз харажатларининг бир қисми қоплаб берилади, табиий газ учун мавжуд қарздорликни узайтириш имконияти тақдим этилади.
Орол денгизининг суви қуриган тубида ўрмонзорлар барпо этилади
Амалга оширилаётган ишлар бўйича мониторинг юритиш мажбурияти Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасига юклатилди. Тупроқ таркибини инобатга олиб чўл ва шўр тупроққа мослашган ўсимлик турлари экилади.
Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кучайтирилди
Сотувчига ҳақ тўлаш шаклига қараб товарнинг айни бир маркаси (модели, артикули), шунингдек бир хил ҳажмдаги ва сифатдаги ишлар, хизматлар учун ҳар хил нархлар белгилаш тақиқланади.
МБ асосий ставкани ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди
Жорий йил учун инфляциянинг прогноз кўрсаткичларига эришиш мақсадида Марказий банкнинг асосий ставкаси йиллик 14% даражасида ўзгаришсиз қолдирилди.
Халқ таълими ходимлари малака ошириш курсларида қатнашади
Курслар мақсади - касбий ва педагогик маҳорати доимий равишда ўсиб боришини, илғор педагогик ва ахборот технологиялари, шунингдек, ўқитишнинг интерактив усуллари бўйича касбий билимларни оширишни таъминлаш.
Давлат хизматлари марказларига янги функция қўшилди
Эндиликда улар йўқолган ашёларни қабул қилиш, сақлаш, эгаларига қайтариш ёки уларни тегишли давлат ташкилотларига топшириш билан шуғулланадилар.
Етим болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш “Меҳр дафтари” тизими орқали амалга оширилади
Бу тизим етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш имконини беради.
Ҳар бир маҳаллада ёшлар етакчиси бўлади
Унинг вазифалари орасида - ёшлар тўғрисидаги зарур маълумотларни “Ёшлар дафтари” ва “Ёшлар портали” электрон платформаларига киритиб бориш, улар билан самарали иш ташкил қилиш, ижтимоий фаоллигини ошириш, бўш вақтини мазмунли ташкил этиш.
Лимонзорлар барпо этиш учун субсидия ажратилади
Шунингдек, лимон етиштириладиган иссиқхоналарни барпо этишда муқобил энергия қурилмалари қийматининг бир қисми қоплаб берилади.
Фонд биржаси: янги қоидалар
Капитал бозорини қўллаб-қувватлашнинг самарали механизмларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда мониторинг қандай амалга оширилади
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда мониторинг ишларини амалга ошириш, ерларни муҳофаза қилиш ва ер тузиш фаолиятини тартибга солувчи қатор НҲҲлар тасдиқланди.
Туризм соҳаси давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Туризм фаолияти субъектлари ва авиаташувчиларнинг хорижий мамлакатлардан Ўзбекистонга чартер рейсларини ташкил қилиш бўйича харажатларининг бир қисми Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланишини назарда тутувчи тартиб тасдиқланди.
АХС бўйича бир йилда 48 та бепул вебинар ўтказилади
Улар Молия вазирлигининг ташаббуси билан Ўзбекистон бухгалтерлар ва аудиторлар миллий ассоциацияси, Ўзбекистон аудиторлар палатаси ҳамда “НОРМА профессионал ривожланиш маркази” нодавлат таълим маркази билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Чорвачиликни ривожлантиришга 100 млн евро ажратилди
Франция тараққиёт агентлиги иштирокида "Чорвачилик соҳасини барқарор ривожлантиришни молиялаштириш" лойиҳаси Қорақалпоғистонда, Тошкент, Жиззах, Сирдарё, Қашқадарё, Самарқанд ва Бухоро вилоятларида амалга оширилади
2022 йил учун жамоа шартномаси умумий макети ишлаб чиқилди
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси томонидан тармоқ ва ҳудудий касаба уюшмалари органларидан олинган таклифлар ҳамда қонунчиликдаги янгиликлар асосида 2022 йил учун жамоа шартномасининг умумий макети ишлаб чиқилди.
Ўзини ўзи банд қилган шахсларга балиқ етиштиришга рухсат берилди
Балиқ маҳсулотлари турларини кўпайтириш, экспорт салоҳиятини оширишга йўналтирилган балиқчилик тармоғини янада ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тасдиқланди.
Электрон онлайн-аукционлар ва танловлар: янги нормалар жорий этилди
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан ижро ҳужжатлари бўйича объектларни электрон онлайн-аукционга чиқариш ва сотишнинг ўзига хос хусусиятлари, электрон-аукцион ва танловни ўтказилмаган деб ҳисоблаш ва уларни такрорий ўтказиш тартиби тўғрисидаги нормалар киритилди.