Гендерга оид аудит ўтказиш тартиби белгиланди
“Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги Қонунга қўшимчалар киритилди.
«Давлат назорати асослари тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди
Ҳужжатга назорат тадбирлари натижалари ва улар устидан шикоят қилиш тартиби тўғрисидаги боб киритилган. Бу жамиятга назорат қилувчи органлар ишини баҳолаш имконини беради.
Яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация марказига жиноят ишлари бўйича судлар жойлайди
Илгари ушбу ваколат маъмурий судларда бўлган.
Cуд экспертларини рейтинг тизими асосида баҳолашади
Баҳолаш натижалари бўйича улар моддий рағбатлантирилишлари ёки интизомий жазога тортилишлари мумкин.
МБнинг асосий ставкаси йиллик 15% даражасида ўзгаришсиз қолдирилди
Марказий банк бошқарувининг 15 декабрдаги йиғилишида шундай қарор қабул қилинди.
Ходимни меҳнат шартномаси бекор қилинаётгани тўғрисида қачон ва қайси муддатда огоҳлантириш керак
Ходим билан меҳнат шартномаси алоҳида асослар бўйича бекор қилинганда, иш берувчи уни бу ҳақда олдиндан огоҳлантириши шарт. Баъзи ҳолларда огоҳлантириш муддати пулли компенсация билан алмаштирилиши мумкин. Бундан ташқари, меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисида огоҳлантиришнинг бошқа муддатлари белгиланган ходимларнинг тоифалари мавжуд.
Ахборот соҳасидаги қонунчилик кодексга мужассамлаштирилади
Ахборот кодекси лойиҳаси муҳокамага қўйилди. Ушбу лойиҳа Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, ахборот соҳасида муносабатларни тартибга солувчи ягона тизимлаштирилган ҳужжатдир.
Аҳоли бандлиги қандай таъминланади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ҳудудларда энергия таъминотини яхшилаш, аҳоли бандлигини ошириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Улар 2023 йил 1 январдан қўлланилади.