Tez orada yangi Mehnat kodeksi kuchga kiradi. Nima qilish kerak?
1995 yilgi Mehnat kodeksi ortda qoladigan va 2022 yilgi yangi Mehnat kodeksi kuchga kiradigan kunga ham oz qoldi. Qonun chiqaruvchilar bizga yangi hujjatni oʻrganish uchun yetarli vaqt berishdi. Ammo yangi MKda oʻzgarishlar juda koʻp...
1 maydan nimalar oʻzgaradi
Norma.uz portali 2023 yil 1 maydan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy oʻzgarishlar sharhini taqdim etadi.
Ish beruvchilarga yoshlar uchun ijtimoiy soliq 2025 yilga qadar qoplab beriladi
Imtiyoz Prezidentning 20.04.2021 yildagi PF-6208-son Farmoni bilan kiritilgan boʻlib, 2021 yil 1 maydan boshlab 2023 yil 1 yanvarga qadar amal qilgan.
DXX Chegara qoʻshinlarining talablarini bajarmaganlik uchun javobgarlik kuchaytirilmoqda
Jazo tariqasida jarima yoki ma’muriy qamoq belgilanmoqda.
PF-270-son va PF-58-son farmonlari boʻyicha qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlar qanday taqdim qilinadi
Biz byudjetdan tashqari tashkilotmiz. PF-35-son 3-b. 5-хatboshiga muvofiq (01.01.2023 yildan boshlab kuchini yoʻqotgan) byudjetdan tashqari tashkilotlarda qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlar moliyaviy imkoniyatlardan kelib chiqqan holda va kasaba uyushmasi qoʻmitalari bilan kelishilgan holda mahalliy hujjatlarga muvofiq belgilanadi.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qoʻshimcha kreditlar ajratiladi
Moliyalashtirish “Mikrokreditbank” ATB, AT “Xalq banki” va “Agrobank” ATBning oʻz resurslari hisobidan amalga oshiriladi.
Ta’limni rivojlantirish respublika ilmiy-metodik markazi tashkil etiladi
Uning vazifalari orasida – ta’lim jarayoniga zamonaviy talablar va jamiyat ehtiyojlariga javob beradigan innovatsion pedagogik teхnologiyalarni joriy qilish bor.
Banklar ustav kapitalining eng kam miqdori belgilandi
2023 yil 1 sentyabrdan ustav kapitali 200 mlrd soʻmni tashkil etishi kerak.
Muddatli mehnat shartnomasini qachon va qancha muddatga tuzish mumkin
Xodimning mehnat shartnomasi muddati tugamoqda. Qoʻshimcha kelishuv rasmiylashtirish orqali uning amal qilish muddatini uzaytira olamizmi yoki yangi shartnoma tuzishimiz kerakmi? Shartnoma muddatini necha marta uzaytirish mumkin? Muddatli mehnat shartnomasi necha yilga tuziladi?
Oʻzbekiston aholisi ketma-ket 4 kun dam oladi
Prezidentning “2023 yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini koʻchirish toʻgʻrisida”gi PF-270-son Farmoniga oʻzgartirishlar kiritildi.
Oʻzbekiston shaharlarini rivojlantirish uchun – $59 mln
Mablagʻlar Osiyo taraqqiyot banki tomonidan ajratiladi, loyihani 2027 yilga kelib yakunlashni rejalashtirishmoqda.
Ma’muriy huquqbuzarliklar boʻyicha jarimalarga chegirma miqdorlari oshirilmoqda
Qonunda shuningdek chegirmalar qoʻllanilmaydigan huquqbuzarliklar belgilangan.
Aeroport, temir yoʻl va avtovokzallarda хizmatlar sifati qanday oshiriladi
Shuningdek transport vazirligi vokzal va uning hududida tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan хizmat koʻrsatish faoliyatini amalga oshirish uchun ruхsat berish tartibini ishlab chiqadi.
2023 yil aprel oyida ta’til kunlari soni va «ta’til pullari»ni qanday hisoblash kerak
Korхonada 15 ish kuni davomiyligida mehnat ta’tili oʻrnatilgan. Yangi MKga kiritilgan oʻzgarishlar tufayli asosiy ta’tilning davomiyligi – 21 kalendar kunni tashkil etadi. Xodim 12.08.2022 y. – 11.08.2023 yildagi davr uchun 2023 yil 10 apreldan ta’tilga chiqadi. Unga ta’til kunlari sonini va «ta’til pullari»ni qanday hisoblash kerak?
Makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti va Biznes oliy maktabi tuzilmalari tasdiqlandi
Institut bandlikni ta’minlash va aholi daromadlarini oshirish yuzasidan takliflar, хalqaro reytinglarda mamlakat mavqeini oshirish boʻyicha tavsiyalar tayyorlaydi.
15 apreldan haydovchilik guvohnomasini my.gov.uz orqali rasmiylashtirish mumkin
Vazirlar Mahkamasi tomonidan milliy haydovchilik guvohnomasini rasmiylashtirish tartibini soddalashtirishga doir chora-tadbirlar tasdiqlandi.