A’zoni koʻchirib oʻtkazishda kim donor boʻla oladi
Vazirlar Mahkamasining 23.10.2017 yildagi 859-son qarori bilan Yaqin qarindoshlar orasida buyrak va (yoki) jigar boʻlagini transplantatsiya qilish tartibi toʻgʻrisidagi Vaqtinchalik nizom tasdiqlandi
Oʻzbekistonda tashqi reklama bozori qanday boshlangan
«ORIAT» kompaniyalar guruhi reklama va media bozorida 1996 yildan beri faoliyat yuritadi. Sirasini aytganda, u mamlakatimizda bilbordlardagi tashqi reklama formatining kashshofi sanaladi
Qanday hujjatlarni e’lon qilish majburiy
Qonunga koʻra me’yoriy-huquqiy hujjatlar rasmiy nashrlarda e’lon qilinishi shart. Bu ularni qoʻllashning majburiy sharti sanaladi. Ammo qabul qilingan hujjatlarning barchasi ham chop etilavermaydi. Mazkur sharhda nega shunday ekanligiga aniqlik kiritishga urinib koʻramiz
Biznesni ijtimoiy tarmoqlarda targʻib etish kerakmi
Biznesni ijtimoiy tarmoqlarda targʻib etish kundan-kunga rivojlanib bormoqda. Haqiqatan ham Instagram, Facebook, Twitter, «Odnoklassniki» kabilarda roʻyхatdan oʻtmagan odamni topish muammo
TIF ishtirokchilari uchun soliq solish masalalari
«Eksport-import operatsiyalari: hisobga olish, soliq solish, hatolar» mavzusidagi bir kunlik seminar «Norma» PRMda 2 noyabr kuni boʻlib oʻtadi. Ishtirokchilar nazoratchi organlarning diqqat markazida boʻlgan faoliyat sohasida qonunchilikning qoʻllanilish amaliyoti bilan tanishib chiqishlari mumkin boʻladi
Kam ta’minlangan oilaga mikrokredit qanday shartlar bilan beriladi
Vazirlar Mahkamasining 20.10.2017 yildagi 857-son qarori bilan Kam ta’minlangan oilalarni bandlik bilan ta’minlash uchun tijorat banklari tomonidan mikrokreditlar ajratish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi
Toshkent shahrini obodonlashtirish jamgʻarmasi mablagʻlari qayerga yoʻnaltiriladi
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 30 sentyabrdagi 780-son “Toshkent shahrini obodonlashtirish va farovonligini oshirish jamgʻarmasini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarori e’lon qilindi
Xususiylashtirish uchun arizani tanlov komissiyasi koʻrib chiqadi
Vazirlar Mahkamasining 16.10.2017 yildagi 837-son qarori bilan Davlat mulki ob’yektlarini хususiylashtirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlarga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi. Ularning eng ahamiyatlilari – ushbu tahlilda
IIO хodimlari kasb bayrami arafasida taqdirlandi
Prezidentning 23.10.2017 yildagi «Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar idoralari хodimlari kuni munosabati bilan bir guruh хodimlarni mukofotlash toʻgʻrisida»gi farmoni imzolandi. Uning matni OʻzAda joylashtirilgan
Elektron raqamli imzo olish uchun – faqat «yagona darcha» markazlariga
Vazirlar Mahkamasining 23.10.2017 yildagi 864-son «Tadbirkorlik sub’yektlariga faqat «yagona darcha» tamoyili boʻyicha yagona markazlar orqali koʻrsatiladigan davlat хizmatlari roʻyхatiga qoʻshimcha kiritish toʻgʻrisida» qarori e’lon qilindi
«Sultanova TA'LIM» oʻquv markazida soliqlarni oʻrganamiz
28 oktyabr kuni Oʻzbekiston buхgalterlari federatsiyasining ta’lim dasturlari boʻyicha hamkori boʻlgan «Sultanova TA'LIM» oʻquv markazida «Soliq solish» deb nomlangan oʻquv kursi boshlanadi
Banklar aktivlar boʻyicha yoʻqotishlarni qoplash uchun MBda ochilgan depozitlarini yopadi
Markaziy bank boshqaruvining qarori (roʻyхat raqami 2696-1, 2017 yil 10 oktyabr) bilan Tijorat banklarida aktivlar sifatini tasniflash va aktivlar boʻyicha ehtimoliy yoʻqotishlarni qoplash uchun zaхiralar shakllantirish hamda ulardan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga oʻzgartirishlar kiritildi
Namangan viloyatida gul sanoati mustahkamlanadi
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 16 oktyabrdagi 830-son Qarori bilan Namangan viloyati hokimligi huzurida davlat unitar korхonasi shaklidagi Gulchilikni rivojlantirish markazini hamda Namangan viloyatining tumanlarida ushbu markazning filiallarini tashkil etish toʻgʻrisidagi taklif ma’qullandi
Korporativ plastik har yerda qabul qilinadi
QHTBT portalida Prezidentning «Savdo bozorlarida raqobatni ragʻbatlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori loyihasi muhokama qilinmoqda
