Умумий оғирлиги 44 тоннадан ортиқ бўлган юк автомобиллари, махсус транспорт воситалари, юридик шахсларга тегишли бўлган йўналишсиз таксилар, антиқа автомототранспорт воситалари учун алоҳида давлат рақамлари жорий этилади.
Нотариуслар томонидан ижро хатлари қандай ёзилади
Янги қоидалар сўзсиз қарзларни ундиришни тезлаштиришга, фуқаролар ва бизнеснинг нотариал идоралар билан ўзаро муносабатларини соддалаштиришга қаратилган.
Онлайн фирибгарликдан ҳимоя кучайтирилмоқда
Онлайн кредит олишда фирибгарлик қурбони бўлган фуқаролардан кредит ундириш тўхтатилади.
1 февралдан нималар ўзгаради
Norma.uz портали 2026 йил 1 февралдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун жарима ўрнига огоҳлантириш: МЖТКда нималар ўзгарди
Бир қатор енгил қоидабузарликлар учун маъмурий жавобгарлик енгиллаштирилди. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган янги тузатишлар билан маъмурий огоҳлантириш институти жорий этилмоқда, шунингдек камералар томонидан қайд этиладиган ҳуқуқбузарликлар рўйхати ва жазо чораларини қўллаш муддатлари аниқлаштирилмоқда.
"Ақлли" миграция пунктлари ташкил этилмоқда
Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Миграция ва персоналлаштириш департаменти ва унинг ҳудудий бошқармалари хорижликларга Ўзбекистон ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини тасдиқлайди.
Сунъий интеллектдан фойдаланишдаги ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик жорий этилади
Сунъий интеллект ёрдамида шахсий маълумотларга ноқонуний ишлов бериш, шунингдек, уларни интернет ва оммавий ахборот воситалари орқали тарқатиш учун жарима ёки маъмурий қамоқ жазоси кўзда тутилган.
Электрон тиббий карта ва рецептлар билан ишлаш қоидалари тасдиқланди
Соғлиқни сақлаш вазирлиги "Электрон поликлиника", "Электрон шифохона", "Электрон тиббий карта" ва "Электрон рецепт" модулларидан фойдаланиш бўйича йўриқномани тасдиқлади, унда маълумотларни киритиш, фойдаланувчиларга кириш ва шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш талаблари белгиланди.
Инфаркт ва инсультга қарши курашиш миллий дастури ишлаб чиқилди
У "Stent for Life" ва "Action Plan for Stroke" халқаро дастурларига асосланган бўлиб, 2026 йил 1 майдан бошлаб ҳудудларда босқичма-босқич жорий этилади.
Ягона ижтимоий реестр ишга туширилди: оилаларни қўллаб-қувватлаш янада манзиллироқ бўлади
Реестрда эҳтиёжманд оилалар ва давлат кўмагини олувчилар тўғрисидаги маълумотлар бирлаштирилган. Янги тизим уй хўжаликларининг ижтимоий-иқтисодий ҳолатини ҳисобга олишни автоматлаштиради, нафақалар ва моддий ёрдам тайинлашни соддалаштиради.