Қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олишга рухсат берилди
2019 йил 1 мартдан бошлаб юридик ва жисмоний шахслар барча турдаги солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлардан озод этилган ҳолда ушбу фаолиятни амалга оширишлари мумкин. Президентнинг 26.11.2018 йилдаги тегишли қарори ЎзА сайтида эълон қилинган
Сув учун ҳисоблагич бўйича олдиндан ҳақ тўлаш: тартиб белгиланди
Истеъмолчиларга сув таъминоти ва оқава сувни чиқариш хизматлари кўрсатиш қоидаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди (ВМнинг 23.11.2018 йилдаги 950-сон қарори)
Бошоқли дон экинларидан кам ҳосил олганлик учун ЯЕСга нисбатан кўпайтирувчи коэффициентлар қўлланилади, ер эса олиб қўйилади
Вазирлар Маҳкамасининг 27.11.2018 йилдаги «Бошоқли дон етиштиришни янада рағбатлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди
Инвестиция ва бошқарув компаниялари қай даражада самарадор
Бу 2021 йил охиригача ўтказиладиган экспериментда аниқланиши керак. Ушбу даврда инвестицияларни жамлаш, уларни бошқариш ва лойиҳаларни, ш.ж. венчур молиялаштириш билан шуғулланувчи компаниялар ўрганилади ва баҳоланади
Қурилиши тугалланмаган бино-иншоотдан хусусий болалар боғчасигача
Давлат хусусий шерикка тегишли бўш турган ер участкалари, қурилиши тугалланмаган, реконструкция қилинадиган, капитал таъмирланадиган ёки жиҳозланадиган бино ва иншоотлар негизида нодавлат МТМни ташкил этишда ёрдам беради. Бундай лойиҳаларни амалга ошириш тартиби Вазирлар Маҳкамасининг 22.11.2018 йилдаги 944-сон қарори билан белгиланган
Янада кўп фуқаролар арзон уй-жой олиш имконига эга бўладилар
Президентнинг 24.11.2018 йилдаги «Қишлоқ жойларда ва фуқароларнинг айрим тоифалари учун арзон уй-жойлар қуришни кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Унинг матни ЎзАда жойлаштирилган
Экологик экспертиза ўтказиш тартиби янгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг 22.11.2018 йилдаги 949-сон қарори билан янги тартиб-таомил тасдиқланди. Бошқалар қатори экспертиза объектлари ва муддатлари, атроф муҳитга таъсир кўрсатиш хавфи бўйича фаолият турларига тузатишлар киритилди
«Давлат-хусусий шериклик тўғрисида»ги қонуннинг янги лойиҳаси ишлаб чиқилди
Қонун лойиҳаси ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган. Ушбу таҳрирда хусусий шерик бўла оладиган субъектларнинг турлари қисқартирилган, ҳамкорлик муддатлари узайтирилган, ДХШ мезонлари ва лойиҳаларни амалга ошириш босқичлари белгиланган
Хусусий бандлик агентликлари реестри тузилди
https://reestr.mehnat.uz сайти ишга туширилди, у орқали онлайн тартибда 2 хил турдаги хизматдан фойдаланиш мумкин: хусусий бандлик агентликлари реестри ва Ўзбекистон фуқароларини хорижда ишга жойлаштириш бўйича фаолият юритиш учун лицензия олишга ҳужжатлар тақдим этиш. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги шу ҳақда хабар берди
Кўчмас мулкни нотўғри рўйхатдан ўтказганлик учун етказилган зарарлар қопланади
«Давлат кадастрлари тўғрисида»ги Қонуннинг 13-моддасига тегишли тузатишлар киритиш таклиф этилмоқда. Қонун лойиҳаси муҳокама қилиш учун ҚҲТБТ порталида жойлаштирилган
Экспорт контрактлари божхонада ҳисобга қўйилмайди: энди истиснолар қилинмайди
Айрим турдаги товарларга нисбатан экспорт контрактларини божхона органларида ҳисобга қўйиш борасидаги истисно тартибида амал қилган талаб бекор қилинди (24.11.2018 йилдаги ПФ–5582-сон Фармонга қаранг)