Фавқулодда вазиятлар вазирининг буйруқлари (рўйхат рақами 2967, 2968, 2969, 6.02.2018 йил) билан кичик ҳажмли кемаларни рўйхатдан ўтказиш, техник кўрикдан ўтказиш, шунингдек кемалардан ва улар турадиган базалардан (иншоотлардан) фойдаланиш қоидалари тасдиқланди
2018 йилда Олий Мажлисга қандай қонун лойиҳалари киритилади
Вазирлар Маҳкамасининг 2.02.2018 йилдаги 73-сон қарори билан 2018 йилда қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш дастури тасдиқланди
Жиноят иши протест берилмай назорат тартибида қайта кўрилиши мумкин
29.01.2018 йилдаги ЎРҚ–463-сон Қонун билан жиноят ишлари бўйича суд ҳужжатларини назорат тартибида қайта кўриб чиқиш тартиби бирмунча ўзгартирилди. Жиноят-процессуал кодексга тегишли тузатишлар «Халқ сўзи» газетасида эълон қилинган ва 1.04.2018 йилдан кучга киради
Суд ва ДСБ: банкротлик ҳақида ариза топширинг – солиқ қарзи I ярим йилликда ҳисобдан чиқарилади
Тошкент туманлараро иқтисодий суди ва пойтахт Давлат солиқ бошқармаси томонидан ўтказилган семинарда собиқ якка тартибдаги тадбиркорларнинг солиқ қарзини ҳисобдан чиқариш бўйича режалар хусусида сўз борди
United Tax Advisors солиқ тўловчиларни семинарга таклиф этади
Тадбиркор учун “солиқ текшируви”дек қўрқинчли ва ваҳимали сўз бўлмаса керак. Аслида ундан чўчишнинг ҳеч ҳожати йўқ. Шунчаки уни ўтказишнинг баъзи бир ўзига хосликларини билиб олиш кифоя. Бу эса текширувчиларнинг келишига олдиндан тайёргарлик кўриш ва ҳаттоки, уларнинг ташрифи учун ҳожат қолдирмаслик имконини беради
Юк машиналари, махсус транспорт ва автобуслар (микроавтобуслар)ни техник кўрикдан ўтказиш қимматлашади
Ички ишлар вазирининг буйруғи (9.02.2018 йилда 2303-2-сон билан рўйхатдан ўтказилган) билан автомототранспорт воситалари, уларнинг тиркамалари (ярим тиркамалари)ни мажбурий техник кўрикдан ўтказиш учун тўловларнинг янги ставкалари белгиланди
96%ли спирт обороти тартибга солинди
Соғлиқни сақлаш вазирининг 6.02.2018 йилда 2970-сон билан рўйхатдан ўтказилган буйруғи билан Этил спиртини реализация қилиш, бериш, сақлаш ва ҳисобга олиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди