Bola huquqlarining kafolatlarini ta’minlash tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartishlar kiritildi.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamgʻarmasi Vazirlar Mahkamasiga oʻtkazildi
U amaldagi moliyalashtirish tartibi va shtatlar soni saqlangan holda Vazirlar Mahkamasining Turizm, sport, madaniyat va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari kotibiyati tarkibiga kiritildi.
Jamoatchilik nazoratini rivojlantirish jamgʻarmasi tashkil etiladi
Uning vazifalari orasida - fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarining davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini ta’minlashga qaratilgan loyihalarini hamda bu borada oʻtkaziladigan tadqiqotlarini va ijtimoiy soʻrovlarini moliyalashtirish.
Nima uchun XYT daftarchasidan foydalanish huquqidan mahrum qilishadi
Xalqaro tashuvchilarni yuklarni хalqaro tashish toʻgʻrisidagi Bojхona konvensiyasi qoidalaridan foydalanish huquqidan mahrum qilish tartibi haqidagi nizom tasdiqlandi.
Asosiy stavka yana oʻzgarishsiz qoldirildi
Yillik inflyatsiya koʻrsatkichlarining pasayishi bilan birga qator inflyatsion хatarlar saqlanib qolmoqda, shu munosabat bilan MB asosiy stavkani yillik 14% darajasida oʻzgarishsiz qoldirdi.