Вазирлар Маҳкамаси томонидан камбағал ва ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўқитиш тизимини такомиллаштириш ҳамда меҳнат органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар қабул қилинди.
Банк карталарининг чиқарилиши ва муомалада бўлишининг янги тартиби тасдиқланди
Банк карталарини эмиссия қилиш, эмитентларнинг, сотувчиларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан банк карталаридан фойдаланиш тартиби назарда тутилган низом қабул қилинди.
Агросаноат мажмуида сув истеъмоли қатъий ҳисобга олинади
Сув олиш жойлари сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозланади, 1 июлга қадар сувдан фойдаланиш ва сув истеъмоли тўғрисидаги ҳисоботларни электрон шаклда юритишни таъминловчи дастурий таъминот яратилади.
Миллий инновацион офис ташкил этилади
Миллий офиснинг вазифалари жумласига илмий фаолият натижалари, инновацион маҳсулотлар ва хизматлар, шу жумладан янги қурилмалар, материаллар ҳамда технологияларни яратиш, жорий этиш, кўпайтириш ва уларни тижоратлаштириш ҳам киритилган.
Табақалаштирилган ҚҚС ставкаларини жорий этиш самаралими
Қўшилган қиймат солиғи ҳозирда 15%лик ягона ставка бўйича тўланади. Бироқ, айрим тармоқ вакиллари пасайтирилган ҚҚС ставкаларини жорий этишни ёки қандайдир фаолият турларини солиқдан озод қилишни таклиф этадилар.
Муборак Рамазон ойи 13 апрелда бошланади
Президент томонидан “Муборак Рамазон ойини муносиб тарзда ўтказиш тўғрисида”ги қарор имзоланди.
Олий Мажлис Сенатининг XIV ялпи мажлиси 23 апрель куни бўлиб ўтади
Бундай қарор 8 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлисида қабул қилинди.
Тадбиркорлар солиқни бўлиб-бўлиб тўлашлари мумкин
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш борасидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Янги вазирликнинг ташкилий тузилмаси тасдиқланди
Туризм ва спорт вазирлиги марказий аппаратининг бошқарув ходимлари чекланган сони 156 нафарни, унинг ҳудудий бўлинмалари бошқарув ходимларининг чекланган сони 980 нафарни ташкил этади.
Нотариал ҳаракатларни амалга ошириш тартибига ўзгартиришлар киритилди
Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг шахсини тасдиқлаш ID-карталарга асосан ҳам амалга оширилади.
Ходимни ишдан бўшатишда компенсация тўлаш тартиби ўзгартирилди
Хусусан, маҳаллий меҳнат органида иш қидираётган шахс сифатида рўйхатдан ўтиладиган муддат узайтирилди.
Туризм ва спорт вазирлиги ташкил этилди
Вазирлик туризм, жисмоний тарбия, спорт ва маданий мерос соҳаларида ягона давлат сиёсатини амалга оширувчи давлат бошқаруви органи ҳисобланади.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги штатини кенгайтиради
Агентлик бошқарув ходимларининг чекланган сони икки бараварга кўпайтирилади.