Нотариуслар томонидан ундириладиган тўловларнинг миқдори ўзгартирилди
Гаров (ипотека) ва лизинг шартномаларини тасдиқлаш учун ҳақ миқдори камайтирилди, ўз навбатида, мерос иши бўйича тушунтиришлар бериш ҳақи икки бараварга оширилди.
Давлат нуронийларни қўллаб-қувватлайди
Шу мақсадда Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармасига 2022 йилда 50 млрд сўм ажратилади.
2021 йил учун Давлат бюджети: фуқароларнинг даромадлари ошди
Молия вазирлиги “Давлат бюджети даромадларининг 2021 йилдаги ижроси бўйича дастлабки натижалар” ҳисоботини эълон қилди. Ушбу ҳужжатнинг муҳим кўрсаткичларини тақдим қиламиз.
Ташқи қарзлардан фойдаланиш устидан назорат кучайтирилди
Давлат иштирокидаги корхоналар томонидан ташқи қарзларни жалб қилиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
«Автомобиль тарихи» давлат хизмати жорий этилди
Унинг ёрдамида автотранспорт ҳақидаги умумий маълумотлар, босиб ўтган масофаси, ЙТҲ содир этилганлиги, мавжуд қоидабузарликлар ва бошқалар ҳақида билиб олиш мумкин бўлади.
Олий Мажлис Сенатининг ялпи мажлисида Меҳнат кодекси кўриб чиқилади
Олий Мажлис Сенати Кенгашининг мажлисида Олий Мажлис Сенатининг йигирма тўртинчи ялпи мажлисини 17 март куни чақириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш бўйича Миллий дастур тасдиқланди
Унинг бандларидан бири ижтимоий эҳтиёжманд оила вакиллари, етим ёки ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган талаба хотин-қизларнинг таълим контрактлари қайтариш шартисиз қоплаб борилишини назарда тутади.
Ўзбекистонлик меҳнат мигрантларини қандай қўллаб-қувватлашади
Уч мамлакат ҳудудида 2022 йил 1 июндан бошлаб Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг вакиллик институти жорий қилинади.
Миллий табиат боғлари ташкил этилади
Улар Қорақалпоғистон, Наманган, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларидаги «Оролқум», «Поп», «Омонқўтон», «Юқори Тўпаланг» ва «Боботоғ» боғларидир.
Муайян географик объект ҳудудидан келиб чиққан товарлар идентификацияланади
“Географик кўрсаткичлар тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди. Унинг нормалари географик кўрсаткичларни ҳуқуқий жиҳатдан муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишга қаратилган.
Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлигининг тузилмасида 1 257 нафар ходим ишлайди
Шунингдек маҳалла раисининг ойлик иш ҳақи миқдори у бириктирилган маҳалладаги хонадонлар сонига мутаносиб равишда белгиланади.
1 мартдан нималар ўзгарди
norma.uz портали 2022 йил 1 мартдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳини тақдим этади.
«Ватан таянчи» ҳаракати ташкил этилади
«Ватан таянчи» отрядларининг фаол аъзоларига олий ҳарбий таълим муассасаларига ўқишга киришда имтиёзлар берилади.
Фавқулодда ҳолат даврида Президент НҲҲнинг амал қилишини тўхтатиб туриши мумкин
«Фавқулодда ҳолат тўғрисида»ги Конституциявий Қонун қабул қилинганлиги муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар ва ўзгартиш киритилди.
Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси нималар билан шуғулланади
Президент қарори билан Қўмитанинг ҳуқуқлари ва молиялаштириш манбалари белгиланди.
Сув хўжалиги объектларини бошқаришга хусусий сектор жалб этилади
Хусусан, иқтисодиёт тармоқларини сув билан таъминлашга оид давлат функцияларини хусусий секторга ўтказиш бўйича давлат-хусусий шериклик тамойиллари жорий этилади.
Барча маҳаллаларда хотин-қизлар фаоли лавозими киритилади
Президент томонидан оила ва хотин-қизлар билан ишлаш, маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Сувни тежайдиган технологиялардан фойдаланувчиларга субсидиялар ажратилади
Уларни сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини ва сувни тежайдиган суғориш тизимларини харид қилиш ва қуришга ажратиладиган банк кредитлари бўйича фоиз харажатларининг бир қисмини қоплашга йўналтириш мумкин.
Хабардор қилиш тартибида амалга ошириладиган фаолият: янги қоидалар
Фаолиятни бошлаш ёки тугатиш учун ваколатли органни хабардор қилиш тартиби тўғрисидаги ягона низом тасдиқланди.
Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳалари кредит ва имтиёзлар билан қўллаб-қувватланади
Ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турлари рўйхатига эса тери хомашёсини йиғиш ва тайёрлаш киритилди.
Янги транспорт воситалари учун импорт божхона божлари ставкалари ўзгартирилди
Хусусан, Ўзбекистон божхона чегарасидан олиб ўтиш вақтида ишлаб чиқарилганига бир йилдан ошмаган янги транспорт воситалари учун божхона божи ставкаси 2 баробарга пасайтирилди.
Айдар-Арнасой кўллар тизими бошқаруви такомиллаштирилмоқда
У танлов асосида маҳаллий инвесторга ишончли бошқарувга берилади.
“Лицензия” тизими 1 мартдан ишга туширилади
У орқали лицензиялаш ва рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатларни бериш амалга оширилади.
ОИВ инфекциясига қарши кураш чоралари кучайтирилди
Ўзбекистон Республикасида одам иммунитет танқислиги вируси инфекцияси тарқалишига қарши кураш бўйича ёшлар фаоллигида олиб бориладиган тизимли тарғибот тадбирлари концепцияси ишлаб чиқилди.
Ўзбек тилини билиш фуқароликни олишга ёрдам беради
Малака имтиҳонини ташкил этиш ва ўтказиш билан Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг Таълим ва малакаларни баҳолаш илмий-амалий маркази шуғулланади.
Саноат кооперацияси ва давлат харидлари – ягона бошқарув остида
Саноат кооперацияси ва давлат харидлари тизимини кенг кўламда ислоҳ қилиш бошланмоқда. Президентнинг янги фармонида Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлигини ташкил этиш, қўшилган қиймат занжирларини жорий этиш, йирик лойиҳаларда кичик ва ўрта бизнес иштирокини кенгайтириш кўзда тутилган.