Қуролли Кучларнинг 30 йиллигига эсдалик нишони таъсис этилди
У билан мамлакатимиз мудофаа қудратини мустаҳкамлаш ва Қуролли Кучларни барпо этишга салмоқли ҳисса қўшган шахслар, юқори профессионал маҳорати, ҳарбий-ватанпарварлик бурчига садоқатини намоён этган ҳарбий хизматчилар тақдирланади.
ХЙТ дафтарчаси қандай қўлланилади
1975 йилдаги Юкларни халқаро йўлларда ташиш дафтарчасини қўллаган ҳолда юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги Божхона конвенциясини қўллаш ҳақидаги низом тасдиқланди.
Туман (шаҳар) ҳокимларининг бизнесни ривожлантириш бўйича ёрдамчилари бўлади
Улар маҳалладаги ижтимоий-иқтисодий ҳолатни хонадонбай ўрганиш, маҳаллада тадбиркорликни ривожлантиришга туртки берадиган омилларни белгилаш ва бошқалар билан шуғулланадилар.
Апостиль ДХМ ва ЯИДХП орқали қўйилади
2022 йил 1 мартдан бошлаб расмий ҳужжатларга апостиль қўйиш бўйича давлат хизмати тақдим этилади.
Термизда янги институт ташкил этилади
Унда геология ва кончилик тармоқлари учун мутахассислар тайёрланади.
Боғдорчилик-узумчилик ширкатлари бинолари турар жой тоифасига қандай ўтказилади
Уларни турар жой тоифасига ўтказиш тартиби Вазирлар Маҳкамасининг “Боғдорчилик-узумчилик ширкатлари фаолиятини тартибга солишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган.
“Автомобиль тарихи”да унинг барча ЙТҲлари кўрсатилади
Вазирлар Маҳкамасининг “Автомобиль тарихи” маълумотларини тақдим этиш бўйича давлат хизматини кўрсатишнинг маъмурий регламентини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Пиротехника буюмларидан фойдаланилиши устидан назорат кучайтирилди
Хавфлиликнинг II классига тегишли маиший пиротехника буюмларининг жисмоний ва юридик шахслар томонидан яратилиши, ишлаб чиқарилиши, Ўзбекистон ҳудудига олиб кирилиши, ташилиши, реализация қилиниши, сотиб олиниши, сақланиши ва фойдаланилиши тақиқланади.
Импорт қилинадиган товарларга тариф квоталари жорий қилинади
Квоталар Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг қарорига мувофиқ импорт қилувчилар ўртасида тақсимланади.
Уй-жойлар арзонлаштирилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 2 декабрь куни қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш ва аҳолини уй-жой билан таъминлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
2022 йил учун статистика ҳисоботи шакллари тасдиқланди
Барча шакллар eStat дастуридан фойдаланилган ҳолда Интернет орқали электрон шаклда тақдим этилади.
Алкоголь нархи оширилди
Молия вазирлиги ва ДСҚ томонидан алкоголь маҳсулотлари учун янги энг кам улгуржи-сотиш ва чакана нархлар тасдиқланди.
Қишлоқ хўжалигида 100 кг дан ошмаган дронлардан фойдаланиш мумкин
Президентнинг 24.02.2021 йилдаги ПҚ-5006-сон қарори қабул қилиниши муносабати билан ердан фойдаланиш бўйича қатор НҲҲларга ўзгартиришлар киритилди.
ОТМнинг профессор-ўқитувчиларига қўйиладиган талаблар ўзгартирилди
Шунингдек, давлат олий таълим муассасаларининг моддий-техника базаси ва ўқув-методик таъминотига қўйиладиган талабларга тузатиш киритилди.
Ўзбекистон ХТТБ ва ХМКларнинг қўшимча акцияларини харид қилади
ХТТБ ва ХМКларнинг устав капиталидаги мос равишда умумий қиймати $91,92 млн бўлган қўшимча 762 та акцияси ва умумий қиймати 12,78 млн бўлган қўшимча 12 781 та акциясига обуна расмийлаштирилади.
Профилактика инспекторларининг малакаси оширилади
Улар Жамоат хавфсизлиги университети, Тошкент давлат юридик университети ҳамда юриспруденция соҳасида бакалавриат таълим йўналиши мавжуд бўлган бошқа давлат олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларисиз сиртқи таълим шаклига ўқишга қабул қилинади.
Айрим ҳуқуқбузарликлар учун санкциялар енгиллаштирилди
МЖТКга киритилган ўзгартиришлар ҳайдовчиларнинг телефондан фойдаланиши, автомобилларга дисплейлар ўрнатиш, тезликни ошириш, шунингдек бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботи юритишга дахл қилди.
«Пойтахт банк» давлат акциялари пакетини сотишдан тушган маблағлар пойтахт шаҳар маҳаллий бюджетига йўналтирилади
Ушбу маблағлар Молия вазирлиги томонидан ажратилган бюджет ссудаларини, шунингдек Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳамда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитларни қайтаришга йўналтирилади.
Сувдан фойдаланиш соҳаси ислоҳ қилинади
Хусусан, “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги Қонунга киритилган ўзгартиришлар билан Вазирлар Маҳкамаси ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг сув муносабатларини тартибга солиш соҳасидаги ваколатлари кенгайтирилди.
Мамлакат жамоат хавфсизлиги концепцияси тасдиқланди
Ҳар йили жамоат хавфсизлигини таъминлашнинг самарали тизимини жорий қилиш бўйича аниқ механизмларни назарда тутувчи манзилли чора-тадбирлар дастури тасдиқланади.
Махсус режим: сунъий интеллект технологияларини ривожлантириш қандай қўллаб-қувватланади
Махсус режим иштирокчиларига IT-парк резидентлари учун назарда тутилган имтиёзлар татбиқ этилади.
Педиатрия тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари ташкил этилади
Улар 18 ёшгача бўлган болаларни экспертизадан ўтказади ва ногиронлиги бўлган шахслар жамиятлари билан биргаликда ногиронликни белгилаш соҳасида давлат дастурларини ишлаб чиқишда қатнашади.
Метро қурилиши учун - $354,36 млн
"Тошкент шаҳрида ер усти ҳалқа метро линияларининг қурилиши" лойиҳасининг кўрсаткичлари тасдиқланди.
“Ноширлик фаолияти тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрири қабул қилинди
Унинг асосий принциплари - ноширлик фаолиятининг эркинлиги, китобхонлик маданиятини оммалаштириш ва ошириш, муаллифлик ҳуқукларини ҳимоя қилиш.
Оролбўйи минтақасида тадбиркорларга бир қатор имтиёзлар берилди
Улар жумласига Мўйноқ туманидаги маҳаллий саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизматлар соҳаларидаги тадбиркорлик субъектлари учун фойда солиғи, айланмадан олинадиган солиқ, ижтимоий солиқ, ЖШДС ставкаларини 1%гача пасайтириш ҳам киритилган.
Юридик техникум битирувчилари ОТТга суҳбат натижалари асосида қабул қилинади
Адлия вазирлиги юридик техникумлари битирувчиларини юриспруденция мутахассислиги бўйича олий таълим ташкилотлари бакалавриатига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.