2022 йил 1 майга қадар «Ижтимоий хизмат» электрон платформаси ишга туширилади. У протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилиш техник воситаларига муҳтож бўлган шахсларнинг шаффоф электрон навбат тизимини таъминлайди.
DipIFR ACCA дипломига эга мутахассислар сони ортмоқда
21 июнда бўлиб ўтган АССА аъзолиги доирасида ўтказиладиган имтиҳонларга 182 нафар номзод рўйхатдан ўтган.
Кам таъминланган оилаларга куни узайтирилган гуруҳлар учун тўлов қоплаб берилади
Маблағлар "Аёллар дафтари"га киритилган хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси, "Ёшлар дафтари"га киритилган ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ва "Саховат ва кўмак" жамғармасидан ажратилади.
Мудофаа вазирлигининг фойдаланилмаётган автомототранспорти аукцион орқали сотилади
У Мудофаа вазирлиги ҳарбий хизматчилари, ишчи ва хизматчиларига ёпиқ аукционлар ўтказиш орқали сотилади.
МТТдаги инклюзив гуруҳларда қандай таълим берилади
Реабилитация марказига эга бўлган давлат ихтисослаштирилган кўп тармоқли мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини такомиллаштириш учун чора-тадбирлар тасдиқланди.
Сурхондарё вилоятини ривожлантириш дастурлари тасдиқланди
Улар аҳолини тадбиркорликка кенг жалб қилиш ва оилавий бизнесни янада ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш, бандликни таъминлаш орқали уларнинг даромадлари ва турмуш даражасини оширишни ўз ичига олади.
ИТИМ олдига қўшимча вазифалар қўйилди
Марказ жойларда мавжуд ресурслар базасини ўрганиш орқали иқтисодиёт тармоқларида янги ишлаб чиқариш занжирларини яратиш бўйича таклифлар ишлаб чиқади.
Вазирлар Маҳкамасининг бўлинмалари тўғрисидаги низомлар тасдиқланди
Ҳужжатлар назорат ва ижро интизоми, АКТни жорий этиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш бўлимлари фаолиятини тартибга солишга йўналтирилган.
Электромобилларда алоҳида рўйхатдан ўтказиш рақам белгилари бўлади
Электрдвигателининг қуввати 4 кВт ва ундан ортиқ ёки соатига 40 ва ундан юқори тезликка эга бўлган автомототранспорт учун алоҳида фарқловчи рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгилари жорий этилади.
ДХШ лойиҳалари қандай молиялаштирилади
Давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини молиялаштириш тартиби тўғрисидаги низом ва 2021 йилда Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган давлат-хусусий шериклик лойиҳаларининг манзилли рўйхати тасдиқланди.
Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили институти таъсис этилди
Болалар омбудсмани Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси ва Сенати томонидан 5 йил муддатга сайланади. Номзод Олий Мажлис палаталари кўриб чиқиши учун Президент томонидан киритилади.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Турар жойга муҳтожлар сифатида ҳисобда турган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга улар 18 ёшга тўлган йилда кўп квартирали уй-жойлардан умумий майдони 25 кв.метрдан кам бўлмаган 1 квартиралар ажратилади.
«Расмий статистика тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Қонуннинг амал қилиши расмий статистикани тайёрловчиларга ва ундан фойдаланувчиларга, респондентларга ҳамда маъмурий маълумотларни етказиб берувчиларга нисбатан татбиқ этилади.
«Ватандошлар» жамоат фонди ташкил этилди
Унинг фаолиятининг асосий йўналишлари - хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, улар моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш.
Кам таъминланган оилаларга нафақалар тўлаш тартиби ўзгарди
Чора-тадбирлар камбағаллик билан курашиш кўламини янада кенгайтиришга йўналтирилган.
Ғаллаорол, Когон ва Ургут ўрмон хўжаликлари ташкил этилди
Ўрмон хўжаликлари Жиззах, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида ташкил этилди ва тегишинча 37 870, 1 000 ва 10 577 га майдонга эга.
Жарималар миқдорини камайтириш таклиф этилмоқда
«Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги Қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Тиббий ёрдам кўрсатишда даволаш муассасаларида нималар бўлиши керак
Тиббий ихтисослашувнинг тегишли турини амалга ошириш учун зарур бўлган моддий-техник база, асбоб-ускуналар ва бошқа техник воситалар, шу жумладан тиббий техникага энг кам талабларга ўзгартиришлар киритилди.
Фаолият мавжуд эмасми - хўжалик юритувчи субъектлар реестридан чиқаришади
3 йилдан ортиқ молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаган хўжалик юритувчи субъектлар соддалаштирилган тартибда давлат реестридан чиқарилади.
Етимларни тарбиялаш билан Миллий гвардия шуғулланади
“Меҳрибонлик” уйлари, болалар шаҳарчалари, оилавий болалар уйлари ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимининг болалар уйлари Миллий гвардияга бириктирилади.
“Aziz-ayol.uz” миллий платформаси ўз фаолиятини бошлайди
Унинг вазифалари орасида - хотин-қизлар, шу жумладан, “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларни касб-ҳунарга ўргатиш, уларнинг бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка жалб этишга ёрдам бериш.
“Транспорт тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди
Қонун транспортга оид фаолиятни тижорат асосида амалга ошириш чоғида юзага келадиган муносабатларни тартибга солади.
Ипотека кредити беришда қандай ўзгаришлар киритилди
Ипотека кредити механизмлари янада такомиллаштирилиши муносабати билан Президентнинг айрим ҳужжатларига ўзгартиришлар киритилди.