Янги МК профессионал спортчиларнинг меҳнатини қандай тартибга солади
Амалдаги Меҳнат кодексида айрим тоифадаги ходимлар каби спортчилар билан меҳнат муносабатлари назарда тутилмаган. Янги Меҳнат кодекси эса махсус – «Спортчилар меҳнатини ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солишнинг ўзига хос хусусиятлари» бўлимини ўз ичига олади.
Сув ресурсларини бошқариш кластерларга берилади
Ички суғориш ва коллектор-дренаж тармоқлари текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида уларни сақлаш, таъмирлаш-тиклаш, реконструкция ва модернизация қилиш учун кластерларга берилади.
Ўзбекистон МҲХСнинг 60 дан зиёд стандартлари ва шарҳларини тан олди
Эндиликда ушбу стандартлар республика ҳудудида қўлланилиши мумкин.
Илмий даражали тиббиёт ходимларига қўшимча ҳақ тўлаш тартиби белгиланди
Қўшимча ҳақнинг аниқ миқдори 10 та мезондан келиб чиқиб белгиланади.
Ер ости сувларидан қандай оқилона фойдаланиш мумкин
Ер ости сувларидан фойдаланишнинг аниқ ҳисобини юритиш мақсадида улардан фойдаланувчилар ўз тасарруфидаги иншоотларни сув ҳисоблаш воситалари билан жиҳозлашлари керак.
Бензин нархини барқарорлаштириш бўйича чоралар тасдиқланди
Уч ой мобайнидан АИ-80 русумли бензинга акциз солиғи солинмайди.
2023 йил январь ойи учун таътил қандай расмийлаштирилади
Бугунги кунда кадрлар бўйича мутахассислар ходимларга 2022 йил декабрь ойида бошланувчи ва 2023 йил январь ойида тугайдиган таътилларни расмийлаштира туриб муаммога дуч келишмоқда.
Янги МК: меҳнатга ҳақ тўлаш (1-қисм)
Янги МК ходимларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш тартибини максимал даражада батафсил баён қилди. Мавзу кенг ва қизиқарли, шунинг учун уни қисмларга ажратамиз.
Давлат божи миқдорлари камайтирилди
Кўчмас мулкни бошқа шахсга ўтказиш билан боғлиқ шартномаларни тасдиқлаганлик учун давлат божи миқдори уч бараварга қисқартирилди.
IAPBE сертификатини қандай олиш мумкин
Хушхабар – International Alliance of Professional Business Elites (IAPBE), бизнес-таълимни сертификатлаш бўйича мустақил уюшма ва халқаро ташкилот «NORMA» маҳсулотларидан фойдаланувчилар учун чегирмаларни таклиф этади.
Ходим ишни давом эттирса, фойдаланилмаган таътил қандай компенсация қилинади
Ходим ташкилотда 10 йилдан ортиқ меҳнат қилади, охирги 4 йил ичида йиллик асосий меғнат таътилидан фойдаланмаган. У 4 йил учун компенсация пулини олиб, ишлашда давом этмоқчи. Унинг бундай қилишга ҳаққи борми?
Измир Шартномаси ратификация қилинди
Бу Ўзбекистонга хорижий инвестициялар ҳажмини ошириш, транспорт-логистика йўлакларини, шу жумладан транзит юкларни ташиш учун тарифларни бирхиллаштириш йўли билан кенгайтириш имконини беради.
Суғурта хизматлари электрон шаклда кўрсатилади
2023 йил 1 мартдан ички ишлар органи ходимларининг иштирокисиз расмийлаштириладиган ЙТҲ тўғрисидаги хабарнома онлайн тарзда юборилади.
E-commerce: солиқлар
Ушбу соҳага бағишланган мақолаларни эълон қилишда давом этамиз. Муаллиф – Ўзбекистон Электрон тижорат уюшмаси раиси, www.mato.uz асосчиси Музаффар Аъзамов.
Кўп квартирали уйлар мулкдорларнинг мажбурий тўловлари нималарга сарфланади
Харажатлар икки гуруҳга бўлинади: уйни таъмирлаш билан боғлиқ харажатлар ва уйни бошқариш билан боғлиқ харажатлар.
Ўзбекистон қандай қилиб «яшил» иқтисодиётга ўтади
«Яшил» ўсишни таъминлаш дастурининг мақсадлари сирасида – иссиқхона газларининг ялпи ички маҳсулот бирлигига нисбатан солиштирма ажратмаларини 2010 йилдаги даражадан 35%га қисқартириш.
Крипто-активларни чиқариш тартиби тасдиқланди
Талаблардан бири – крипто-активлар эгаси эмитент томонидан чиқарилган жами крипто-активларнинг 35% ва ундан ортиғини сотиб олганлиги тўғрисидаги маълумотларни ошкор қилиши лозим.
Масофадан туриб ишловчи чет элликка вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик нафақасини тўлаш мумкинми
Чет элда яшовчи ва масофадан туриб ишлайдиган штатдаги ходим бетоб бўлиб қолди ва шу сабабли «касаллик варақасини очмоқчи». Айтингчи, бу ҳолатда вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик варақаси қандай очилади ва тегишли нафақа қандай тўлаб берилади?