Маданият ва туризм вазирлиги қайта ташкил этилди
Унинг негизида Маданият вазирлиги ташкил этилади, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузурида эса Туризм қўмитаси фаолият кўрсатади.
Пойтахт тадбиркорлари учун давлат билан шерикликнинг янги қоидалари ўрнатилмоқда
Айрим йўналишлар бўйича “ҳаётий давр шартномалари” тузишга рухсат берилади.
Алкоголь ва тамаки маҳсулотлари учун янги намунадаги акциз маркалари
Янги намуналар 2023 йил 1 августдан жорий этилмоқда. Ишлаб чиқарувчилар эски намунадаги акциз маркаси билан қадоқланган маҳсулотларини 5 ой ичида сотишлари керак.
Тошкент шаҳри тоза ҳаволи мегаполислардан бирига айлантирилади
Шунингдек, пойтахтни ривожлантириш йўналишларидан бири – ягона ёндашув асосида қурилишларни мувофиқлаштириш ва қурилиш ҳажмига мос равишда ижтимоий инфратузилмани кенгайтириш орқали “ақлли” шаҳарсозлик тамойилларини жорий этиш саналади.
Марказий банк бошқаруви томонидан 2023 йил 27 июль куни асосий ставкани 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдириш бўйича қарор қабул қилинди.
Қайси ҳолатларда нотариус лицензияси тўхтатилиб турилади
Нотариус лицензиясининг амал қилиш муддатини тўхтатиб туришга сабаб бўлувчи қоидабузарликлар рўйхати кенгаймоқда. Қоидабузарлик туридан келиб чиқиб, лицензия 15 кундан 6 ойгача тўхтатиб турилиши мумкин.
Norma.uz портали 2023 йил 1 августдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.
Касаначиларга субсидия қандай берилади
Маблағлар Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан ажратилади.