Касбий (ижодий) кириш имтиҳонларини топширишдан озод қилинадиган ва уларга максимал балл бериладиган спортчилар рўйхати белгиланди.
Суғурталовчиларга жарима қандай қўлланилади
Суғурталовчига нисбатан қўлланиладиган жарималарнинг умумий миқдори устав капитали энг кам миқдорининг 1 фоизидан ошмаслиги керак.
Тўқимачилик, чарм-пойабзал ва электротехника маҳсулотлари учун экспорт нархлари назорат қилинади
Минимал экспорт нархлари белгиланадиган маҳсулотлар рўйхати Инвестицияларни жалб қилиш, саноатни ривожлантириш ва савдони тартибга солиш бўйича Ҳукумат комиссияси томонидан белгиланади.
Зўравонликка учраган аёлларни реабилитация қилиш учун вақтинчалик бошпаналар яратилади
“Инсон” марказлари томонидан тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган шахсларга ҳимоя ордери талаб этмаган ҳолда ижтимоий ва юридик хизматлар кўрсатилади.
Ипак қурти етиштириш ва уни қайта ишлаш бўйича курслар очилмоқда
Ипакчилик соҳасида бозор механизмларини жорий қилишни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Сув хўжалиги бошқарув тизими ислоҳ қилинади
Сув хўжалиги объектларида ишлаш учун хусусий секторни жалб қилиш мақсадида бизнес юритиш тизими шаффоф бўлади.
Гиёҳвандлик ва токсикоманияни барвақт олдини олиш тизими такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикасида гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашиш бўйича 2024–2028 йилларга мўлжалланган миллий стратегия тасдиқланди.
Миллий техник малакани баҳолаш ва малака ошириш маркази ташкил этилади
Унинг вазифалари орасида – профессионал стандартларни ишлаб чиқишда уларни хорижий ташкилотлар ҳамда илмий ҳамжамиятлар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш орқали такомиллаштириб бориш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш бор.
Енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатиш учун бериладиган субсидиялар миқдори ўзгартирилди
Энди улар Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги, етказиб берувчи ташкилот ва талабгор ўртасида тузилган уч томонлама шартнома шартларига боғлиқ бўлади.
Иккинчи жаҳон уруши фахрийларига 20 млн сўмдан тўланади
Президент томонидан 07.05.2024 йилдаги “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги нималар билан шуғулланади
У мустақил республика ижро этувчи ҳокимият органи ҳисобланади ва Вазирлар Махкамасига бўйсунади.
Тўқимачилик тармоғи корхоналари қандай имтиёз ва преференцияларга эга бўлишди
Солиқ ва божхона преференциялари, имтиёзли кредитлар, бинони бўлиб-бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш – ушбу чораларнинг барчаси Президентнинг 01.05.2024 йилдаги ПФ-71-сон Фармони билан тўқимачилик тармоғи корхоналари учун кўзда тутилган.
Баҳолашнинг янги тизими жорий этилган мактаблар фаолияти қандай баҳоланади
2024/2025 ўқув йилидан бошлаб мактаб ўқитувчилари ва раҳбарларини баҳолаш, шунингдек устама тўлаш ўқув йили якуни бўйича амалга оширилади.
Молия бозорида монопол нархлар қандай аниқланади
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан иқтисодий концентрацияни амалга ошириш учун олдиндан розилик бериш тартиби белгиланмоқда.
Хўжалик юритувчи субъектларни мажбурий тарзда бўлиш тартиби белгиланмоқда
Ушбу чора монополияга қарши курашиш органининг даъвосига асосан суд томонидан амалга оширилади.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузурида Ипотекани қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилди
Ипотека кредитларини 2024 йилда ажратиш механизмларини такомиллаштириш ва аҳолининг уй-жой шароитларини яхшилашга оид қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
“Ипак йўли” ЭИЗ дирекцияси ташкил этилади
Бу ходимлар сони 7 нафардан иборат давлат унитар корхонаси бўлади.
Харажатлар иқлим жихатидан таснифланиши қандай татбиқ қилинади
Давлат бюджети харажатларининг барқарор ривожланиш миллий мақсадларига мувофиқлиги ва иқлим ўзгаришига таъсирини кўрсатиб бориш (маркировкалаш) концепцияси тасдиқланди.
Хорижий автотранспортни вақтинчалик олиб кирганлик учун йиғимни ҳисоблаш тартиби ўзгармоқда
Божхона чегарасидан олиб ўтилаётган автотранспорт воситаларини божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низомга ўзгартиришлар киритилмоқда.
Ким табиий монополия субъекти сифатида эътироф этилади
Табиий монополия субъектлари деб эътироф этилган хўжалик юритувчи субъектлар рўйхати монополияга қарши органнинг расмий сайтида эълон қилинади.
Товар ёки молия бозорида субъектнинг устун мавқеи қандай аниқланади
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси фаолиятининг устувор йўналиши – товар ва молия бозорларида рақобат муҳитини таъминлаш, “картель” келишувлар ҳамда тил бириктириш ҳолатларини аниқлаш ва уларга чек қўйиш саналади.
Муҳтож шахсларни протез мосламалари ва реабилитация воситалари билан таъминлаш тартиби белгиланди
Вазирлар Маҳкамаси билан тасдиқланган Низом ҳам протез мосламалари ва реабилитация воситаларини харид қилиш, етказиб бериш ва тўловларни тўлаш тартибини назарда тутади.
1 майдан пенсия ва нафақаларнинг энг кам миқдорлари оширилди
Президентнинг 30.04.2024 йилдаги ПФ-69-сон Фармони билан 1 майдан пенсия ва нафақаларнинг энг кам миқдорлари оширилди.