Шунингдек, «Бизнесга лицензиясиз кириш» махсус режими жорий этилмоқда.
2024 йил учун статистика дастури қабул қилинди
Дастур билан ахборот тизимларидан фойдаланган ҳолда долзарб ва тезкор маълумотларни олиш тизимини такомиллаштириш, қоғоз шаклидаги маълумотлардан воз кечиш ҳамда уни тақдим этиш ва қабул қилишда инсон омилини камайтириш режалаштирилмоқда.
Давлат активларини бошқариш агентлигининг вазифалари белгиланди
Вазифалар орасида – давлат активларини очиқ ва шаффоф хусусийлаштириш орқали уларнинг иқтисодиётдаги улушини қисқартириб бориш, хусусийлаштириш тартиб-таомилларини соддалаштириш назарда тутилган.
Электротехника саноатининг инвестиция лойиҳаларига имтиёзли кредитлар тақдим қилинади
Президент янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва ушбу соҳада ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш дастури доирасида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларини ишга туширишнинг йиғма параметрларини тасдиқлади.
«Яшил энергия» соҳаси қандай тартибга солинади
Қайта тикланувчи энергия манбалари ва уларнинг асбоб-ускуналари, хом ашё, бутловчи ва эҳтиёт қисмларини импорт қилишда божхона тўловларини 120 кун муддатга тўлашни фоизлар ундирилмаган ҳолда кечиктириб тўлашга йўл қўйилади.
Саноатни ривожлантириш жамғармасининг вазифалари белгиланди
Улар орасида – юқори қўшилган қийматли ва янги юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқаришга қаратилган ва экспортбоп инвестиция лойиҳаларини саноат ипотекаси тизими орқали молиялаштириш вазифалари бор.