Монополияларнинг мутлақ ҳуқуқлари босқичма-босқич бекор қилинади
Монополияга қарши курашиш қўмитаси Президентнинг “Рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатадиган тўсиқларни бартараф этиш ва тадбиркорлик фаолияти йўналишларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳасини ишлаб чиқди.
Етим болалар уй-жой билан таъминланганда солиқ тўланиши лозимми
Президентнинг 9.08.2021 йилдаги ПҚ-5216-сон қарорига мувофиқ етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар квартиралар билан таъминланиши лозим.
Банклар активлари сифатини таснифлаш тартиби ўзгартирилди
Шунингдек кредит шартномаси шартлари қайта кўриб чиқилаётган вақтда қарздорнинг барча банклардан олинган кредитлари бўйича муддати ўтган қарздорлиги мавжуд бўлмаслиги лозим.
Мева-сабзавотчилик соҳаси давлат томонидан қўллаб-қувватланади
Мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар) ва фермер хўжаликларига экспорт шартномаси мавжуд бўлиб, ҳосилни хавф-хатардан суғурталаш хизматидан фойдаланганда тўланган суғурта мукофотининг 50%и қоплаб берилади.
Давлат дастурлари шакллантирилишини назорат қилишнинг янги тизими жорий этилади
Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури ҳамда бошқа давлат дастурларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланди.
Янги купюралар муомалага чиқарилади
Марказий банк янги кўринишдаги қиймати 50 000 сўм ва 100 000 сўм бўлган пул белгиларини муомалага чиқармоқда.
2022 йил учун Давлат бюджети тўғрисидаги Қонун маъқулланди
Олий Мажлис Сенатининг йигирма иккинчи ялпи мажлисида қатор қонунлар маъқулланди.
Давлат хизматчилари учун одоб-ахлоқ қоидалари ишлаб чиқилди
ҚҲТБТ порталида Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган Давлат хизматчиларининг одоб-ахлоқ кодекси лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган.
Гидроэнергетикани ривожлантириш дастури тасдиқланди
Экологик тоза энергия манбаларидан фойдаланиш ҳисобига янги қувватлар ташкил этиш ҳамда амалдаги ишлаб чиқариш қувватларини босқичма-босқич модернизация қилиш орқали 2030 йилда республикадаги гидроэлектр станциялари қуввати 3 416 МВт га етказилади.
Армияда - янги фарқловчи нишон
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ҳарбий хизматчиларининг жисмоний тайёргарлигини юқори даражада ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Пахтани қайта ишлаш учун бино ва иншоотлар бўлиб тўлаш шарти билан сотилади
Улар пахта-тўқимачилик кластерлари ташкилотчиларига ишлаб чиқаришни 2 йилдан ортиқ бўлмаган вақт давомида модернизация қилиш шарти билан сотилади.
1 январдан йўлкира ҳақини оширишни режалаштиришмоқда
ҚҲТБТ порталида Тошкент шаҳар ҳокимининг “Янги тарифлар жорий қилиниши тўғрисида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Ипотека кредитлари орқали уй-жой билан таъминлаш тартиби ўзгартирилди
Хусусан, даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож фуқароларга Давлат бюджетидан субсидиялар тўлашда квартира майдонининг энг кўп меъёрини белгилаш амалиёти бекор қилинади.
Ирригация институти университетга айлантирилди
У гидроэнергетика, ирригация, мелиорация, қишлоқ хўжалигида инновацион техника ва технологиялар, сув тежовчи суғориш технологиялари, қайта тикланувчи энергия манбалари ва бошқа йўналишларда кадрлар тайёрлайди.
Ҳудудларда “Янги Ўзбекистон” массивлари пайдо бўлади
2022 йилда туман (шаҳар) марказларига яқин ва уй-жойга талаб юқори бўлган ҳудудларда 29 та массив қурилади.
Автомобилда йўловчи ташиш йўналишлари очиқ тендерлар якунлари бўйича тақсимланади
Чора-тадбирлар автомобиль транспортида йўловчи ташиш хизматларини кўрсатиш соҳасида рақобат муҳитини янада яхшилашга йўналтирилган.
Вояга етмаган шахсни сўроқ қилишда психолог иштирок этиши мумкин
Педагогни ва (ёки) психологни сўроқ қилишга жалб этиш вояга етмаган гувоҳ ёки жабрланувчи қонуний вакилининг ёки катта ёшдаги яқин қариндошининг, жабрланувчи вакилининг илтимосига биноан ёхуд суриштирувчининг, терговчининг, прокурорнинг ёки суднинг ташаббусига кўра амалга оширилади.
Педагогик маҳорат марказининг вазифалари белгиланди
Улар жумласига халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда Президент таълим муассасалари агентлиги тизимидаги таълим муассасаларидаги ўқувчиларнинг билим ва кўникмаларини баҳолаш ва сертификатлаш ҳам киритилган.
Уятсиз-бузуқ ҳаракатлар содир этганлик учун жиноий жавобгарлик чоралари кучайтирилди
Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритилди.
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Вазирлар Маҳкамасига ўтказилди
У амалдаги молиялаштириш тартиби ва штатлар сони сақланган ҳолда Вазирлар Маҳкамасининг Туризм, спорт, маданият ва оммавий коммуникациялар масалалари котибияти таркибига киритилди.
Жамоатчилик назоратини ривожлантириш жамғармаси ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида - фуқаролик жамиятининг бошқа институтларининг давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти очиқлигини таъминлашга қаратилган лойиҳаларини ҳамда бу борада ўтказиладиган тадқиқотларини ва ижтимоий сўровларини молиялаштириш.
Нима учун ХЙТ дафтарчасидан фойдаланиш ҳуқуқидан маҳрум қилишади
Халқаро ташувчиларни юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси қоидаларидан фойдаланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш тартиби ҳақидаги низом тасдиқланди.
Асосий ставка яна ўзгаришсиз қолдирилди
Йиллик инфляция кўрсаткичларининг пасайиши билан бирга қатор инфляцион хатарлар сақланиб қолмоқда, шу муносабат билан МБ асосий ставкани йиллик 14% даражасида ўзгаришсиз қолдирди.
Олий Мажлис Сенатининг XXII ялпи мажлиси 15 декабрда бўлиб ўтади
Унда “2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги, “Инсон аъзолари ва тўқималарининг трансплантацияси тўғрисида”ги ва бошқа қонунлар кўриб чиқилади.
Пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятини ташкил этиш тартиби тасдиқланди
Кластерларни ташкил қилишда етиштириладиган ёки сотиб олинадиган пахта хомашёсининг камида 50%ини ўзида қайта ишлаш қуввати мавжуд бўлган талабгорга бошқаларга нисбатан устунлик берилади.
ХЙТ дафтарчаси қандай олинади
Ўзбекистон Республикаси ташувчиларига ХЙТ дафтарчасидан фойдаланиш учун рухсатнома бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Кам таъминланган фуқароларнинг яшаш шароитлари яхшиланади
«Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари» ва «Темир дафтар»га киритилган уй-жойга муҳтож бўлган хотин-қизларни, шунингдек бошпанасиз қолган фуқароларни уй-жой билан таъминлаш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича ҳоким ёрдамчилари ўқишга юборилади
Кейинги йилдан бошлаб олий маълумотга эга бўлмаган ҳоким ёрдамчилари давлат олий таълим муассасаларининг иқтисодий таълим йўналишларига давлат гранти асосида ўқишга қабул қилинади.