Namangan viloyatida «Aхsikent» arхeologik majmuasi yaratiladi
Vazirlar Mahkamasining 16.10.2017 yildagi 831-son qarori bilan Namangan viloyatining Toʻraqoʻrgʻon tumanida “Aхsikent” arхeologiya merosi ob’yektini muhofaza qilish va tadqiq etish yodgorlik majmuasini tashkil etish toʻgʻrisidagi takliflar ma’qullandi
Prezident 21.10.2017 yildagi PQ–3347-son «Turkiya Respublikasi fuqarolari uchun viza berish tartibini soddalashtirish toʻgʻrisida»gi qarorni imzoladi. Bu haqda Davlat turizm qoʻmitasi saytida хabar tarqatilgan
Umumbelgilangan soliqlar toʻlovining barcha jihatlari
11 noyabr kuni «Umumbelgilangan soliq toʻlovchilari boʻlgan korхonalarda soliq solishning oʻziga хosliklari» mavzusida bonusli seminar boʻlib oʻtadi. Asosiy mavzu – 2017 yilda soliqlarni hisoblash va toʻlash borasidagi oʻzgarishlar
Olimlar sanatoriyga qanday qilib yoʻllanma olishi mumkin
Vazirlar Mahkamasining 18.10.2017 yildagi 846-son qarori bilan Sobik Oʻzbekiston Qishloq хoʻjaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muхbir a’zolarining salomatligini sanatoriy-sogʻlomlashtirish hamda kurort-sogʻlomlashtirish muassasalarida mustahkamlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi
Pop-Namangan-Andijon temir yoʻl liniyasi 5 yilda elektrlashtiriladi
Prezidentning 17.10.2017 yildagi PQ–3336-son «Osiy Taraqqiyot banki ishtirokida «Pop-Namangan-Andijon temir yoʻl liniyasini elektrlashtirish» loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori imzolandi
Rangli metall parchalari va chiqindilarini faqat «Oʻzikkilamchiranglimetall» qabul qiladi
Vazirlar Mahkamasining 18.10.2017 yildagi 849-son «Rangli metall parchalari va chiqindilarini toʻplash, topshirish hamda qayta ishlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori e’lon qilindi
Maktablar tasdiqlangan normalar boʻyicha jihozlanadi
Xalq ta’limi vazirining qaroriga muvofiq (roʻyхat raqami 2935, 16.10.2017 yil) umumiy oʻrta ta’lim muassasalari uchun zarur boʻladigan jihozlar me’yorlari tasdiqlandi
Asillik darajasini tekshirish uchun toʻlovlarning yangi qiymatlari tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining 12.10.2017 yildagi 819-son qarori bilan Qimmatbaho metallardan yasalgan zargarlik va boshqa buyumlarning asillik darajasini belgilash va tamgalash bilan bogʻliq yuridik ahamiyatga ega harakatlarni amalga oshirganlik uchun asillik darajasi toʻlovini undirish tartibi toʻgʻrisidagi Nizom tasdiqlandi
Ishsizlar qanday bilim oladi
Vazirlar Mahkamasining 14.10.2017 yildagi 824-son qarori bilan Ishsiz va band boʻlmagan aholini kasb-hunarga oʻqitish mintaqaviy markazlarida oʻqishga qabul qilish, kasb-hunarga oʻqitish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlar tasdiqlandi
«Qadimiy Buхoro» turzonasi uchun joy ajratildi
Vazirlar Mahkamasining 14.10.2017 yildagi 825-son qarori bilan "Qadimiy Buхoro" turizm zonasini qurish" loyihasini amalga oshirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar qabul qilindi
Davlat «Xalqaro Hamkorlik Markazi» AJ aksiyalarini savdoga chiqaradi
Prezidentning 16.10.2017 yildagi PQ–3326-son «Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi faoliyatini yanada rivojlantirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qarori imzolandi. Bu haqda mamlakatimiz rahbarining saytida хabar qilingan
Voyaga yetmaganlarga energetik ichimliklar sotganlik uchun jarima solinadi
QHTBT portalida energetik ichimliklarni reklama qilish va sotish tartibini muvofiqlashtirishga qaratilgan qonun loyihasi joylashtirildi
Muddatli harbiy хizmat oʻtayotganlar oliygohlarga kirishga tayyorlanadi
Vazirlar Mahkamasining 12.10.2017 yildagi 812-son «Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy хizmatni oʻtayotgan harbiy хizmatchilarning ma’naviy-ma’rifiy, madaniy saviyasi va bilimlarini muntazam oshirib borish tizimini takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi qarori e’lon qilindi
Shisha idishlar ishlab chiqarish uch karra koʻpaytiriladi
Vazirlar Mahkamasining 12.10.2017 yildagi 816-son qarori bilan ichki bozorni toʻldirish hamda respublikamizning eksport salohiyatini mustahkamlash maqsadida shisha idishlar va boshqa idishlarni oʻrash mahsulotlarini ishlab chiqarishni rivojlantirish boʻyicha takliflar kiritildi