15 апрелдан ҳайдовчилик гувоҳномасини my.gov.uz орқали расмийлаштириш мумкин
Вазирлар Маҳкамаси томонидан миллий ҳайдовчилик гувоҳномасини расмийлаштириш тартибини соддалаштиришга доир чора-тадбирлар тасдиқланди.
Айрим қурилиш материаллари ва хомашёларга божхона божининг ноль ставкаси қўлланилади
Рўйхатга портландцемент, глинозем цемент, шлакли цемент, суперсульфатли цемент ёки ўхшаш гидравлик цементлар ва бошқалар киритилди.
Банкларга ишсизларга ипотека кредити тақдим этишга рухсат этилди
2023 йилда умумий қиймати 10,7 трлн сўмдан зиёд миқдорда 44,7 мингта кредит ажратилиши режалаштирилмоқда.
Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг вазифалари белгиланди
Жамоатчилик кенгаши Мудофаа вазирлигини фуқаролар билан боғлаб турувчи “кўприк” вазифасини бажаради, мудофаа ва ҳарбий соҳада жамоатчилик ҳамда халқаро ҳамжамият томонидан билдирилган таклифларни таҳил қилиб боради.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш учун дала четлари ўзлаштирилади
Дала четини ўзлаштириш ва маҳсулот етиштириш учун зарур бўлган уруғ, кўчатлар, минерал ўғитлар, кимёвий препаратлар, моддий-техник ресурслар билан таъминлаш учун 100 млрд сўм ажратилади.
Маиший зўравонлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланмоқда
Шаҳвоний шилқимлик қилганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.
Иситиш тизимларини бошқариш хусусий секторга берилади
Айрим давлат объектлари босқичма-босқич кўмир ёқилғисига ўтказилади.
Ташаббусли бюджетлаштиришни молиялаштириш учун яна 1,3 трлн сўм ажратилди
2023 йил биринчи мавсум доирасида ўтказилган ташаббусли бюджетлаштириш жараёнида эса қиймати 1,5 трлн сўм бўлган 1 666 та лойиҳа ғолиб деб топилган.
Истеъмол кредитини олиш шартлари соддалаштирилди
Шунингдек, уни Ўзбекистондан ташқарида ишлаб чиқарилган товарларни сотиб олиш учун ҳам олиш мумкин.
Айрим спорт объектларини қуриш жойлари овоз бериш орқали аниқланади
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлининг айрим функциялари хусусий секторга ўтказилади.
Халқ табобати соҳасида қандай малака оширилади
Халқ табобатини ривожлантириш марказларига тингловчиларни қабул қилиш ва битирувчиларни аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
100 минг гектардан зиёд ер майдонлари қишлоқ хўжалиги соҳасига қайта фойдаланишга киритилади
2023 йилда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг прогноз ҳажмлари 46 млн тоннадан зиёдни ташкил этади.
Оммавий ва профессионал футбол қандай ривожлантирилади
Ҳар йили маҳалла ёшлари, умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ва ОТМ талабалари ўртасида ушбу спорт тури бўйича фестиваллар ва мусобақалар ўтказилади.
Улар орасида – хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган қонун бор.
Айрим товарлар хариди учун ҚҚС қайтарилади
2023 йил 1 майдан бошлаб “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган жисмоний шахслар чакана савдо объектларидан айрим товарларни сотиб олганда харид суммасидан 1% миқдоридаги кешбэк ўрнига, 12% миқдорида тўланган ҚҚС суммаси қайтарилади.
Ёнғин назорати органининг хулосасини онлайн олиш имконияти яратилди
Шунингдек радиотехника воситаларини ўрнатиш ва фойдаланиш учун санитар паспортни бериш давлат хизматини кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланмоқда.
2023 йил апрель ойида қандай дам оламиз ва ишлаймиз
22 апрель куни Ўзбекистонда Рамазон ҳайити байрами нишонланади. Бу иш вақти календарида қандай акс этишини эксперт ва «Норма» кадрлар хизмати раҳбари Валерия ЛЯНДРЕС тушунтирди.
Кўпикланадиган ва табиий винолар учун акциз маркалари бекор қилинади
Алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун эса яна битта лицензия талаби жорий этилади.
Истеъмол товарларининг сифати устидан назорат кучайтирилди
Сифатсиз маҳсулотларнинг ноқонуний муомаласи учун жавобгарлик кучайтирилади, бу ҳақда хабар берган шахслар рағбатлантирилади.
Шубҳали операциялар аломатлари рўйхати кенгаймоқда
Тўлов тизими операторининг, электрон пуллар тизими операторининг ёки тўлов ташкилотининг ички назорат масъул ходими сифатида фақат ижро этувчи (ижроия) орган аъзоси ёки раҳбарнинг ўринбосари тайинланиши мумкин.
Қайта ташкил этиладиган ва тугатиладиган давлат корхоналарининг рўйхатлари тасдиқланди
Вазирлар Маҳкамаси томонидан иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тасдиқланди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида институт ва олий мактаб ташкил этилди
Олий мактаб таркибига Бизнес инкубатор ва стартап лойиҳалар билан ишлаш маркази киради.
Инсофсиз ижрочиларни давлат харидларидан 2 йилга четлаштириш режалаштирилмоқда
Иқтисодиёт ва молия вазирининг “Инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестрини шакллантириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги буйруқ лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
“Suv hisobi” сувни ҳисобга олиш ахборот тизими яратилади
Тизим сув етказиб берувчи ташкилотлар ва сув истеъмолчилари ўртасида расмийлаштирилган далолатномаларни электрон шаклда тўлдириш имконини беради.
Гидроэнергетика соҳаси ислоҳ қилинади
2030 йилга қадар гидроэнергетиканинг умумий қуввати 4 999 МВтга етказилади, шу жумладан қўшимча 2 311 МВт ҳамда хусусий инвесторлар иштирокида 615 МВт қувватларни яратиш назарда тутилган.
«Ўзбекистон бинолари учун тоза энергия» лойиҳасига – $ 175,6 млн
Шундан 143 млн АҚШ доллари қарз маблағлари ташкил этади.
Меҳнат шартномасини қандай «бошқа сабаблар»га кўра асосли бекор қилиш мумкин
Янги Меҳнат кодексининг 161-модда 6-бандининг маъносини тушунтиринг – «Меҳнат шартномасини иш берувчининг ташаббусига кўра бекор қилиш»: «қуйидаги сабаблардан (асослардан) бирининг мавжудлиги меҳнат шартномасини бекор қилишнинг асосланганлигини билдиради: амалдаги Кодекс ва бошқа қонунлар билан белгиланган бошқа сабаблар (асослар)». Мазкур Кодекс билан белгиланган «бошқа сабабларга (асосларга) нималар киради?.
Қисқартириш жараёнида ходимлар манфаати қандай ҳимояланади
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги иш берувчиларга тавсия этади: 1) қисқартиришга тушадиган ходимларга бошқа ишга жойлашгунларига қадар меҳнат фаолиятларини давом эттиришларига рухсат бериш; 2) бу пайтга қадар меҳнат шартномаларини МКнинг тегишли моддасига кўра бекор қилмаслик.