Олий таълим муассасаларида – кредит-модуль тизими
У 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб ОТМда босқичма-босқич жорий этилади.
Коррупцияга қарши курашишга кўмаклашган шахслар рағбатлантирилади
Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳақида хабар берган ёки унга қарши курашишга бошқа тарзда кўмаклашган шахслар уни олишлари мумкин.
2021 йилда солиқ солишда катта ўзгаришлар бўлмайди
Молия вазирлиги ва ДСҚнинг «Юридик ва жисмоний шахсларга солиқ солиш тартибига 2021 йил 1 январдан киритилаётган ўзгаришлар тўғрисида»ги ахборот хабари эълон қилинди.
Ходимни мунтазам “касаллик варақаси”да бўлиши учун ишдан бўшатиш мумкинми?
“Ходим тез-тез касал бўлади ва деярли “касаллик варақаси”да ўтирибди. Табиийки, у ўз функцияларини барқарор бажара олмайди. Шахс қанча узоқ муддат “бюллетенда” бўлиши мумкин? Биз уни соғлиғи ҳолатига кўра ишдан бўшатишимиз мумкинми?”
Ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш марказларининг вазифалари белгиланди
Улар орасида - замонавий оиланинг намунали шаклини ҳамда «Оила - муқаддас», «Соғлом оила - соғлом жамият», «Оила - жамият ва давлат ҳимоясида» ва «Фаровон оила - жамият равнақининг асоси» концептуал ғояларини никоҳланувчиларнинг онгига сингдириб бориш.
Тошкент-Термиз автомобиль йўли участкалари реконструкция қилинади
Лойиҳа Ислом тараққиёт банки иштирокида амалга оширилади.
ЖБ шаффоф бозор иқтисодиётига ўтишни қўллаб-қувватлайди
Жаҳон банки ва Халқаро тараққиёт уюшмаси "Ўзбекистонда шаффоф ва кенг бозор иқтисодиётига ўтишни ривожлантириш сиёсатини қўллаб-қувватлаш" лойиҳасини амалга ошириш учун қарз тақдим этади.
Солиқ тўловчиларни рўйхатга олиш тартибида нимани ўзгартиришни режалаштиришмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг “Солиқ тўловчиларни ҳисобга (рўйхатга) олиш соҳасидаги давлат хизматларини кўрсатишнинг айрим маъмурий регламентларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Бир қатор идораларнинг бюджет бўйича ваколатлари кенгайтирилди
Бюджет кодексига ва «Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида»ги Қонунга тегишли тузатишлар киритилди.
Фискал стратегия ва тартибга солувчи бюджетлараро трансфертлар
Булар нима ва қандай ишлаши ҳақида Бюджет кодексига тузатишларда айтиб ўтилган.
Бюджет соҳасида янги жарималар жорий этилади
МЖТК ва Бюджет кодексига бир қатор тузатишлар киритилди.
Қурол учун рухсатнома қандай олинади
Вазирлар Маҳкамаси қурол муомаласи соҳасида рухсат бериш тартиб-таомилларини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирларни тасдиқлади.
Даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш учун қандай чора-тадбирлар режалаштирилмоқда
Бош прокуратура томонидан Вазирлар Маҳкамасининг жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар ҳақидаги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури қабул қилинди
Ҳужжат 3 йилга (2021–2023 й.) мўлжалланган. Дастурни амалга ошириш чора-тадбирлари Президентнинг 28.12.2020 йилдаги ПҚ-4936-сон қарорида назарда тутилган.
Бюджет жараёни очиқ-ошкора бўлади
30 декабрь куни Президент томонидан «2021 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида»ги қонуни ижросини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарор имзоланди.
Февраль ойида бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи, МҲЭКМ ва БҲМ миқдори оширилади
Қарор «2021 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида»ги Қонун ижросини таъминлаш мақсадида қабул қилинди.
Электромобиллар ва велосипедлар ҳаракатини ривожлантириш қандай қўллаб-қувватланади
Вазирлар Маҳкамаси автомототранспортни ёллаш ва ижарага беришни ривожлантириш, электромобиллар, мототранспорт ва велосипеддан фойдаланишни кенгайтириш чора-тадбирларини тасдиқлади.
Яқин уч йилликка мўлжалланган инвестиция дастури қабул қилинди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида инвестиция дастурлари доирасида яратилган ишлаб чиқариш қувватлари ва объектлардан фойдаланиш даражасини мониторингдан ўтказадиган туилма ташкил этилди.
Судлар томонидан фуқаролик ишлари бўйича далиллар қандай қўлланилади
Олий суд Пленумининг 19.12.2020 йилдаги «Cудлар томонидан фуқаролик ишлари бўйича далиллар ва исботлашга оид қонун нормаларини қўллаш амалиёти тўғрисида»ги 35-сон қарори қабул қилинди.
Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва деҳқонлар учун қоидалар
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Сенат ўн биринчи ялпи мажлисга 6 январда йиғилади
Бундай қарор Олий Мажлис Сенати Кенгаши томонидан 30 декабрь куни қабул қилинди.
Банклардаги ички назоратга қандай ўзгартиришлар киритилди
Тижорат банкларида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича ички назорат қоидаларига тузатишлар киритилди.
Обрўсизлантирувчи ёки хавф солувчи ёлғон ахборотни тарқатганлик учун санкция жорий этилди
МЖТК ва ЖКга ёлғон ахборотни тарқатганлик учун жавобгарлик тўғрисидаги янги модда киритилди.
Сайтларда тақиқланган ахборот берилган шарҳлар олиб ташланади
Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган низом Интернетда ахборот хавфсизлигини оширишга қаратилган.
Туҳмат ва ҳақорат қилганлик учун озодликдан маҳрум этишмайди
Жиноят кодексига бир қатор тузатишлар киритилди.
Тақиқланган контент учун жарималар миқдори оширилди
Тегишли тузатишлар 2020 йил 25 декабрдаги ЎРҚ-658-сон Қонунда назарда тутилган.
Иш берувчининг номидан судга кимни юбориш мумкин
Компанияда ходим билан меҳнат низоси юзага келди. Иш ўз фойдасига ҳал бўлмагач ходим судга даъво билан мурожаат қилди. Ташкилот номидан вакил сифатида судда иштирок этиш учун кимни юбориш мумкин?
Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили
Президент Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида мамлакатимизда келаётган 2021 йилни шундай номлашни таклиф қилди.